Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
За 25-ти път Българска-търговско промишлена палата (БТПП) връчи годишните си награди за постижения в икономиката на тържествена церемония, която се проведе в София хотел Балкан.
Сред официалните гости на събитието бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министъра на труда и социалната политика Бисер Петков и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.
По време на награждването бяха отличени фирми, браншови организации, регионална палата, посланик, търговски представител, медия и журналист. За регионална търговско-промишлена палата, която е развивала най- активна дейност през годината, бе наградена Бургаската търговско-промишлена палата.
За 2018 г. участвалите фирми са над 6500, а приходите им образуват 83% от брутния вътрешен продукт на страната.
Бургаската търговско-промишлена палата е развивала най-активна дейност през 2018 г., стана ясно на годишните награди на БТПП в София. Наградата получи директорът на бургаската палата Цанко Иванов по време на официална церемония в присъствието на вицепремиера Екатерина Захариева.
За 25-ти път Българска-търговско промишлена палата (БТПП) връчи годишните си награди за постижения в икономиката на тържествена церемония, която се проведе в София хотел Балкан. Сред официалните гости бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министъра на труда и социалната политика Бисер Петков и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.
По време на награждването бяха отличени фирми, браншови организации, регионална палата, посланик, търговски представител, медия и журналист.
За регионална търговско-промишлена палата, която е развивала най- активна дейност през годината, бе наградена Бургаската търговско-промишлена палата.
За 2018 г. участвалите фирми са над 6500, а приходите им образуват 83% от брутния вътрешен продукт на страната.
- Г-н Симеонов, каква е равносметката на бизнеса зa тази година?
- Като цяло балансът между положителните и отрицателни новини е в полза на по-доброто представяне на нашата икономика. Най-важното постижение, което ние отчитаме, е запазването на всички добри макроикономически показатели. Нивото на данъците е на едно от най-ниските нива, запази се и нивото на държавния дълг. Третият важен момент е поддържането на висок валутен резерв, съгласно изискванията на Валутния борд и не на последно място е ниската безработица. Тя е на рекордно ниски нива, толкова ниски, че вече се превръща в проблем на българските работодатели. Другото, което е важно, че бюджетът завърши с излишък, тоест не трупаме дългове в държавата и няма дефицит. Има и отрицателни резултати. За деветте месеца на годината външната търговия за съжаление има намаление от 1.5%. Вносът расте. Имаме стремежът и желанието да балансираме външната си търговия. Особено със страни като Русия, с които имаме доста голям дефицит в стокообмена. Точно тези страни – като Турция и Русия бележат намаление в стокообмена по различни причини. Турция заради поевтиняването на лирата и невъзможността да купуват същите количества суровини, а Русия заради все още съществуващото ембарго в някои сектори. Средната заплата също се увеличи. За следващата година се надяваме и така е заложено в бюджета, който се приема, да няма увеличение на данъците. Това е един много траен и добър показател, който ще има значение за евентуалните ни намерения да повишим инвестициите в страната.
- Какви са очакванията ви за догодина?
- Ако се запазят тези показатели, считаме, че инвестициите в страната би следвало да са по-високи отколкото през тази година. Има такава тенденция. Далеч сме от обемите, които са през 2009-та, 2010-та година, но е по-добре от предишни години. Всяка година правим проучване съвместно с Асоциацията на европейските търговско промишлени палати. Тази година констатациите са, че в сравнение с миналата година оптимизмът сред представителите на бизнеса, е леко спаднал. Все пак около малко под 50% са положителните очаквания на бизнеса или за отсъствието на промяна в обстановката. В няколко направления – вътрешните продажби, продажбите в чужбина, безработицата и като цяло икономическата обстановка.
- Казахте, че ниските нива на безработица вече са проблем за работодателите. Бихте ли уточнил за какъв недостиг говорим?
- Всички предвиждания са условни. Има такива опити да се каже какъв е недостигът на работна сила. Това най-лесно може да се отчете от Агенцията по заетостта, където са заявени ваканции и те не се запълват за продължителен период от време. Има движение и това е положителното в действията на държавните институции за осигуряване на внос на работна сила. Все още процедурите са сложни, бавни и тромави. По този начин няма да решим въпроса. Разбира се ние се оглеждаме и за други възможности. За това да се използват и възможностите на пенсионерите, които са доста голям брой в България и някои от тях са в състояние, опит, знания, за да прилагат своите умения. Не очакваме бързо подобрение на запълването на дефицита на работна сила, но има някакво движение, включително и споразумението с Виетнам, което беше обявено. Детайли нямаме, но те са добър партньор в тази област от много отдавна. Разчитаме, че те също ще помогнат. През тази година около 6 хиляди души от Украйна са работили в туристическия сектор и това беше съществена помощ за нашите предприемачи.
