Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
30% от фирмите у нас са ползвали средства от европейските фондове, а за други почти една четвърт от предприемачите кандидатстването по проектите е било сложно и скъпо. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Една пета от собствениците на фирми отговарят, че нямат специалисти, които да изготвят необходимите документи за търсене на пари от ЕС, а 28% разчитат за бизнеса си само на собствени средства.
Само 6% отговорят, че са ползвали дялово финансиране, за други 8% то е скъпо и сложно, над една четвърт нямат специалисти, а 59% в такива случаи предпочитат да разчитат на собствени финансови източници. Подобно е положението и при експортното финансиране, което ползват само 8% от предприемачите. На 14% им е сложно и не им е по джоба, една пета нямат подготвени кадри, 55% разчитат на собствените финанси.
Една пета от предприемачите са продавали свои вземания на трето лице и така да получат свеж ресурс за дейността си. Според бизнеса основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения - посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри - 72% от анкетираните са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване - 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране. Единствено времето за разглеждане на искането за кредит не носи затруднения на над половината от предприемачите за разлика от останалите 49 на сто. За улесняване на достъпа до кредити бизнесът предлага да се намали броят на документите и да се облекчи самата процедура и където е нужно, да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват от фирмите.
30% от фирмите у нас са ползвали средства от европейските фондове, а за други почти една четвърт от предприемачите кандидатстването по проектите е било сложно и скъпо. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Една пета от собствениците на фирми отговарят, че нямат специалисти, които да изготвят необходимите документи за търсене на пари от ЕС, а 28% разчитат за бизнеса си само на собствени средства.
Само 6% отговорят, че са ползвали дялово финансиране, за други 8% то е скъпо и сложно, над една четвърт нямат специалисти, а 59% в такива случаи предпочитат да разчитат на собствени финансови източници. Подобно е положението и при експортното финансиране, което ползват само 8% от предприемачите. На 14% им е сложно и не им е по джоба, една пета нямат подготвени кадри, 55% разчитат на собствените финанси.
Една пета от предприемачите са продавали свои вземания на трето лице и така да получат свеж ресурс за дейността си. Според бизнеса основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения посочени от 86% от анкетираните. Второ найголямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри - 72% от анкетираните са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване - 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране. Единствено времето за разглеждане на искането за кредит не носи затруднения на над половината от предприемачите за разлика от останалите 49 на сто. За улесняване на достъпа до кредити бизнесът предлага да се намали броят на документите и да се облекчи самата процедура и където е нужно, да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват от фирмите.
28% разчитат на собствени средства
30% от фирмите у нас са ползвали средства от европейските фондове, а за други почти една четвърт от предприемачите кандидатстването по проектите било сложно и скъпо, сочи проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Една пета от собствениците на фирми отговарят, че нямат специалисти, които да изготвят необходимите документи за търсене на пари от ЕС, а 28% - разчитат за бизнеса си само на собствени средства.
Само 6% отговорят, чеса ползвали дялово финансиране са го ползвали, за 8% то е скъпо и сложно, над една четвърт нямат специалисти,а 59% в такива случаи предпочитат да разчитат на собствени финансови източници. Подобно е положението и при експортното финансиране, където го ползват само 8% от родните предприемачи, на 14% им е сложно и не им е по джоба, една пета нямат подготвени кадри за целта и 55% се опират на собствените финанси.
Една пета от предприемачите са продавали свои вземания на трето лице и така да получат свеж ресурс за дейността си. Само 2% от фирмите са ползвали финансиране от бизнес ангели.
Според родния бизнес основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения - посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри - 72% от участниците са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване, посочени от 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
Единствено на времето за разглеждане на искането за кредит не носи затруднения на над половината от предприемачите, за разлика от останалите 49 на сто.
В анкетата бизнесът дава и своите предложения за улесняване достъпа до кредити - да се намали броят на документите и да се облекчи самата процедура и където е нужно да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват от фирмите.
Други предложения на предприемачите засягат изцяло електронно обслужване и по-бързото разглеждане на документите. Членовете на БТПП отбелязват, че намаляването на лихвите и таксите по кредитите ще съдейства за увеличаването на кредитирането, което ще доведе и до повече инвестиции. Също така предложения са и за постоянни лихви за определен период или финансов ресурс с гратисен период.
