Назад

Политици и експерти обсъдиха въздействието на Брекзит върху България


  • Tvevropa: Обсъждат ефекта на Брекзит върху България


    В столицата ще се проведе дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

    Дискусията ще даде експертен поглед върху текущото състояние на преговорите по актуални теми като: какви ще бъдат предизвикателствата и възможностите за бъдещи икономически отношения на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия с ЕС и България, какъв ще бъде статутът и с какви права ще се ползват българските граждани в Обединеното Кралство след излизането от ЕС, как ще бъдат засегнати други ключови сектори на икономиката и обществените отношения.

    Във форума ще участват вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, посланикът на Великобритания – Н.Пр. Ема Хопкинс, Ивайло Калфин, специален съветник на европейския комисар по бюджет и човешки ресурси Гюнтер Йотингер, председателят на БТПП Цветан Симеонов, представители на бизнеса и др.


    Линк

  • Kanal3.bg: Няма да променяме договори заради новото име на Македония


    Това е все едно да променяме всички, подписани като Народна република България

     

    Няма да се наложи преподписване на спогодби и договори заради новото име на Македония, увери външната министърка Екатерина Захариева. Няма да се наложи и преподписване на договора ни за добросъседство, който бе подписан с нея като Република Македония, а не като Северна Македония, както я прекръстиха властите от Скопие и Гърция.

    "Това е все едно да променим всичките си договори, които сме подписали като Народна Република България, които все още важат, обясни първият ни дипломат. Не виждам никакъв проблем, успокои Екатерина Захариева.

    Заедно с посланичката на Великобритания Захариева участва в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

    Според нашата министърка е важно да запазим безвизовото пътуване на нашите граждани до Острова. Пак по нейни думи, след фактическия Брекзит ще има само един полет дневно за Лондон. Вече 75% от споразумението с ЕС е затворено, каза посланик Ема Хопкинс. Тя се надява до октомври тази страница да бъде затворена.

     


    Линк

  • Fakti.bg: Ема Хопкинс: 75% от Брекзита е договорен (ВИДЕО)


    Много са детайлите, които трябва да бъдат прегодоворени

    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. "Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати", допълни Хопкинс.

    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобритания, да не бъдат скъпи и бюрократични.

    Много са детайлите, които трябва да бъдат прегодоворени, призна министърът на външните работи и вицепремиер. Екатерина Захариева даде пример със самолетите - според споразумение от 1970 година само по един самолет на ден трябва да лети между България и Великобритания.

    Сега споразумението не се спазва заради по-либералното законодателство на Общността, но след Брекзит ще се наложи преговорните екипи да се погрижат и за този казус. За България един от приоритетите в преговорите е статутът на българите, живеещи на Острова, да се урежда лесно.

    Дискусията даде експертен поглед върху текущото състояние на преговорите по актуални теми като: какви ще бъдат предизвикателствата и възможностите за бъдещи икономически отношения на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия с ЕС и България, какъв ще бъде статутът и с какви права ще се ползват българските граждани в Обединеното Кралство след излизането от ЕС, как ще бъдат засегнати други ключови сектори на икономиката и обществените отношения.


    Линк

  • Capital.bg: Износът, инвестициите и туристите в България леко ще се свият след Brexit


    Не се очакват значителни негативни ефекти за икономиката на България от оттеглянето на Великобритания от ЕС през март 2019 г. Това става ясно от думите на зам.-министъра на финансите Маринела Петрова по време на дискусия за въздействието на Brexit, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българската чийвнинг асоциация (БЧА). Оценката на ведомството взима предвид три сценария за напускането на Великобритания, съставени от Министерството на външните работи, като разглежда ефектите върху туризма, търговията, инвестициите и финансовите услуги.
     