- Защо бизнесът е предпазлив за увеличаване на работните заплати, след като се нуждае от внос на работна ръка?
- Бизнесът трябва да бъде предпазлив за увеличаване на работните заплати, защото той може да раздава само изкарани пари. Държавата може да обяви 10% и 20% за увеличаване на заплатите. Ако не им стигне бюджетът може да генерират дефицит. За тях негативният ефект е в дългосрочен план, но в краткосрочен – няма проблем. Такъв би имал един предприемач. Естествено, че ако не му стигат парите, първо ще прибегне до заеми, но ако това продължи дълго, нищо друго не го очаква, освен фалит и закриване на предприятието. В този смисъл и нашите съвети към тях са да бъде премерено увеличението, да бъде обвързано с повишената производителност на труда. Държавата само може да си позволи увеличаване на заплатите в нереформирани отрасли. Това е нашата най-сериозна критика към бюджета на държавата, защото и в образованието и в здравеопазването, увеличението е обявено, включено е в бюджета. То не е съвсем безусловно, но трябваше да се разпишат по-ясни критерии. В нормалната пазарна икономика първо се поставят целите, които като се постигнат тогава се дават парите, а не да се дадат парите и тогава да се опишат някакви цели. Веднъж дадено възнаграждение на работник няма как после да се вземе, независимо че целите, които са поставени не са постигнати.
- На опашката ли е икономиката ни, предвид ниските нива на заплащане?
- По отношение на доходите – те са такива, каквато е производителността и резултатите от положения труд. Малко са отраслите да кажем машиностроенето, ИТ-сектора, фармацията, химията, които имат малко повече принадена стойност в крайния продукт, който се реализира на пазара. Останалите като шиенето на ишлеме, земеделието са предимно за износ. Изнасят се жито, лавандула без да са преработени, а износът трябва да се случва, след като продуктът бъде преработен. Докато това е така, естествено ще бъдем с по-ниски заплати. Все пак нивата на възнагражденията вървят с двуцифрени темпове нагоре. Минава мимоходом, но е добре да му се обърне внимание. Ние вече като палата го прогнозирахме като резултат, а именно увеличаване на инфлацията. За тази година, тя вече е 4%, което напрактика ще изяде ръстът на производителността на труда в България. Затова ние апелираме само в реформирани отрасли, когато се повиши производителността, да се увеличават заплатите.
- Кои са най-големите пречки пред бизнесът за неговото развитие?
- Първото, което остава като трудност, е липсата на работна сила. Това вече се взима предвид и от чуждестранните ивеститори. Те са в малко по-благоприятно положение, защото идват с едни по-съвършенни планове. В голяма част от случаите с едни схеми и машини, които са по-производителни. Това означава, че те ще се справят сравнително по-лесно отколкото българските предприемачи, защото ще изтеглят от сега работещите предприятия най-добрите работници, давайки по-високи заплати. В пазарната икономика и това не е страшно. Страшно е, когато който и да е предприемач, виждайки че не му вървят нещата и перспективите не са добри, продължава да се опитва да се задържи. В най-развитите пазарни икономики, щом се направи оценка и предвиждане, че определена дейност няма да е достатъчно печеливша, предприамачите в развитите страни продават всичко и се заемат с нов проект.
- Споменахте, че на чуждестраните инвеститори ще им бъде по-лесно. Повече или по-малко ще са те догодина?
- Очакванията са за повече инвестиции. Разбира се, нашето проучване даде тези резултати през месец септември, когато не бяха така многобройни протестите. Сега е очевидно, че има корекция на това виждане. От постъпилите запитвания при нас, сме сигурни, че две неща оказват влияние. Първо протестите и второ приказките на различни политически партии, които нямат особен шанс при следващи избори, но използват популистки призиви за в пъти увеличение на заплатите и налагане на данъци по прогресивни скали. Това е включено вече в набора от въпроси, които ни се задават от потенциални инвеститори. Самият факт, че си задават въпроса, показва, че не е изключено една сериозна част от тях да отложат своите решения за инвестиции в България. Все пак не мисля, че инвестициите ще са по-малко от това, което сега е инвестирано. Предвид времето на избори, което ни предстои догодина, голям скок в нивата едва ли можем да очакваме. Ние като организация правим всичко възможно да се получи обратният резултат. Не можем да очакваме много големи и равномерни инвестиции от чужбина докато административната тежест не се намали и корупцията не бъде редуцирана. Тя е проблем за бизнеса. Не е редно да продължават опитите да се прехвърля на бизнеса допълнителна тежест заради това, че контролните органи не си вършат както трябва работата. Школски пример е последната такава инициатива. Превозвачите да дават седем дена по-рано уведомление към НАП за това с какъв камион и по какъв маршрут ще превозват плодове и зеленчуци с цел да се подобри контролът върху внасянето и ползването на кредит по ДДС. Това е нещо, което може спокойно да се проследява от българските митници. Едната измама е, когато се декларира, че нещо е изнесено, а то не е. Продадено е в страната, а ДДС не се внася понеже формално, по документи, е заминало в чужбина. Това спокойно може да се проверява от митниците. Ние вече изказахме нашето мнение за неприемане на подобни мерки. Същото е и за стоки, които уж са внесени и се продават на нашия пазар, след което се прибира ДДС-то. Получава се една нелоялна конкуренция. Затова апелираме контролните органи да си вършат работата.
