Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
15 НОЕМВРИ 2018 Г.
Хотел Рамада София, зала Опал
П Р О Г Р А М А
09:30-10:00 Регистрация & Кафе
10:00-10:30 Откриване
Благовест Пунев, Председател на АС при БТПП
Мая Манолова, Омбудсман на Република България
Министерство на правосъдието
Фондация Право и Интернет
Представители на Съдилища/ЦСМ
10:30-11:00 Проект e-MEDIATION. Дейности и резултати.
Презентация и клип
11:00-12:00 Панелна дискусия - правни, социални, бизнес и етични предизвикателства пред онлайн алтернативното разрешаване на спорове
Миряна Калчева, БТПП - модератор
Съдия Станислав Георгиев, Апелативен съд Пловдив
Кристоф Риедман – съветник, Асоциация на европейските търговски палати
Лефтер Димитру – директор, Център за медиация към ТПП Молдова
Свилена Димитрова, Център за Спогодби и медиация, СГС и СРС
Елена Колтсаки - ADR point TRAVEL-NET
доц. д-р Меглена Златкова, Философско-исторически факултет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
12:00-13:00 Обяд
13:00-14:00 Демонстрация на платформа e-MEDIATION
14:00-14:30 Кафе пауза
14:30-15:30 Панелна дискусия върху добрите практики и стратегически препоръки за онлайн алтернативното разрешаване на спорове
Елиза Николова, ПАМБ - модератор
Петрос Зурдумис, ген. директор ADR point, основател на ODR Еurope
Съдия Евгени Георгиев - СГС
Любица Петричевич, ръководител правна дирекция, Външнотърговска камара на Босна и Херцеговина
70 процента от предприемачите имат готовност да използват медиация при възникнали спорове
"За съжаление, въпреки че има създадени добри условия за осъществяването на медиация в нашата страна, тя е слабо застъпена при разрешаването на търговски спорове". Това каза председателят на Арбитражния съд към БТПП Благовест Пунев при откриването на международната конференция "ONLINE Mедиация! Бъдещето на онлайн разрешаването на спорове". Събитието е организирано от БТПП и Фондация "Право и Интернет".
"Въпреки съществуването на Закон за медиацията, от около 20 години, тя има нужда от стимулиране", заяви омбудсманът на Република България Мая Манолова. Омбудсманът е предложил на няколко министри на правосъдието въвеждане на задължителна медиация за някои видове спорове, основно семейни, междусъседски и такива с нисък финансов интерес, както и отпадане на съдебните такси при спорове, решени чрез медиация.
В изпълнение на европейски проект по Програма Правосъдие Е-МЕДИАЦИЯ, бе представена електронна платформа за разрешаване на търговски спорове, включително и трансгранични. Тя е двуезична - на български и английски език. Позволява комфорта oт офиса да се провеждат срещи с медиатор, размяна на съобщения в реално време, конферентни разговори, електронен обмен на документи, електронно подписване на споразумение в края на медиацията. В рамките на платформата медиацията ще се води от медиаторите към Центъра за медиация към Арбитражния съд при БТПП.
70 процента от запитани предприемачи имат готовност да използват медиация при възникнали спорове с партньори и контрагенти. Повече от половината от тях, основно във възрастовата група до 40 г., са декларирали, че ще се възползват от възможността за онлайн разрешаване на спора, ако им бъде предоставен съответния инструментариум.
Медиацията, както и арбитражът, спестяват време и средства, но само медиацията дава възможност страните да имат контрол над процедурата, тя е доброволна и продължава толкова, колкото те решат /в рамките на 6 месеца/. Страните могат да запазят отношенията си, тъй като споделената информация по време на медиацията е конфиденциална.
Този проект се финансира по програма "Правосъдие" (2014-2020) на Европейския съюз.
Съдържанието на настоящото съобщение не следва да се счита за официална позиция на Европейската комисия.
Отговорност за информацията в нея носят единствено авторите.
This project was funded by the European Union`s Justice
Programme (2014-2020).The content of this text does not reflect the official opinion of the European Union.
Responsibility for the information expressed therein lies entirely with the authors.
София. В града се проведе Международната конференция „ONLINE Mедиация! Бъдещето на онлайн разрешаването на спорове“. Това съобщиха от пресцентъра на Българска търговско-промишлена палата . „За съжаление, въпреки че има създадени добри условия за осъществяването на медиация в нашата страна, тя е слабо застъпена при разрешаването на търговски спорове”. Това каза председателят на Арбитражния съд към БТПП Благовест Пунев при откриването на международната конференция „ONLINE Mедиация! Бъдещето на онлайн разрешаването на спорове“. Събитието е организирано от БТПП и Фондация „Право и Интернет“. „Въпреки съществуването на Закон за медиацията, от около 20 години, тя има нужда от стимулиране“, заяви омбудсманът на Република България Мая Манолова. Омбудсманът е предложил на няколко министри на правосъдието въвеждане на задължителна медиация за някои видове спорове, основно семейни, междусъседски и такива с нисък финансов интерес, както и отпадане на съдебните такси при спорове, решени чрез медиация. В изпълнение на европейски проект по Програма Правосъдие Е-МЕДИАЦИЯ, бе представена електронна платформа за разрешаване на търговски спорове, включително и трансгранични. Тя е двуезични - на български и английски език. Позволява комфорта oт офиса да се провеждат срещи с медиатор, размяна на съобщения в реално време, конферентни разговори, електронен обмен на документи, електронно подписване на споразумение в края на медиацията. В рамките на платформата медиацията ще се води от медиаторите към Центъра за медиация към Арбитражния съд при БТПП. 70% от запитани предприемачи имат готовност да използват медиация при възникнали спорове с партньори и контрагенти. Повече от половината от тях, основно във възрастовата група до 40 г., са декларирали, че ще се възползват от възможността за онлайн разрешаване на спора, ако им бъде предоставен съответния инструментариум. Медиацията, както и арбитражът, спестяват време и средства, но само медиацията дава възможност страните да имат контрол над процедурата, тя е доброволна и продължава толкова, колкото те решат (в рамките на 6 месеца). Страните могат да запазят отношенията си, тъй като споделената информация по време на медиацията е конфиденциална. Този проект се финансира по програма „Правосъдие“ (2014-2020) на Европейския съюз Съдържанието на настоящото съобщение не следва да се счита за официална позиция на Европейската комисия. Отговорност за информацията в нея носят единствено авторите.