    Малък ефект за търговията
     
    През 2017 г. износът на стоки на България към Великобритания се равнява на близо 1.3 млрд. лв., а вносът - малко над 930 млн. лв. Това поставя страната на 11-о място сред търговските партньори по експорт и чак на 18-о по импорт. Тъй като делът на Великобритания в общата търговия на България е толкова малък, финансовото ведомство не очаква Brexit да повлияе съществено на потока на стоки и услуги.
     
    Косвено обаче ще се усети лек спад в общия износ поради ефекта върху основните търговски партньори на България, като Германия, Италия и Франция. В дългосрочен план също се очаква стокооборотът между страната и Великобритания да се понижи.
     
    Инвестиции и работници
     
    За инвестициите в България също не се очаква ефектът да е съществен, особено предвид че през 2017 г. имаше отлив на капитали към Великобритания. Страната също не е голям инвеститор в България - към края на миналата година британските инвеститори държат активи и пасиви в България на стойност 1.86 млрд. евро, което поставя страната на 8-о място по размер на чуждите вложения.
     
    Липса на ефект се очаква и по отношение на пазара на труда. Според Маринела Петрова във Великобритания работят около 84 хил. българи, от които не се очаква значителна част да се завърнат в България. "Емигрантският поток по-скоро би се насочил към други европейски страни", коментира Петрова.
     
    Рисковете за туризма, банките и бюджета
     
    Посещенията на чужденци от Великобритания в България намаляват от кризата насам, посочва Петрова. Има вероятност спадът да се изостри с напускането на Великобритания, основно заради риска от налагане на визови и други ограничения, които да възпрепятстват свободното движение на хора.
     
    Подобни рискове съществуват и за секторите банки и финанси. Макар че Великобритания няма свои банки на територията на България, възможно е в дългосрочен план да се усети влиянието на европейските регулации, тъй като британски агенти биха се третирали като трети страни. От тази гледна точка вероятно ще има допълнителни ограничения между Великобритания и ЕС във финансовия сектор, счита финансовото ведомство.
     
    По отношение на бюджета на държавата също не се очакват изненади поне до 2020 г., тъй като всички страни членки вече са се ангажирали със съответните си вноски и плащания. След този период обаче може да се очаква финансов недостиг в бюджета на ЕС, който би могъл частично да се запълни с увеличение на номиналните вноски на държавите членки, посочва Петрова. България обаче навярно няма да изпита сериозни затруднения от това повишение, посочва още тя.
    Българите във Великобритания
     
    Оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС вълнува особено много европейците, които упражняват правото си да живеят и работят на острова. "За съжаление Brexit може би ще повлияе на тези права", посочва Васил Асенов от българското посолство в Обединеното кралство. Според договорените засега условия в споразумението между ЕС и Великобритания всички права на европейските граждани ще бъдат гарантирани поне до 2020 г., ако са пристигнали преди този срок. Те обаче вероятно ще трябва да кандидатстват за т.нар. статут на уседналост, за да се възползват от правата си и след 2020 г. За него е нужно човек да докаже пред британските власти до края на юни 2021 г., че е пребивавал във Великобритания поне пет години, а ако ги няма - трябва да кандидатства за временен статут.
     
    Това са договорените права в споразумението между Великобритания и ЕС към момента, но проблемът идва в приложението им, което зависи от окончателното споразумение, посочва Асенов. То трябва да бъде постигнато през октомври, за да имат време правителствата да го одобрят и ратифицират до март 2019 г. През есента се очаква Великобритания да представи своето предложение за условията, при които в бъдеще европейските граждани ще могат да пребивават в страната.

    Линк

  • O.radost.bg: Износът, инвестициите и туристите в България леко ще се свият след Brexit

    Не се очакват значителни негативни ефекти за икономиката на България от оттеглянето на Великобритания от ЕС през март 2019 г. Това става ясно от думите на зам.-министъра на финансите Маринела Петрова по време на дискусия за въздействието на Brexit организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българската чийвнинг асоциация (БЧА). Оценката на ведомството взима предвид три сценария за напускането на Великобритания, съставени от Министерството на външните работи, като разглежда...