- Кои са секторите от икономиката, които са наше конкурентно предимство пред останалите страни от региона?
-Това продължава да бъде производството на автомобилни части. Има нови инвестиции, в процес на изграждане са нови мощности. Някои удвоиха и утроиха производството си тук. Има интерес и от страни, които търгуват със САЩ, но поради увеличаването на митата за определени продукти, се оглеждат за прехвърляне на производството от собствените си страни в страни като България. Тук те могат да добият статут на европейски стоки и да се движат без мита и всякакви затруднения в единното европейско икономическо пространство. Химията продължава да бъде с добри резултати, фармацията се представя добре и запазва позицията си.
- Има ли нови фармацевтични играчи, които са се регистрирали?
- Това са обикновено компании, които извършват изследвания, проверка на лекарства и тестове, което не е с незабавно значение за фармацевтичния сектор. По-скоро в перспектива, ако нещо се окаже работещо, може да има отражение върху сектора. Шивашката индустрия, въпреки затрудненията и липсата на работна сила се представя добре като качество. За тях поръчките продължават да се изпращат, но не всички могат да ги поемат.
- Като казахте външно-търговските отношения на България и опитите ви да привлечете нови инвестиции кои са традиционно най-силните ни партньори?
- На първо място остава Европейският съюз, който въпреки спадът като цяло на търговията, бележи 10% ръст за тази година. Второ това са пазари, които са с огромни възможности. Ние не изключваме нито един пазар. Най-много през тази година бяха срещите с китайския бизнес за сътрудничество с китайската икономика. Тук бяха представителите на Международната търговска палата за сътрудничество по Пътя на коприната. Там се отварят доста перспективни възможности. Ние ще се постараем българските фирми да ги оползотворят. Има интерес и от Централно Азиатските републики, които въпреки декларираните успехи за производството на земеделски продукти, все още са далеч от това, което България е показала като качество и като възможности. Там ще продължаваме да бъдем търсен партньор, но възможностите на нашето земеделско стопанство са ограничени. Това е дълга тема, но съществува голям потенциал. Надяваме се на големи инвеститори като Китай. Те декларират, че и сега са готови големи площи да ги поемат с обработка, след което да нямаме грижа за износа на пресни плодове и зеленчуци. Това те могат да го правят и със самолети, ако трябва. Ръстът на търсенето на такива качествени продукти в Китай е много голям. Ние сме равностойни като разстояние със страни като Австралия и Нова Зеландия. Съвсем спокойно можем да се конкурираме с тях.
- Връчихте годишните награди за икономика, какво беше новото тази година?
- Окуражителното в резултатите на първите сто компании в различните категории е, че показателите от счетоводните им отчети са по-високи от тези за миналата година и като печалба и като обеми продажби от миналогодишните топ 100 компании. Хубавото е, че има разместване. Няма повторение на резултатите, което показва една действаща пазарна икономика.
Журналистът в Информационна агенция и вестник „Монитор" Венцислав Генков е носител на голямата награда на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Той получи приза за обективно и професионално отразяване на позициите на БТПП по актуални стопански теми._ снимка: крум стоев
„Билдникс" ЕООД взе първа награда на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в категория „Топ 100 фирми, класирани по максимална величина на печалбата на 100 лв. собствен капитал през 2017 г.". Призът беше връчен на компанията от зам.-министъра на икономиката Александър Манолев на официална церемония, на която БТПП раздаде годишните си отличия за 25-и път. Управителят на „Билдникс" ЕООД инж. Николай Николов, който е и зам.-председател на УС на Камарата на строителите в България и председател на ОП на КСБ - Бургас, получи грамота и бронзова статуетка „Хермес", изработена от художника Ставри Калинов.
На събитието присъстваха и вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, депутати, посланици, представители на бизнеса и др. Отличия бяха връчени в общо 15 категории.
За 25-та поредна година БТПП връчи Годишните си награди на тържествена церемония снощи в София Хотел Балкан. Сред официални гости на събитието бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, заместник-министърът на икономиката Александър Манолев. Сред гостите имаше и представители на държавните институции, на дипломатическите мисии, акредитирани у нас, членове на БТПП, браншови организации, регионални търговско-промишлени палати и партньори на Палатата от страната и чужбина.
