Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Затягане на режима за пушене на обществени места предлагат от здравното министерство. Нови разпоредби в закона предвиждат пълна забрана не само на тютюневи изделия, но и на наргилета, в заведения от закрит тип. Освен това се намалява и обхватът на помещения, в които димът е разрешен – това ще е напълно забранено в т.нар. обособени пристройки, които най-често са оградени с найлон. Според предложенията на експертите, на място, което има покрив и поне 3 стени, без значение от какъв материал са изградени, няма да може да се пуши.
Гергана Гешанова – „Живот без тютюнев дим“:
„Това трябваше да се случи още през създаването на тази забрани – 2012 г. Когато тя беше приета трябваше да има една точна дефиниция кое е закрито и кое е открито място. Тогава нямаше да се стига до тези половинчати решения, които сега ги виждаме навсякъде.“
Според бизнеса обаче по-строгите мерки срещу пушенето по заведения ще доведат до загуби на оборот и клиенти.
Любомир Левичаров – „Икономически анализи и политика“ в БТПП:
„Около 27% последни данни на Евростат са пушачите в България. Ако този процент излезе извън заведенията и спрат да ги посещават, това ще доведе до значителни загуби.“
Собствениците също прогнозират сериозни загуби не само заради ограниченията на места с дим, но и заради забраната за пушене на наргиле на закрито.
Денис Паунов – управител на заведение:
„Очакваме около 20-30% спад на клиентелата ни, която вече все по-често идва може би много от случаите само заради наргилето и покрай него поръчват и правят сметки. Имаме вечери с маси с по 3 – по 4 наргилета. “
Любомир Левичаров – „Икономически анализи и политика“ в БТПП:
„Заведенията, които предлагат изцяло тютюневи изделия в тях, някои от тях са обречени на затваряне.“
Денис Паунов – управител на заведение:
„Губим клиенти, губим и пари.“
Гергана Гешанова – „Живот без тютюнев дим“:
„Може да стане ако едни заведения продължават да нарушават ограниченията, а други не.“
Недоволството на бизнеса е и, че при приемането на предходни ограничения, много от заведенията са вложили средства за обособяването на места за пушене.
Денис Паунов – управител на заведение:
„Около 70-80 хиляди лв. за вентилация и отделно точно сума не мога да ви кажа – за найлони, остъкление и обособяване на залите.“
Ако промените бъдат приети в Народното събрание, заведенията, които допуснат пушене на закрито, ще се наказват с глоба от 300 до 500 лв. за физическо и от 3000 до 5000 лв. за юридическо лице. При повторно пристъпване на забраната, санкциите скачат средно два пъти. А контролът ще се осъществява не само от здравните инспекции, но и от инспекцията по труда, Агенцията по безопасност на храните и полицейски органи.