Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, съвместно с Търговско-промишлена палата - Търговище и Търговско-промишлена палата – Добрич, ще проведе среща-дискусия с местния бизнес, областните и общински власти и медии.
На 15 ноември 2018 г. от 16 часа в конферентна зала на хотел „Идол", Търговище, участие в срещата с председателя на БТПП ще вземат икономическият и търговски съветник в посолството на Народна република Китай в Република България г-н Яо Чаоин, председателят на ТПП-Търговище Оля Иванова, областният управител Митко Стайков и кметът на община Търговище Дарин Димитров.
На 16 ноември 2018 г. от 10 часа в конферентната зала на ТПП-Добрич, гр. Добрич, ул. „България" 3 срещата ще бъде между председателя на БТПП Цветан Симеонов, председателя на ТПП – Добрич, Лъчезар Росенов, главният секретар Герман Германов, областният управител Красимир Кирилов и кметът на града Йордан Йорданов.
Среща-дискусия по теми касаещи представителите на бизнеса ще се проведе на 16 ноември от 10 часа в Търговско-промишлена палата (ТПП) - Добрич. ТПП-Добрич е организатор на проявата, заедно с Българската търговско-промишлена палата, в изпълнение на програмата на Единната система на Българските търговско-промишлени палати/камари за поддържане на тесни контакти с местния бизнес, областните и общински власти и медии. Ще участват председателят на БТПП Цветан Симеонов, председателят на ТПП Добрич Лъчезар Росенов, главният секретар Герман Германов, кметът на града Йордан Йорданов, областният управител Красимир Кирилов, предприемачи от региона и др. По време на дискусията ще бъдат представени и обсъдени основни теми, като икономическото състояние на региона, постижения на БТПП и РТПП К. Ще бъдат споделени примери за добри практики, представени нови услуги и др. Коментирайки икономическото състояние, ще бъдат оповестени резултати от проведената от БТПП анкета сред фирмите от региона за проучване на мнението им и за набиране на предложения по въпроси от икономически, обществен и социален характер, които възпрепятстват нормалната им работа и чието отстраняване е важно за дейността им.
Полезно за фирмите-износители ще е да се запознаят със създаден специален модул за дистанционно попълване и подаване в БТПП по електронен път на формуляри за издаване на сертификати за произход на стоки с приложени към тях доказателства. От ТПП-Добрич отбелязват, че през 2016 г. БТПП получи официалното Удостоверение за членство в Международната акредитационна верига за сертификатите за произход към МТК Париж и стана единствената международно призната организация в България за извършване на тази дейност. Палатата бе сред първите 11 търговски палати акредитирани от МТК за извършване на дейността. Сега вече броят им е 559 от 23 страни. През 2017 г. в изпълнение на новите изисквания на Закона за митниците, БТПП получи Разрешение от Агенция «Митници» за издаване на непреференциални сертификати за произход.
Около 95 на сто от инвеститорите в страната възнамеряват да разширят своите вложения, посочи председателят на БТПП
Добрич, 16 ноември /Юлияна Христова, БТА/
Около 95 на сто от инвеститорите в България възнамеряват да разширят своите вложения, съобщи председателят на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ Цветан Симеонов на среща с бизнеса в Добрич. Той посочи, че редица фирми от Турция и Гърция са прехвърлили регистрацията си в България, привлечени от стабилността в страната и възможностите за развитие.
По думите на Цветан Симеонов България е успяла да запази добра макроикономическа стабилност. Запазени са нивата на данъците, които са най-ниските в Европа, в държавния бюджет - за разлика от редица други страни в Европейския съюз, има излишък, а не дефицит, поясни председателят на БТПП.
Симеонов коментира, че бизнесът не е удовлетворен от съдебната реформа и от системата на обществените поръчки. Все още няма и електронно правителство и това води до неприемливи нива на корупцията, заяви председателят на палатата. По думите му голям проблем за бизнеса е и липсата на работна ръка и призна, че са водени разговори с една от големите организации на пенсионерите, откъдето биха могли да бъдат привлечени кадри с добри умения.
В Добричка област 36 на сто от бизнеса не проявяват интерес към обществените поръчки, 21 на сто не са удовлетворени от методите и процедурите по осъществяването им и само 7 на сто смятат обществените поръчки за прозрачни, информира Цветан Симеонов за проучване сред предприемачите в региона.
