Назад

БИЗНЕСЪТ И МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ НА ЕДНО МЯСТО В СЛИВЕН


  • Bta.bg: Липса на инвестиции и на квалифицирани работници са сред проблемите на бизнеса в Сливенско


    Липса на инвестиции и на квалифицирани работници са сред проблемите на бизнеса в Сливенско. Това каза пред журналисти в Сливен председателят на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ Цветан Симеонов, който участва среща-дискусия за икономическото състояние на региона.
    Симеонов представи резултатите от проведена от БТПП анкета сред фирмите от региона за набиране на предложения по въпроси от икономически, обществен и социален характер. По думите му, Сливен е сред общините с високи данъци. Въпреки добрите демографски резултати в региона преобладава нискоквалифицирана работна ръка. От БТПП се ангажират да помогнат на местните фирми да представят своите стоки и производство чрез модерни технологии и присъствие в интернет пространството. Симеонов призова и за повече прозрачност и инициативност от страна на общинските власти, като от страна на БТПП ще има съдействие за привличане на инвеститори. Той обобщи, че в цялата страна има нужда от по-добро административно обслужване, а повсеместен проблем е липсата на кадри.
    Специфичното в региона е, че преобладават хора от ромското население, които са нискоквалифицирани, каза председателят на Сливенската търговско-промишлена палата Кольо Колев. Той допълни, че е настроен оптимистично и смята, че тези хора ще намерят място в обществото и професионален план. По думите му, проблемът с кадрите е сериозен, като не дават резултати мерките, свързани с т.нар. дуално обучение.
    Освен липсата на кадри, проблем за местните работодатели е тромавата администрация, каза Васил Йовчев, директор на текстилна фабрика в града.


    Линк

  • Bnr.bg: Цветан Симеонов: В Сливен икономическата картина не е добра


    Лошо административно обслужване, нискоквалифицираната работна ръка и високите местни данъци са основните причини за отблъскване на инвеститорския интерес от община Сливен. Така накратко обобщи икономическата картина в общината Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. В Сливен днес пред бизнесмени, местната и държавна власт бе представено икономическото състояние на региона.
     
    „Без индустриална зона в нито един регион на страната не могат да се привлекат бързо инвестиции,“ заяви Цветан Симеонов по повод намерението на община Сливен заедно с община Ямбол да изградят обща индустриална зона. Той обеща подкрепа на местната власт в търсенето на инвеститори.
     
    "Няма страна, от която ние да не можем да поканим делегация. Няма страна пред, която да не може да предложим дадено място за инвестиции, стига да има ясна визия за това."
     
    Един от най-крупните бизнесмени в Сливен Васил Йовчев коментира, че отливът на чуждестранни инвеститори се дължи на тромавата държавна администрация и нереформираната съдебна власт.
     
    "Най-ниските работни заплати, а в същото време инвеститорите бягат. Проблемите именно се крият в работата на администрацията на държавните органи. Да не говорим за съдебна система, където нищо не е променено."
     
    По време на форума Българската търговско-промишлена палата представи пред местните фирми добри практики и онлайн възможности за промотиране на бизнеса и произвежданите продукти.