    Линк

  • Novini.dir.bg: Износът, инвестициите и туристите в България леко ще се свият след Brexit


    Не се очакват значителни негативни ефекти за икономиката на България от оттеглянето на Великобритания от ЕС през март 2019 г. Това става ясно от думите на зам.-министъра на финансите Маринела Петрова по време на дискусия за въздействието на Brexit, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българската чийвнинг асоциация (БЧА). Оценката на ведомството взима предвид три сценария за напускането на Великобритания, съставени от Министерството на външните работи, като разглежда...

    Не се очакват значителни негативни ефекти за икономиката на България от оттеглянето на Великобритания от ЕС през март 2019 г. Това става ясно от думите на зам.-министъра на финансите Маринела Петрова по време на дискусия за въздействието на Brexit, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българската чийвнинг асоциация (БЧА).

     


    Линк

  • Dariknews.bg: Британският посланик у нас: 75% от споразумението за Брекзит е договорено


    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. "Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати", допълни Хопкинс.

    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобротания, да не бъдат скъпи и бюрократични.


    Линк

  • Pan.bg: Ема Хопкинс: 75% от Брекзита е договорен (ВИДЕО)


    Много са детайлите, които трябва да бъдат прегодоворени 

    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. "Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати", допълни Хопкинс. 

    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата. 

    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобритания, да не бъдат скъпи и бюрократични. 

    Много са детайлите, които трябва да бъдат прегодоворени, призна министърът на външните работи и вицепремиер. Екатерина Захариева даде пример със самолетите - според споразумение от 1970 година само по един самолет на ден трябва да лети между България и Великобритания. 

    Сега споразумението не се спазва заради по-либералното законодателство на Общността, но след Брекзит ще се наложи преговорните екипи да се погрижат и за този казус. За България един от приоритетите в преговорите е статутът на българите, живеещи на Острова, да се урежда лесно. 

    Дискусията даде експертен поглед върху текущото състояние на преговорите по актуални теми като: какви ще бъдат предизвикателствата и възможностите за бъдещи икономически отношения на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия с ЕС и България, какъв ще бъде статутът и с какви права ще се ползват българските граждани в Обединеното Кралство след излизането от ЕС, как ще бъдат засегнати други ключови сектори на икономиката и обществените отношения. 


    Линк

  • E-vesti.co.uk: Ема Хопкинс: Важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания


    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. „Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати“, допълни Хопкинс.
    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.
    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания
    Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобротания, да не бъдат скъпи и бюрократични.
     

    Линк

  • Novini.dir.bg: Ема Хопкинс: 75% от Брекзита е договорен (ВИДЕО)


    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. “Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати“, допълни Хопкинс.
    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.
    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобритания, да не бъдат скъпи и бюрократични.


    Линк

  • Pik.bg: Британският посланик у нас: Договорихме 75% от споразумението за Брекзит


    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. "Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати", допълни Хопкинс.

    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България – Какво ще се промени и какво ще остане същото“, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобротания, да не бъдат скъпи и бюрократични.


    Линк

  • Черно море. 20.06.2018, стр. 6: Британският посланик у нас: 75% от споразумението за Брекзит е договорено


    75% от споразумението за Брекзит е договорено, съобщи посланикът на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия в България Ема Хопкинс. „Надеждата е да можем до октомври да затворим тези дебати", допълни Хопкинс, цитирана от
    „Дарик".
    Тя участва заедно с външния ни министър Екатерина Захариева в дискусия на тема „Въздействието на Брекзит върху България - какво ще се промени и какво ще остане същото", организирана от Българската търговско-промишлена палата.
    Захариева допълни, че е важно да се запази безвизовото пътуване на граждани от ЕС във Великобритания. Външният ни министър отбеляза, че е важно след Брекзит административните процедури за гражданите от ЕС, които желаят да останат и да живеят във Великобритания, да не бъдат скъпи и бюрократични.


    Линк

Назад