Фирмите да включват в договорите си арбитражна клауза, тъй както българската съдебна система не работи добре. Такава препоръка отправи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов при посещението си в Добрич. По думите му решението на арбитражния съд е директно изпълнително основание. По отношение на бизнес средата в България Симеонов посочи като положителни фактори макроикономическата стабилност, най-ниските в Европа данъци, както и бюджетния излишък. Но от БТТП не са удовлетворени от начина, по който се прави съдебната реформа. Системата на обществените поръчки също трябва да бъде усъвършенствана, а липсата на е-правителство води до „неприемливи нива на корупция“. Най-често срещаните проблеми, които пречат за нормалната дейност на фирмите, са свързани с лоша инфраструктура, недостиг на квалифицирани кадри, недостатъчно добро ниво на образование и чистотата на населените места. Възможността да се внасят работници е един от начините за компенсиране на недостига на работна сила. Данните на Симеонов са, че в момента Украйна бави споразумението за обмен на работна сила, тъй като разбра, че я губи, когато украинците отиват в други държави. По данни на председателя на БТТП 95% от инвеститорите, развиващи дейност в България, планират да разширят бизнеса си в страната ни. През последните години много турски и гръцки фирми прехвърлиха регистрацията си в нашата страна. Добрич е сред регионите, които се представят добре в страната. Бизнесът в региона също изпитва недостиг на квалифицирана работна ръка, но инвестиционната активност е над средната за страната, каза още Симеонов. Демографският проблем и застаряването на местното население са проблем и за Добрич.
Според анкетно проучване сред фирмите в Добрич, направено от Българската търговско-промишлена палата, проблемите, които възпрепятстват нормалната дейност на бизнеса са свързани с инфраструктура, недостига на кадри, образованието и чистотата на града. Изискванията за документация и неспазването на сроковете за отговор от страна на администрацията, са в голяма тежест на бизнеса. 57% от анкетираните компании са на мнение, че местните данъци могат да стимулират развитието на бизнеса. 36 на сто от бизнеса не проявяват интерес към обществените поръчки, 21 на сто не са удовлетворени от методите и процедурите по осъществяването им, а 7 % са на мнение, че обществените поръчки са прозрачни Публично-частното партньорство се подкрепя от 92% от анкетираните.
„Бизнес средата в България има своите плюсове и минуси. Страната успя да запази добра макроикономическа стабилност – има бюджетен излишък, а не дефицит, нивата на данъците са най-ниските в Европа” - коментира в Добрич председателят на БТПП Цветан Симеонов. Според него, около 95 на сто от инвеститорите в България възнамеряват да разширят своите вложения Той посочи още, че много турски и гръцки фирми са прехвърлили регистрацията си в България.
По думите му, липсата на електронно правителство води до неприемливи нива на корупция у нас. „Голям проблем за бизнеса и е липсата на работна ръка. 5000 украинци работиха това лято в туризма - по морето. Но от Украйна бавят споразумението за обмен на работна сила в България, защото има 1 млн. техни граждани в Полша. И те започват да се усещат” – коментира Симеонов Той каза още, че са водени разговори с една от големите организации на пенсионерите, откъдето биха могли да бъдат привлечени кадри с добра квалификация.
От палатата правят традиционни обиколки по регионите в страната, за които са направени и проучвания за състоянието на бизнеса, както и за среща с местните власти. /24chasa.bg
Според анкетно проучване сред фирмите в Добричнаправено от Българската търговско-промишлена палата, проблемите, които възпрепятстват нормалната дейност на бизнеса са свързани с инфраструктура, недостига на кадри, образованието и чистотата на града. Изискванията за документация и неспазването на сроковете за отговор от страна на администрацията,
Фирмите да включват в договорите си арбитражна клауза, тъй както българската съдебна система не работи добре. Такава препоръка отправи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов при посещението си в Добрич. По думите му решението на арбитражния съд е директно изпълнително основание. По отношение на бизнес средата в България Симеонов посочи като положителни фактори макроикономическата стабилност, най-ниските в Европа данъци, както и бюджетния излишък. Но от БТТП не са удовлетворени от начина, по който се прави съдебната реформа. Системата на обществените поръчки също трябва да бъде усъвършенствана, а липсата на е-правителство води до „неприемливи нива на корупция“. Най-често срещаните проблеми, които пречат за нормалната дейност на фирмите, са свързани с лоша инфраструктура, недостиг на квалифицирани кадри, недостатъчно добро ниво на образование и чистотата на населените места. Възможността да се внасят работници е един от начините за компенсиране на недостига на работна сила. Данните на Симеонов са, че в момента Украйна бави споразумението за обмен на работна сила, тъй като разбра, че я губи, когато украинците отиват в други държави. По данни на председателя на БТТП 95% от инвеститорите, развиващи дейност в България, планират да разширят бизнеса си в страната ни. През последните години много турски и гръцки фирми прехвърлиха регистрацията си в нашата страна. Добрич е сред регионите, които се представят добре в страната. Бизнесът в региона също изпитва недостиг на квалифицирана работна ръка, но инвестиционната активност е над средната за страната, каза още Симеонов. Демографският проблем и застаряването на местното население са проблем и за Добрич.