При откриването на церемонията председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че и тази година палатата е работила за подобряване на икономическата среда и подпомагане на ежедневната дейност на фирмите и допълни, че ще продължи да насърчава фирмите за усвояване на международните стандарти в търговията и индустрията. Сложните правила на ЕС и престараването на българските институции при изпълнението им продължават да затрудняват фирмите, каза председателят на Палата и даде пример с регламента на защита на личните данни. Той посочи, че за да отговори на това предизвикателство, БТПП навреме е подготвила пакети от услуги, за да стане изпълнението на тези задължения по-лесно разбираемо и достъпно. Пред нас остава голяма задача за опростяване на изисквания и процедури както у нас, така и в ЕС, допълни той.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева заяви, че БТПП работи не само за членовете си, но и за всеки един български гражданин. "Беше наистина добра година за българския бизнес", категорична беше Захариева. “Основен приоритет за правителството е образованието, но аз, като външен министър, се стремя да подобря взаимоотношенията ни с другите страни във връзка с трудовата миграция и привличане в България на традиционните български малцинства в чужбина ”, каза външният министър.
“Резултатите показват, че българските фирми са конкурентоспособни и иновативни, затова и очакваме още добри резултати”, коментира зам.-министър Манолев. С бронзова статуетка „Хермес", дело на художника Ставри Калинов, бяха отличени водещи български фирми – примери за добър мениджмънт. Информация за наградите в отделните категории.
От сферата на хранителната индустрия наградени бяха и фирми като Градус 1 ООД, Олива, Амилум България, Папас Олио и др.
Отличени бяха фирми, браншови организации, регионална палата, посланик, търговски представител, медия и журналисти
За 25-ти път Българска-търговско промишлена палата (БТПП) връчи годишните си награди на тържествена церемония, която се проведе в София хотел Балкан. Сред официалните гости на събитието бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министъра на труда и социалната политика Бисер Петков и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.
За 25-ти път Българска-търговско промишлена палата (БТПП) връчи годишните си награди на тържествена церемония, която се проведе в София хотел Балкан. Сред официалните гости на събитието бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министъра на труда и социалната политика Бисер Петков и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.
По време на награждването бяха отличени фирми, браншови организации, регионална палата, посланик, търговски представител, медия и журналист. За 2017 г. участвалите фирми са над 6500, а приходите им образуват 83% от брутния вътрешен продукт на страната. “През тази година разширихме дигитализацията и присъствието на БТПП в социалните мрежи, за да може целите ни да достигнат до всички като продължават усилията да информираме компаниите възможно най-скоро за планираните промени в икономическата среда – това го правим както на национално, така и на международно ниво”, коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.
С наградата „Медия на годината” Българската търговско-промишлена палата отличи bTV Новините. Призът се връчва заради обективно представяне на актуалните икономически проблеми. Водещата на „Новините” и автор на рубриката „Чети етикета” Биляна Гавазова прие наградата от името на целия новинарски екип. „Това наистина е колективна награда и тя е за всички колеги, които отразяват икономически новини. Те са изключително важни, защото това са новините, които „бъркат в джоба” ни всеки ден. Така че това признание, тази награда означава, че ние имаме добра чувствителност към тези новини и наистина успяваме да отговорим на очакванията на хората и да им даваме информацията от която имат нужда”, каза Биляна Гавазова
Oт бизнес отдела на Информационна агенция и вестник „Монитор“ Венцислав Генков е носител на голямата награда на БТПП. Той получи приза за журналист за обективно отразяване позициите на палатата по актуални стопански теми, с ясен сигнал за проблемите на българския бизнес и ролята на браншовата организация в негова защита.
Външният министър Екатерина Захариева посочи, че „основен приоритет за правителството е образованието, но аз, като външен министър, се стремя да подобря взаимоотношенията ни с другите страни във връзка с трудовата миграция”. По нейни думи, когато са налице добри икономически отношения и туристически обмен между страните, няма политик, който да разруши тези взаимоотношения.
“Резултатите показват, че българските фирми са конкурентоспособни и иновативни, затова и очакваме още добри резултати”, коментира заместник-министърът на икономиката Александър Манолев. Доказателство за думите му са ръстът на износа за 2018 г. в размер от 15% .
Вицепремиерът Екатерина Захариева награди с бронзова статуетка “Хермес” и грамота фирмата Черногор Агро” ООД за нетни приходи от продажби 2017/2016.
За първо място в класацията за максимална величина на печалбата на 100 лв. собствен капитал, наградата получи “Билдникс” ЕООД.
