Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) проведе заседание на Общото събрание. От разпространената информация по-късно стана ясно, че срещата е председателствана от Радосвет Радев, изп. председател на Българската стопанска камара (БСК) и ротационен председател на АОБР за 2018 г. В него са участвали и председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, председателят на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев, главният секретар на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Васил Тодоров, както и експерти на четирите работодателски организации. Те са обсъдили текущото състояние на социалния диалог и мястото на АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП в него. Набелязани са и общи позиции по текущи проекти за нормативни промени.
По време на заседанието е приет план за дейността на АОБР през второто полугодие на 2018 г. Той предвижда серия от предложения за реформи в областта на здравеопазването, социалното осигуряване и висшето образование, които национално представителните работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, предстои да отправят към компетентните държавни институции. В ход на подготовка е и позиция на Асоциацията по проекта на Национална енергийна стратегия до 2030 г., както и иницииране на дебат за изготвяне и приемане на нов Кодекс на труда.
Една от обсъжданите точки е била искането за включване на представители на работодателските организации в работната група по създаването на „Единна входна точка“ за подаване на годишни финансови отчети и статистика в машиночетим формат. Искането е подадено в Министерството на правосъдието през април, но все още няма отговор.От АОБР са се обединили около необходимостта от предприемане на категорични действия в защита интересите на българските работодатели, тъй като „Единната входна точка“ се разработва в отсъствие на основната заинтересована от въвеждането й страна.
Серия от предложения за реформи в областта на здравеопазването, социалното осигуряване и висшето образование предстои да отправят към компетентните държавни институции национално представителните работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, обединени в Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР).
Серия от предложения за реформи в областта на здравеопазването, социалното осигуряване и висшето образование предстои да отправят към компетентните държавни институции национално представителните работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, обединени в Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР).
Това предвижда одобреният на заседаниeто вечерта на 10 юли 2018 г.план за дейността на АОБР през второто полугодие на 2018 г.
В ход на подготовка е и позиция на асоциацията по проекта на Национална енергийна стратегия до 2030 г., както и иницииране на дебат за изготвяне и приемане на нов Кодекс на труда, съобщиха от БСК.
Всички членове на АОБР демонстрираха остра реакция срещу липсата на адекватна комуникация с Министерството на правосъдието (МП) относно заявеното още през м. април т. г. настоятелно искане за включване на представители на работодателските организации в работната група по създаването на „Единна входна точка“ за подаване на годишни финансови отчети и статистика в машиночетим формат. Липсата на отговор от страна на МП и продължаващата разработка на „Единната входна точка“ в отсъствие на основната заинтересована от въвеждането й страна, поставя пред АОБР необходимостта от предприемане на категорични действия в защита интересите на българските работодатели.
Извън официалния дневен ред на заседанието новият изпълнителен председател на БСК Радосвет Радев декларира своята готовност в оставащите 6 месеца от ротационното председателство на БСК да работи активно за изпълнение на годишните цели и приоритети на АОБР. От своя страна, останалите участници в заседанието му пожелаха успех на новата позиция.
В заседанието, председателствано от Радосвет Радев – изпълнителен председател на БСК и ротационен председател на АОБР за 2018 г., участваха ръководителите на АИКБ – Васил Велев (председател на УС), БТПП – Васил Тодоров (главен секретар), и КРИБ – Кирил Домусчиев (председател на УС), както и експерти на четирите работодателски организации, уточняват още от стопанската камара.
Серия от предложения за реформи в областта на здравеопазването, социалното осигуряване и висшето образование предстои да отправят към компетентните държавни институции национално представителните работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, обединени в Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР). Това съобщиха от Българската стопанска камара - ротационен председател на АОБР.
Предложенията са част от плана за дейността на АОБР през второто полугодие на 2018 г., одобрен на заседание, състояло се тази вечер. На заседанието е обсъдено текущото състояние на социалния диалог и мястото на работодателските организации в него. Освен това са били обсъдени и набелязани общи позиции по текущи проекти за нормативни промени, които предстои да бъдат оповестени допълнително.
Всички членове на АОБР са демонстрирали остра реакция срещу липсата на адекватна комуникация с Министерството на правосъдието относно заявеното още през м. април т. г. настоятелно искане за включване на представители на работодателските организации в работната група по създаването на "Единна входна точка" за подаване на годишни финансови отчети и статистика в машиночетим формат.