Според анкетно проучване сред фирмите в Добрич, направено от Българската търговско-промишлена палата, проблемите, които възпрепятстват нормалната дейност на бизнеса са свързани с инфраструктура, недостига на кадри, образованието и чистотата на града. Изискванията за документация и неспазването на сроковете за отговор от страна на администрацията, са в голяма тежест на бизнеса. 57% от анкетираните компании са на мнение, че местните данъци могат да стимулират развитието на бизнеса. 36 на сто от бизнеса не проявяват интерес към обществените поръчки, 21 на сто не са удовлетворени от методите и процедурите по осъществяването им, а 7 % са на мнение, че обществените поръчки са прозрачни Публично-частното партньорство се подкрепя от 92% от анкетираните.
„Бизнес средата в България има своите плюсове и минуси. Страната успя да запази добра макроикономическа стабилност – има бюджетен излишък, а не дефицит, нивата на данъците са най-ниските в Европа” - коментира в Добрич председателят на БТПП Цветан Симеонов. Според него, около 95 на сто от инвеститорите в България възнамеряват да разширят своите вложения Той посочи още, че много турски и гръцки фирми са прехвърлили регистрацията си в България.
По думите му, липсата на електронно правителство води до неприемливи нива на корупция у нас. „Голям проблем за бизнеса и е липсата на работна ръка. 5000 украинци работиха това лято в туризма - по морето. Но от Украйна бавят споразумението за обмен на работна сила в България, защото има 1 млн. техни граждани в Полша. И те започват да се усещат” – коментира Симеонов Той каза още, че са водени разговори с една от големите организации на пенсионерите, откъдето биха могли да бъдат привлечени кадри с добра квалификация.
От палатата правят традиционни обиколки по регионите в страната, за които са направени и проучвания за състоянието на бизнеса, както и за среща с местните власти.
Област Добрич е един от регионите в страната, които се представят по-добре в сравнение с останалите. Това каза в Добрич Цветан Симеонов, председател на БТПП. Твърдението му е на база анализ на резултатите от анкетно проучване сред фирмите. Въпреки трудностите, които бизнесът среща, като липса на квалифицирана работна ръка, инвестиционната среда е по-висока от средната в България. Местната администрация е сред най-прозрачните, а службата по кадастър има добро покритие, коментира Цветан Симеонов. Анализът сочи още, че фирмите са доволни от административното обслужване , както и от провеждането на обществените поръчки. Демографският проблем и застаряващото население са сред актуалните регионални проблеми и тук. Има какво още да се желае в сферата на здравеопазването и пътната инфраструктура, допълни Цветан Симеонов.
Бизнес средата в България има своите плюсове и минуси. Тя успя да запази добра макроикономическа стабилност, както и данъчните нива, които са най-ниските в Европа, коментира още председателят на БТПП. Той изрази неудовлетвореност от начина по който се извършава съдебната реформа. По думите му липсата на електронно правителство води до неприемливи нива на корупция у нас.
Визитата на Цветан Симеонов в ТПП-Добриче част от поредица срещи с местните власти и бизнес. Цели запознаване с готовността на регионите за привличане на инвестиции и възможностите на администрацията за отговор на техните нужди. Част от програмата е и представяне на новите услуги на БТПП за бизнеса.
Участие в събитието взеха главният секретар на ТПП-Добрич Герман Германов, кметът на града Йордан Йорданов, зам.-областният управител Красимир Николов и представители на бизнеса.