В категорията на 100 лв. приходи от продажби през 2017 г. с първо място бе отличена фирмата “Интерком” ЕООД, класирана
За категория “50 фирми, класирани по изменението на печалбата през 2017/2016” на първо място бе отличена “Градус-1” ЕООД.
В съревнованието за фирми, реализирали максимални приходи в националните райони за планиране през 2017 г. бяха наградени “Олива” АД, “Афер България” ЕООД, “Амилум България” ЕАД, АД, “Папас Олио” АД и “КЦМ” АД. Наградата на “Аурубис България” в същата категория беше връчена от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.
Наградата за “Отлично малко и средно предприятие 2018 г.” получиха “Дак-22” ЕООД.
Асоциацията на интериорните дизайнери в България бе отличена на първо място за браншова организация, а за регионална търговско-промишлена палата бе наградена Бургаската търговско-промишлена палата.
За заслуги към развитието на дипломатическите отношения между Китай и България бе награден Н. Пр. г-н Джан Хайджоу, а за приноса си към активиране на икономическото сътрудничество между България и Австрия бе наградена г-жа Улрике Щрака, която в момента работи за Посолството на Република Австрия в Република България.
По повод годишните награди БТПП получи поздравителен адрес от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Повече подробности за наградените фирми
Българска търговско промишлена палата (БТПП) връчи своите годишни награди. Церемонията се провежда за 25-и пореден път, предаде репортер на БГНЕС. Статуетките с фигурата на „Хермес" са дело на известния скулптор Ставри Калинов. Победителите са излъчени сред 6500 фирми,които формират 83% от БВП на страната
Палатата връчи отличия на посланик, търговски представител, регионална търговско-промишлена палата, браншова организация, медия и журналист. Наградени: Черногор Агро ООД- първо място в категорията „Топ 100 фирми, класирани по нетните приходи от продажби за 2017/2016 г. Билдникс ЕООД – първо място в категорията „Топ 100 фирми, класирани по максимална величина на печалбата на 100 лв.собствен приход през 2017 г. Градус – 1 ЕООД – победител в категория „50 фирми, класирани по измерението на печалбата през 2017/2016 г.
Асоциация на интериорните дизайнери е победител в категорията „Браншова организация“ за принос при постигане целите и задачите на БТТП. Отличие получи Бургаската търговско-промишлена палата Джан Хаиджоу,посланик на Китайската народна република Улрике Щрака, съветник по търговските въпроси на посолството на Австрия Медия: btv Новините
Журналист: Венцислав Генков, информационна агенция и в. „Монитор“. Специално приветствие и равносметка за постигнатото пред гостите и бизнеса отправи председателят на БТПП Цветан Симеонов. Като голям проблем през тази година той открои „престараването на българските институции по отношение на европейския регламент за защита на личните данни (GDPR). На това предизвикателство БТПП отговори своевременно, за да направи работата на членовете си по-лесно и по-достъпно. Церемонията уважиха вицепремиерът Екатерина Захариева и социалният министър Бисер Петков. „Като външен министър вярвам, че когато между две държави има добри отношения, няма политик, който да ги развали“, смята Захариева.
Китайският посланик в София Н. Пр. Джайн Хайджоу на чист български благодари на БТПП за получения приз в зала Роял, "Шератон" в София. Дипломатът бе награден за заслуги към развитието на дипломатическите отношения между България и Китай и постигането на целите на Палатата. Снощи на тържествена церемония за 25-ти път Българска-търговско промишлена палата награди призьорите, а Столица.bg бе сред медийните партньори на събитието. Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева присъства на събитието. Дипломат №1 на България приветства гостите, поздрави БТПП и припомни, че всичко, което се прави е с една цел - да се помогне на бизнеса. Сред официалните гости бяха и министърът на труда и социалната политика Бисер Петков и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев. Призьорите получиха бронзова статутка Хермес, която е изработена от скулпутора Ставри Калинов, който също приссатва на връчването на наградите. След отличените бяха Черногор Агро ООД, с. Черногор, Силистренско, Билдингс ЕООД, Бургас и софийската Интерком ЕООД. Сред браншовите организации първо място в категорията бе за Асоциация на интериорните дизайнери в България. Сред отличените бе и УЛрике Щрака, съветник по търговските въпроси в австрийското посолство. Тя получи награда за приноса й в активиране на икономическото сътрудничество между България и Австрия. За 2017 г. участвалите фирми са над 6500, а приходите им образуват 83% от брутния вътрешен продукт на страната. Председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов заяви, че през тази година се е разширило присъствието на Палатата в съциалните мрежи, така че целите да достигнат до всички. Той обеща, че ще продължат да полаг усилия в информирането на компаниите за планираните промени в икономическата среда. За категория “50 фирми, класирани по изменението на печалбата през 2017/2016” на първо място бе отличена “Градус-1” ЕООД. В съревнованието за фирми, реализирали максимални приходи в националните райони за планиране през 2017 г. бяха наградени “Олива” АД, “Афер България” ЕООД, “Амилум България” ЕАД, АД, “Папас Олио” АД и “КЦМ” АД. Наградата на “Аурубис България” в същата категория беше връчена от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. Наградата за “Отлично малко и средно предприятие 2018 г.” получиха “Дак-22” ЕООД.