    Линк

  • New.sliven.net: Бизнесът и местните власти на едно място в Сливен


    Българската търговско-промишлена палата и Търговско-промишлена палата – Сливен събраха на среща на 07.11.2018 г. представители на бизнеса от региона, на местните власти и медиите за провеждане на дискусия за икономическото състояние и развитието на Сливенския район.
    Участваха: председателят на БТПП - Цветан Симеонов, председателят на Търговско-промишлена палата – Сливен - Кольо Колев, зам. кметът на община Сливен Румен Иванов, зам.областният управител – Димитринка Петрова, фирми от региона, медии.
    На дискусията бяха представени и обсъдени основни теми, като:
    Икономическото състояние на региона и резултатите от проведената от БТПП анкета сред фирмите за проучване на мнението и предложенията им по въпроси от икономически, обществен и социален характер, които възпрепятстват нормалната им работа и чието отстраняване е важно за дейността им.
    Анализът на икономистите от ИПИ е показал следното:
    През 2015 г. Сливен е областта с най-нисък брутен вътрешен продукт на човек от населението. Доходите в областта се свиват и през 2016 г.;
    Повишаването на икономическата активност в областта е съпътствано едновременно от стабилно нарастване на заетостта и намаляване на безработицата, въпреки че и двата показателя не успяват да достигнат средните стойности;
    Сливен продължава да е областта с най-ниска инвестиционна активност;
    През 2016 г. областта отново е с най-висок дял на пътната настилка в добро състояние
    Като цяло, общата данъчна тежест в област Сливен е съизмерима с тази в страната;
    Развитието на административните услуги изостава и областта рискува да изгуби предимството си от предишния период
    Сливен остава една от областите с най-благоприятна възрастова структура на населението, но и с най-лошо състояние на образованието в цялата страна;
    Правораздаването в област Сливен се характеризира с бързина, а разкриваемостта на престъпленията е висока
    Сливен продължава и да е сред областите със сравнително ниско замърсяване на въздуха и малък обем на отпадъците
    Показана бе таблица с индикатори за икономическото развитие на област Сливен.
    Анализът на резултатите от анкетното проучване на БТПП сред фирми от област Сливен е очертал следното:
    - Недостигът на квалифицирани кадри е основен проблем за бизнеса в областта;
    - Като важни и значими се посочват също: бюрокрацията в институциите, инфроструктурата, недобре развит градски транспорт; образование, здравеопазване, липса на нови работни места;
    - Местните данъци и такси също са сред основните проблеми за фирмите, тъй като не могат да стимулират бизнеса, защото са по-високи от тези в съседните градове;
    - Една от препоръките на бизнеса е, държавата да подпомогне областта в сферата на образованието и допълнителната квалификация на кадри;
    - Качеството на услугите, извършвани от местната администрация не са оценени добре от компаниите в областта - 85% от тях не са удовлетворени, защото, според тях, обслужването е бюрократично, скъпо и няма възможност за обслужване по електронен път.
    - 63% от бизнеса смята, че има обособени зони в област Сливен, подходящи и подготвени за индустриални зони и бизнес паркове, но от своя страна фирмите искат държавата да подпомогне газифицирането на съществуващата индустриална зонa.
    - През 2017 г. коефициентът на безработица е 10.4% , което е с 4.2% над средното за страната
    - 66% не проявяват интерес към обществените поръчки, а останалата част от анкетираните компании не са удовлетворена от методите и процедурите за осъществяването им. Нужни са повече прозрачност и равнопоставеност.
    - Публично-частното партньорство е подкрепено от 66% от анкетираните фирми
    На срещата бяха представени постижения на БТПП и РТПП/К допринесли за подобряване на бизнес- средата в страната и в региона - изготвени становища, позиции, предложения и др. в защита на интересите на предприемачите, представени пред съответните компетентни органи, които са били приети и са постигнали положителен резултат. Споделени бяха примери за добри практики, реализирани съвместно с местни органи, общински власти, организации, вкл.публично-частно партноьорство;
    Представени бяха разработени нови услуги за клиентите, подпомагащи и облекчаващи дейността им:
    - опростена версия на публичната част на Единния търговски регистър на БТПП с възможност за бързо и лесно извършване на справка и Видеоурок за ползване.
    - за фирмите-износители - специален модул за дистанционно попълване и подаване в БТПП по електронен път на формуляри за издаване на сертификати за произход на стоки в съответствие с получената от БТПП Акредитация и членство в Международната верига за сертификатите за произход към Международната търговска камара в Париж, което я прави единствената международно призната организация в България за извършване на тази дейност.
    - възможност за клиентите да попълват и подават по електронен път договор и формуляри за издаване на АТА карнет - международен унифициран митнически гаранционен документ за временен внос, износ и транзитно преминаване на стоки, съгласно Международната Конвенция АТА и Истанбулската Конвенция за временен внос.
    - включване в Продуктов каталог на GS1 България /платформа за съхраняване и споделяне на информация за произвежданите стоки;
    - 360° заснемане на фирма, и включване в Интерактивна бизнес карта на България;
    - Участие в ежегодното икономическо издание на БТПП „Топ 100“;
    - Арбитражният съд при БТПП и Центъра по медиация;
    - за МСП - получаване на Сертификат за отличие /"EXCELLENT SME”/;
    - съдействие за изпълнение на изискванията на Регламента за защита на личните данни.

    Линк

  • Sedmica.sliven.net: Бизнесът и местните власти на едно място в Сливен


    Българската търговско-промишлена палата и Търговско-промишлена палата – Сливен събраха на среща на 07.11.2018 г. представители на бизнеса от региона, на местните власти и медиите за провеждане на дискусия за икономическото състояние и развитието на Сливенския район.
    Участваха: председателят на БТПП - Цветан Симеонов, председателят на Търговско-промишлена палата – Сливен - Кольо Колев, зам. кметът на община Сливен Румен Иванов, зам.областният управител – Димитринка Петрова, фирми от региона, медии.
    На дискусията бяха представени и обсъдени основни теми, като:
    Икономическото състояние на региона и резултатите от проведената от БТПП анкета сред фирмите за проучване на мнението и предложенията им по въпроси от икономически, обществен и социален характер, които възпрепятстват нормалната им работа и чието отстраняване е важно за дейността им.
    Анализът на икономистите от ИПИ е показал следното:
    През 2015 г. Сливен е областта с най-нисък брутен вътрешен продукт на човек от населението. Доходите в областта се свиват и през 2016 г.;
    Повишаването на икономическата активност в областта е съпътствано едновременно от стабилно нарастване на заетостта и намаляване на безработицата, въпреки че и двата показателя не успяват да достигнат средните стойности;
    Сливен продължава да е областта с най-ниска инвестиционна активност;
    През 2016 г. областта отново е с най-висок дял на пътната настилка в добро състояние
    Като цяло, общата данъчна тежест в област Сливен е съизмерима с тази в страната;
    Развитието на административните услуги изостава и областта рискува да изгуби предимството си от предишния период
    Сливен остава една от областите с най-благоприятна възрастова структура на населението, но и с най-лошо състояние на образованието в цялата страна;
    Правораздаването в област Сливен се характеризира с бързина, а разкриваемостта на престъпленията е висока
    Сливен продължава и да е сред областите със сравнително ниско замърсяване на въздуха и малък обем на отпадъците
    Показана бе таблица с индикатори за икономическото развитие на област Сливен.
     