На въпроса какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, членовете на БТПП отбелязват също необходимостта от добра инфраструктура, качествена работна ръка и добра комуникация с институциите, без бюрократични спънки.
22% от анкетираните от БТПП са микрофирми.
Най-голям е делът на малките предприятия, участвали в допитването 46%. Малко над една пета от отговорилите на въпросите за проучването са средни фирми, а останалите 5% големи.
Обезпеченията и попълването на много документация са основни пречки пред кредитирането у нас, показва изследване на Българската търговско-промишлена палата.
Между 60 и 70% от предприемачите посочват тези „препъни камъни”. Лихвите и таксите за обслужване са на едва трето място сред пречките пред получаването на банково финансиране.
Също така искането за история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
Това е и причината бизнесът да поиска олекотяване и улесняване на процедурите.
Друго предложение е където може да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни то фирмите, да се въведе изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите.
На въпрос какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, бизнесът посочва добра инфраструктура, качествена работна ръка и по-малко бюрократични спънки.
Фирмите все още рядко ползват различни от традиционното банково финансиране инструменти
Не лихвите вече са най-голямото затруднение пред тегленето на бизнес кредити у нас, показва проучване на Българска търговско-промишлена палата, проведено през май 2018 година и представено в bTV. Според бизнеса основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения – посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри – 72% от участниците са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване, посочени от 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
В анкетата бизнесът дава и своите предложения за улесняване достъпа до кредити – да се намали броят на документите и да се олекоти самата процедура: където е нужно да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни от фирмите. Други предложения на фирмите са за изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите. Членовете на БТПП отбелязват, че намаляването на лихвите и таксите по кредитите ще съдейства за увеличаването на кредитирането, което ще доведе и до повече инвестиции. Също така предложения са и за постоянни лихви за определен период или финансов ресурс с гратисен период.
Анкетата показва, че различни от традиционното банково финансиране инструменти у нас все още рядко се ползват – например дяловото финансиране, факторингът, експортното финансиране и бизнес ангелите. Единствено като малко по-разпространен източник на извън банковото кредитиране, се очертават средствата от европейските фондове – около 30% от анкетираните са ги използвали.
Повече от половината фирми са отбелязали, че разчитат на собствени средства и за това не търсят други възможности извън традиционното банково финансиране. Между 20-30% е делът на компаниите, които не търсят друг вид финансиране поради липсата на специалисти във фирмата, които да им подготвят документацията за кандидатстване.
На въпрос какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, членовете на БТПП отбелязват също необходимостта от добра инфраструктура, качествена работна ръка и добра комуникация с институциите, без бюрократични спънки.
Не лихвите вече са най-голямото затруднение пред тегленето на бизнес кредити у нас, показва проучване на Българска търговско-промишлена палата,…
Изискванията за обезпечения и попълването на много документация – основни пречки пред кредитирането у нас.
https://www.bcci.bg/news/13768
Не лихвите вече са най-голямото затруднение пред тегленето на бизнес кредити у нас, показва проучване на Българска търговско-промишлена палата, проведено през май 2018 година и представено в bTV. Според бизнесът основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения – посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри – 72% от участниците са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване, посочени от 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
В анкетата бизнесът дава и своите предложения за улесняване достъпа до кредити – да се намали броя на документите и да се олекоти самата процедура – където е нужно да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни от фирмите. Други предложения на фирмите са за изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите. Членовете на БТПП отбелязват, че намаляването на лихвите и таксите по кредитите ще съдейства за увеличаването на кредитирането, което ще доведе и до повече инвестиции. Също така предложения са и за постоянни лихви за определен период или финансов ресурс с гратисен период.
Анкетата показва, че различни от традиционното банково финансиране инструменти у нас все още рядко се ползват – например дяловото финансиране, факторингът, експортното финансиране и бизнес ангелите. Единствено като малко по-разпространен източник на извън банковото кредитиране, се очертават средствата от европейските фондове – около 30% от анкетираните са ги използвали.
Повече от половината фирми са отбелязали, че разчитат на собствени средства и за това не търсят други възможности извън традиционното банково финансиране. Между 20-30% е делът на компаниите, които не търсят друг вид финансиране поради липсата на специалисти във фирмата, които да им подготвят документацията за кандидатстване.