Българска търговско промишлена палата (БТПП) връчи своите годишни награди. Церемонията се провежда за 25-и пореден път, предаде репортер на БГНЕС. Статуетките с фигурата на „Хермес" са дело на известния скулптор Ставри Калинов. Победителите са излъчени сред 6500 фирми,които формират 83% от БВП на страната
Палатата връчи отличия на посланик, търговски представител, регионална търговско-промишлена палата, браншова организация, медия и журналист. Наградени: Черногор Агро ООД- първо място в категорията „Топ 100 фирми, класирани по нетните приходи от продажби за 2017/2016 г. Билдникс ЕООД – първо място в категорията „Топ 100 фирми, класирани по максимална величина на печалбата на 100 лв.собствен приход през 2017 г. Градус – 1 ЕООД – победител в категория „50 фирми, класирани по измерението на печалбата през 2017/2016 г.
Асоциация на интериорните дизайнери е победител в категорията „Браншова организация“ за принос при постигане целите и задачите на БТТП. Отличие получи Бургаската търговско-промишлена палата Джан Хаиджоу,посланик на Китайската народна република Улрике Щрака, съветник по търговските въпроси на посолството на Австрия Медия: btv Новините
Журналист: Венцислав Генков, информационна агенция и в. „Монитор“. Специално приветствие и равносметка за постигнатото пред гостите и бизнеса отправи председателят на БТПП Цветан Симеонов. Като голям проблем през тази година той открои „престараването на българските институции по отношение на европейския регламент за защита на личните данни (GDPR). На това предизвикателство БТПП отговори своевременно, за да направи работата на членовете си по-лесно и по-достъпно. Церемонията уважиха вицепремиерът Екатерина Захариева и социалният министър Бисер Петков. „Като външен министър вярвам, че когато между две държави има добри отношения, няма политик, който да ги развали“, смята Захариева.
За 25-а поредна година Българската търговско-промишлена палата раздаде своите годишни статуетки. Водещите фирми у нас с всяка изминала година подобряват представянето си на пазара, категоричен беше председателят на палатата Цветан Симеонов. Той обясни, че победителите са определени според различни критерии, сред които процентен ръст на печалбата спрямо предходната година, техния годишен оборот и други.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че 2018 г е била добра за българския бизнес, по оценки на деловите среди и на кабинета, но би могла да бъде и по-добра при решаване на основния проблем на бизнеса – осигуряването на квалифицирани кадри.
Със специални награди за сътрудничество на българския бизнес бяха отличени съветникът по търговските въпроси на посолството на Австрия и посланикът на Китай у нас.
Раздадените статуетките с фигурата на „Хермес“ и тази година са дело на известния скулптор Ставри Калинов.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че тази година е била добра за българския бизнес, по оценки на деловите среди и на кабинета, но би могла да бъде и по-добра при решаване на основния проблем на бизнеса - осигуряването на квалифицирани кадри. Захариева каза това по време на церемония по връчването на годишните награди на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ на победителите в класацията й "Топ 100 фирми, водещи в икономиката на страната" - издание 2018.
Не случайно наш основен приоритет е образованието, заяви вицепремиерът и изтъкна, че като външен министър, заедно със социалния министър и работодателите, работят за развитие на програми за сътрудничество за трудовата миграция, насочени за привличането в страната на хора от традиционните български малцинства в чужбина. Полагат се усилия и за привличането българи, работещи в чужбина. Министър Захариева посочи още, че изисква от българските дипломати да са в услуга на българските граждани и бизнеса.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, който също участва в церемонията, изтъкна ролята на Палата за подкрепата на българския износ. Благодарение на усилията ни през изминалата година постигнахме ръст от 15 на сто, а само за първите осем месеца на 2018 г. сме изнесли стоки за близо 18 млрд.евро, допълни той.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че и тази година палатата е работила за подобряване на икономическата среда и подпомагане на ежедневната дейност на фирмите и допълни, че ще продължи да насърчава фирмите за усвояване на международните стандарти в търговията и индустрия. Сложните правила на ЕС и престараването на българските институции при изпълнението им продължават да затрудняват фирмите, каза председателят на Палата и даде пример с регламента на защита на личните данни. Той посочи, че за да отговори на това предизвикателство, БТПП навреме е подготвила пакети от услуги, за да стане изпълнението на тези задължения по-лесно разбираемо и достъпно. Пред нас остава голяма задача за опростяване на изисквания и процедури както у нас, така и в ЕС, допълни той
В церемонията по награждаването участваха още социалният министър Бисер Петков, заместник-министри.