    Анализът на резултатите от анкетното проучване на БТПП сред фирми от област Сливен е очертал следното:
    - Недостигът на квалифицирани кадри е основен проблем за бизнеса в областта;
    - Като важни и значими се посочват също: бюрокрацията в институциите, инфроструктурата, недобре развит градски транспорт; образование, здравеопазване, липса на нови работни места;
    - Местните данъци и такси също са сред основните проблеми за фирмите, тъй като не могат да стимулират бизнеса, защото са по-високи от тези в съседните градове;
    - Една от препоръките на бизнеса е, държавата да подпомогне областта в сферата на образованието и допълнителната квалификация на кадри;
    - Качеството на услугите, извършвани от местната администрация не са оценени добре от компаниите в областта - 85% от тях не са удовлетворени, защото, според тях, обслужването е бюрократично, скъпо и няма възможност за обслужване по електронен път.
    - 63% от бизнеса смята, че има обособени зони в област Сливен, подходящи и подготвени за индустриални зони и бизнес паркове, но от своя страна фирмите искат държавата да подпомогне газифицирането на съществуващата индустриална зона
    - През 2017 г. коефициентът на безработица е 10.4% , което е с 4.2% над средното за страната
    - 66% не проявяват интерес към обществените поръчки, а останалата част от анкетираните компании не са удовлетворена от методите и процедурите за осъществяването им. Нужни са повече прозрачност и равнопоставеност.
    - Публично-частното партньорство е подкрепено от 66% от анкетираните фирми
    На срещата бяха представени постижения на БТПП и РТПП/К допринесли за подобряване на бизнес- средата в страната и в региона - изготвени становища, позиции, предложения и др. в защита на интересите на предприемачите, представени пред съответните компетентни органи, които са били приети и са постигнали положителен резултат. Споделени бяха примери за добри практики, реализирани съвместно с местни органи, общински власти, организации, вкл.публично-частно партноьорство;
    Представени бяха разработени нови услуги за клиентите, подпомагащи и облекчаващи дейността им:
    - опростена версия на публичната част на Единния търговски регистър на БТПП с възможност за бързо и лесно извършване на справка и Видеоурок за ползване.
    - за фирмите-износители - специален модул за дистанционно попълване и подаване в БТПП по електронен път на формуляри за издаване на сертификати за произход на стоки в съответствие с получената от БТПП Акредитация и членство в Международната верига за сертификатите за произход към Международната търговска камара в Париж, което я прави единствената международно призната организация в България за извършване на тази дейност.
    - възможност за клиентите да попълват и подават по електронен път договор и формуляри за издаване на АТА карнет - международен унифициран митнически гаранционен документ за временен внос, износ и транзитно преминаване на стоки, съгласно Международната Конвенция АТА и Истанбулската Конвенция за временен внос.
    - включване в Продуктов каталог на GS1 България /платформа за съхраняване и споделяне на информация за произвежданите стоки;
    - 360° заснемане на фирма, и включване в Интерактивна бизнес карта на България;
    - Участие в ежегодното икономическо издание на БТПП „Топ 100“;
    - Арбитражният съд при БТПП и Центъра по медиация;
    - за МСП - получаване на Сертификат за отличие /"EXCELLENT SME”/;
    - съдействие за изпълнение на изискванията на Регламента за защита на личните данни.

    Линк

  • Fakti.bg: Сливенско - без инвестиции, без работници, с тромава администрация


    Икономическото състояние на региона е далеч от стабилно

    Липса на инвестиции и на квалифицирани работници са сред основните проблеми на бизнеса в Сливенско. Информацията сподели пред журналисти в Сливен председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, който участва среща-дискусия за икономическото състояние на региона.

    Симеонов представи резултатите от проведена от БТПП анкета сред фирмите от региона за набиране на предложения по въпроси от икономически, обществен и социален характер. По думите му, Сливен е сред общините с високи данъци. Въпреки добрите демографски резултати в региона преобладава нискоквалифицирана работна ръка.

    От БТПП се ангажират да помогнат на местните фирми да представят своите стоки и производство чрез модерни технологии и присъствие в интернет пространството. Симеонов призова и за повече прозрачност и инициативност от страна на общинските власти, като от страна на БТПП ще има съдействие за привличане на инвеститори. Той обобщи, че в цялата страна има нужда от по-добро административно обслужване, а повсеместен проблем е липсата на кадри.

    Специфичното в региона е, че преобладават хора от ромското население, които са нискоквалифицирани, каза председателят на Сливенската търговско-промишлена палата Кольо Колев. Той допълни, че е настроен оптимистично и смята, че тези хора ще намерят място в обществото и професионален план. По думите му, проблемът с кадрите е сериозен, като не дават резултати мерките, свързани с т.нар. дуално обучение.


    Линк

Назад