Добрич. Особено голяма е пропастта между общините и бизнеса през последните години. Това каза кметът на Добрич Йордан Йорданов по време на дискусия в Търговско-промишлената палата (ТПП) в добруджанския град, предаде кореспондент на Радио „Фокус” – Варна. В срещата участваха председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТТП) Цветан Симеонов, главният секретар на ТПП – Добрич Герман Германов, зам. областният управител Красимир Николов, представители на местния бизнес и на медиите. „Бизнесът винаги е бил доста по-напред в иновациите и тяхното внедряване, докато общините винаги са изоставали назад. Ако има промяна в закона, който може да ни даде по-голяма гъвкавост да работим с местния бизнес, включително и публично-частните партньорства, които за съжаление в момента са неработещи, тъй като между първо и второ четене е пусната котва и близо 3 години законът стои между двете четения. Имаме много малко лостове, с които можем на езика на бизнеса да комуникираме с потенциални инвеститори. Всички други лостове в нашата община се използват, включително и неписани правила малкият, средният и големият бизнес. Голяма част от документацията и разрешенията да се движат бързо и не се чакат крайни срокове“, отбеляза кметът Йордан Йорданов в подкрепа на изказаната от него позиция за създалата се пропаст между общини и местен бизнес.
„Отчитайки зависимостта от законовата уредба у нас, относно публично-частните партньорства общините са в неспособност да извършват такъв вид дейност заради бавените промени в закона", допълни кметът.
„Община град Добрич бе посочена като пример в нашата страна за поддържане на практика на контакт между местна власт и БТПП и доказателство за това е днешното участие на кмета в срещата дискусия, както и проявения от него интерес при предишни подобни информационни срещи", отбеляза Цветан Симеонов. Той информира, че проучвания на организацията отчитат средна работна заплата в областта на Добрич в размер на 836 лв. за последното тримесечие при средна за страната 1117 лв., липса на кадри на трудовия пазар, тенденция характерна за цялата страна. Като положителни аспекти се отчитат високият процент на одобрение и удовлетворение на местния бизнес от работата с общинската администрация, поддържане на ниски местни данъци. Препоръката е да се работи в посока на обособяване на зони за индустрия и бизнес. Анкетно проучване посочва и 10-те топ фирми в областта по отношение на приходи, повечето са в сферата на строителството и леката промишленост. Цветан Симеонов призова местния бизнес да ползва по-широко възможностите на БГ баркод, продуктов каталог, който би улеснил всички заинтересовани страни в съвместната им работа. Бяха представени и други иновативни практики в помощ на бизнеса. В заключение Цветан Симеонов подчерта, че България не е в съвсем лоши позиции като бизнес потенциал както в Европа, така и в света. Вече се обмисля идея през следващата година Добрич да бъде домакин на икономически форум, на който да бъде представен потенциалът на региона за бизнес и инвестиции. Форумът ще бъде съвместно организиран от Общината, ТПП - Добрич и БТПП. Това съобщи Герман Германов, главен секретар на ТПП в добруджанския град.
Жулиета НИКОЛОВА
Председателят на БТПП Цветан Симеонов ще вземе участие в среща-дискусия, която ще се проведе днес от 10.00 часа в ТПП-Добрич. Участие в събитието ще вземат още председателят на ТПП Добрич Лъчезар Росенов, главният секретар Герман Германов, кметът на града Йордан Йорданов, областният управител Красимир Кирилов, предприемачи /фирми/ от региона, медии.
По време на дискусията ще бъдат представени и обсъдени основни теми, като: икономическото състояние на региона и резултати от проведената от БТПП анкета сред фирмите от региона за проучване на мнението им и за набиране на предложения по въпроси от икономически, обществен и социален характер, които възпрепятстват нормалната им работа и чието отстраняване е важно за дейността им;постижения на БТПП и РТПП/К допринесли за подобряване на бизнес- средата в страната и в региона - изготвени становища, позиции, предложения и др. в защита на интересите на предприемачите, представени пред съответните компетентни органи, които са били приети и са постигнали положителен резултат;
споделяне на примери за добри практики, реализирани съвместно с местни органи, общински власти, организации, вкл.публично-частно партноьорство; разработени нови услуги за клиентите, подпомагащи и облекчаващи дейността им и други.