Фирма „Билдникс“ ЕООД получи наградата на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в категория „Топ 100 фирми, класирани по максимална величина на печалбата на 100лв собствен капитал през 2017 г“. Призът беше връчен от зам.-министърът на икономиката Александър Манолев на инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Бургас. На официалната церемония присъстваха още вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, депутати, посланици, представители на бизнеса.
Награди бяха връчени още в 14 категории.
Повече за награждаването четете във в. „Строител“.
В духа на нашата 123-годишна традиция БТПП работи за подобряване на икономическата среда и подпомагане ежедневната дейност на фирмите. Това заяви на 25-ите годишни награди на Българска търговско-промишлена палатапредседателят а Управителния съвет Цветан Симеонов.
Според него сложните правила на ЕС и представянето на българските институции при тяхното изпълнение продължават да създават затруднения за фирмите, какъвто е Законът за защита на личните данни. "На това предизвикателство БТПП реагира навреме, като изготви необходимия пакет от услуги", допълни Симеонов. Продължават усилията на камарата да информира фирмите за замислените промени в уредбите както на национално, така и на международно равнище, отбеляза той.
В условията на провеждането на протекционистки политики задачата на БТПП се усложнява, смята Симеонов, но камарата ще разчита на съюзници по думите му.
"Търговският регистър вече е обновен", увери Симеонов. През следващата година БТПП поема ротационното председателство на Асоциацията на организациите на българските работодатели.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева допълни думите на Симеонов и заяви, че БТПП работи не само за членовете си, но и за всеки един български гражданин. "Беше наистина добра година за българския бизнес", категорична беше Захариева.
Ако българската държава подпомогне осигуряването на квалифицирана работна ръка, резултатите биха били още по-добри, смята тя. Основен приоритет на правителството е образованието, изтъкна Захариева, но тя като външен министър е ориентирана към трудовата миграция и привличане в България на традиционните български малцинства в чужбина.
Тогава, когато има добри икономически отношения между две държави, няма политик, който да ги разруши, убедена е Захариева. Препоръката й към българската дипломация е да работи в услуга на тези отношения.
На годишните награди на БТПП бронзова статуетка "Хермес" от скулптора Ставри Калинов и грамота получиха фирми в категориите Топ 100 фирми, класирани по изменението на нетните приходи от продажби за изминалата година, за максимална величина на печалбата на 100 лв. Собствен капитал, както и за максимална величина на печалбата на 100 лв. приходи от продажби. Наградите се връчват на база финансовите отчети на компаниите като обективен критерий. Повече от 6000 компании у нас произвеждат 83% от БВП за 2017 година.
Специална награда бе връчена на Асоциацията на интериорните дизайнери в България.
Бургаската търговско-промишлена палата беше отличена с награда за най-висок принос в категорията за регионална търговско-промишлена палата.
Извънредният и пълномощен посланик на КНДР у нас Н. Пр. Джан Хайджоу получи награда за заслуги към развитието на дипломатическите отношениямежду двете държави и принос в постигането на целите на БТПП.
Сред наградените бе търговският представител в Посолство на Австрия в България Улрике Щрака.
За обективно представяне ролята на Палатата и отразяването на позиции по актуални проблеми плакет и грамота получиха bTV Новините и журналистът Венцислав Генков от в. Монитор.
БТПП има пряко партньорство с над 250 организации и е най-голямата национална работодателска организация в деловия живот на страната. Член е на неправителствени организации като Международната търговска камара в Париж, Международната организация на труда, Международната организация на работодателите, а от тази година е член и на Международната търговска камара-Пътят на коприната.
На официалната церемония по връчването на наградите присъстваха министри, посланици,кметове, представители на дипломатически мисии, държавни институции, браншови организации, членове на камарата и партньори.
В духа на нашата 123-годишна традиция БТПП работи за подобряване на икономическата среда и подпомагане ежедневната дейност на фирмите. Това заяви на 25-ите годишни награди на Българска търговско-промишлена палата председателят а Управителния съвет Цветан Симеонов.
Според него сложните правила на ЕС и представянето на българските институции при тяхното изпълнение продължават да създават затруднения за фирмите, какъвто е Законът за защита на личните данни. "На това предизвикателство БТПП реагира навреме, като изготви необходимия пакет от услуги", допълни Симеонов. Продължават усилията на камарата да информира фирмите за замислените промени в уредбите както на национално, така и на международно равнище, отбеляза той.
