Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Дуалното образование дава възможност да се подготвят кадри, които самият бизнес счита, че са най-добри за него. Това заяви в предаването "Нещо повече" Самуил Шейнин, почетен председател на Съюза на работодателите в народната просвета и дългогодишен директор на професионална гимназия в Перник. Той коментира разногласията в Националния съвет за тристранно сътрудничество относно предложението учениците да работят с трудови договори, училището да поема здравните им осигуровки, а за останалото разпределение на данъчната тежест да се търсят варианти.
Проектът „Домино“ дава първите си резултати – над 35% от обучаваните по него вече са с постоянни трудови договори в съответните предприятия, посочи Шейнин. Той анализира тревогите на бизнеса, изразени в позиция на Българската търговско-промишлена палата относно бъдещото финансиране на дуалното обучение - според БТПП за малки предприятия това би било непосилно. Освен това наставниците на учениците на реалните им работни места също трябва предварително да бъдат подготвяни за работа с ученици, допълни Самуил Шейнин.
"Трябва бързо да се намери решение, защото догодина излизат нови и нови паралелки, които ще трябва да сключват договор, а след две години ще дойдат още повече ученици. Ако дотогава не намерим решение на поставените въпроси, които работодателите имат като притеснения, проблемите ще бъдат много по-сериозни", предупреди Шейнин. По думите му, трябва да се създаде и механизъм за стимулиране на професионалните гимназии, които бележат ръст в успеваемостта на учениците.
Около 100 паралелки у нас обучават ученици в дуалната форма, като броят им постоянно нараства.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.