На въпроса какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, членовете на БТПП отбелязват също необходимостта от добра инфраструктура, качествена работна ръка и добра комуникация с институциите, без бюрократични спънки.
Не лихвите вече са най-голямото затруднение пред тегленето на бизнес кредити у нас, показва проучване на Българска търговско-промишлена палата, проведено през май 2018 година и представено в bTV. Според бизнеса основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения – посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри – 72% от участниците са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване, посочени от 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
В анкетата бизнесът дава и своите предложения за улесняване достъпа до кредити – да се намали броят на документите и да се олекоти самата процедура: където е нужно да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни от фирмите. Други предложения на фирмите са за изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите. Членовете на БТПП отбелязват, че намаляването на лихвите и таксите по кредитите ще съдейства за увеличаването на кредитирането, което ще доведе и до повече инвестиции. Също така предложения са и за постоянни лихви за определен период или финансов ресурс с гратисен период.
Анкетата показва, че различни от традиционното банково финансиране инструменти у нас все още рядко се ползват – например дяловото финансиране, факторингът, експортното финансиране и бизнес ангелите. Единствено като малко по-разпространен източник на извън банковото кредитиране, се очертават средствата от европейските фондове – около 30% от анкетираните са ги използвали.
Повече от половината фирми са отбелязали, че разчитат на собствени средства и за това не търсят други възможности извън традиционното банково финансиране. Между 20-30% е делът на компаниите, които не търсят друг вид финансиране поради липсата на специалисти във фирмата, които да им подготвят документацията за кандидатстване.
На въпрос какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, членовете на БТПП отбелязват също необходимостта от добра инфраструктура, качествена работна ръка и добра комуникация с институциите, без бюрократични спънки.
Обезпеченията и попълването на много документация са основни пречки пред кредитирането у нас, показва изследване на Българската търговско-промишлена палата.
Между 60 и 70% от предприемачите посочват тези „препъни камъни”. Лихвите и таксите за обслужване са на едва трето място сред пречките пред получаването на банково финансиране.
Също така искането за история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
Това е и причината бизнесът да поиска олекотяване и улесняване на процедурите.
Друго предложение е където може да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни то фирмите, да се въведе изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите.
Не лихвите вече са най-голямото затруднение пред тегленето на бизнес кредити у нас, показва проучване на Българска търговско-промишлена палата, проведено през май 2018 година и представено в bTV. Според бизнеса основните пречки в получаването на банковото финансиране са изискванията за обезпечения – посочени от 86% от анкетираните. Второ най-голямо затруднение, което възпира кредитирането, е попълването на множество формуляри – 72% от участниците са изразили това мнение. На трето място идват лихвите и таксите за обслужване, посочени от 63%. Също така искането за бизнес история на фирмата представлява проблем, особено за стартиращи предприятия, които искат да получат финансиране.
В анкетата бизнесът дава и своите предложения за улесняване достъпа до кредити – да се намали броя на документите и да се олекоти самата процедура – където е нужно да се правят само справки в регистрите, а не да се изискват данни от фирмите. Други предложения на фирмите са за изцяло електронно обслужване и по-бързо разглеждане на документите. Членовете на БТПП отбелязват, че намаляването на лихвите и таксите по кредитите ще съдейства за увеличаването на кредитирането, което ще доведе и до повече инвестиции. Също така предложения са и за постоянни лихви за определен период или финансов ресурс с гратисен период.
Анкетата показва, че различни от традиционното банково финансиране инструменти у нас все още рядко се ползват – например дяловото финансиране, факторингът, експортното финансиране и бизнес ангелите. Единствено като малко по-разпространен източник на извън банковото кредитиране, се очертават средствата от европейските фондове – около 30% от анкетираните са ги използвали.
Повече от половината фирми са отбелязали, че разчитат на собствени средства и за това не търсят други възможности извън традиционното банково финансиране. Между 20-30% е делът на компаниите, които не търсят друг вид финансиране поради липсата на специалисти във фирмата, които да им подготвят документацията за кандидатстване.
На въпроса какво би стимулирало фирмите да увеличат своите инвестиции, членовете на БТПП отбелязват също необходимостта от добра инфраструктура, качествена работна ръка и добра комуникация с институциите, без бюрократични спънки.