В условията на провеждането на протекционистки политики задачата на БТПП се усложнява, смята Симеонов, но камарата ще разчита на съюзници по думите му.
"Търговският регистър вече е обновен", увери Симеонов. През следващата година БТПП поема ротационното председателство на Асоциацията на организациите на българските работодатели.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева допълни думите на Симеонов и заяви, че БТПП работи не само за членовете си, но и за всеки един български гражданин. "Беше наистина добра година за българския бизнес", категорична беше Захариева.
Ако българската държава подпомогне осигуряването на квалифицирана работна ръка, резултатите биха били още по-добри, смята тя. Основен приоритет на правителството е образованието, изтъкна Захариева, но тя като външен министър е ориентирана към трудовата миграция и привличане в България на традиционните български малцинства в чужбина.
Тогава, когато има добри икономически отношения между две държави, няма политик, който да ги разруши, убедена е Захариева. Препоръката й към българската дипломация е да работи в услуга на тези отношения.
На годишните награди на БТПП бронзова статуетка "Хермес" от скулптора Ставри Калинов и грамота получиха фирми в категориите Топ 100 фирми, класирани по изменението на нетните приходи от продажби за изминалата година, за максимална величина на печалбата на 100 лв. Собствен капитал, както и за максимална величина на печалбата на 100 лв. приходи от продажби. Наградите се връчват на база финансовите отчети на компаниите като обективен критерий. Повече от 6000 компании у нас произвеждат 83% от БВП за 2017 година.
Специална награда бе връчена на Асоциацията на интериорните дизайнери в България.
Бургаската търговско-промишлена палата беше отличена с награда за най-висок принос в категорията за регионална търговско-промишлена палата.
Извънредният и пълномощен посланик на КНДР у нас Н. Пр. Джан Хайджоу получи награда за заслуги към развитието на дипломатическите отношения между двете държави и принос в постигането на целите на БТПП.
Сред наградените бе търговският представител в Посолство на Австрия в България Улрике Щрака.
За обективно представяне ролята на Палатата и отразяването на позиции по актуални проблеми плакет и грамота получиха bTV Новините и журналистът Венцислав Генков от в. Монитор.
БТПП има пряко партньорство с над 250 организации и е най-голямата национална работодателска организация в деловия живот на страната. Член е на неправителствени организации като Международната търговска камара в Париж, Международната организация на труда, Международната организация на работодателите, а от тази година е член и на Международната търговска камара-Пътят на коприната.
На официалната церемония по връчването на наградите присъстваха министри, посланици,кметове, представители на дипломатически мисии, държавни институции, браншови организации, членове на камарата и партньори. /news.bg
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков участва в официалната церемония по случай награждаването на номинираните участници в традиционните годишни награди на Българската търговско-промишлена палата за постижения в българската икономика. Събитието се провежда за 25-и пореден път.
Министър Петков награди с плакат и грамота „Аурубис България“АД в категорията „ТОП 10Х6“ за фирми с максимални приходи от продажби и печалба за 2017 г. в Югозападния регион.
За категория „ТОП 10×6 – фирми с максимални приходи от продажби и печалба за 2017 г. в националните райони за планиране“, отличие получиха също „Олива“ АД, „Афер България“ ЕООД, „ Амилум България“ ЕАД, „Папас-олио“ АД и КЦМ АД.
Китайският посланик подчерта усилията на двете страни за насърчаване на търговията и изтъкна ролята на срещата на върха, организирана в рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз във формат 16+1. По думите му именно тя е послужила за изграждането на една добра платформа за насърчаване на диалога между страните о Централна и Източна Европа. Като постижения той открои участието на български фирми в първото международно изложение в Шанхай за разширяване на пазарите в Китай и изтъкна, че от началото на тази година БТПП е официално е станала член на Международната търговско промишлена палата на пътя на коприната.
Търговски представител за 2018 г. е Улрике Щрака в Австрия
Тя получи приза в тази категория за изключителния й принос за активиране на икономическото сътрудничество между двете страни. Председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви в речта си по повод церемонията, че в духа на 123 годишна им традиция камарата работи за подобряване на икономическата среда и да подпомага бизнеса. „През тази година разширихме дигитализацията в дейността на палатата, за да може нашата информация, предложения и съвети да стигнат до най-малките членове. Сложните правила на ЕС и престараването на българските институции продължават да създават затруднения в ежедневната работа на фирмите, какъвто е примерът на регламента за защита на личните данни. БТПП подготви необходимите пакети от услуги, за да направи тези предложения по-разбираеми и по-достъпни", обясни той. Симеонов изтъкна, че продължават усилията за информиране на фирмите за замисляните промени в правната среда. Това правим както на национално, така и на международно равнище, за което много допринасят контактите ни с международните организации.
Пред нас остава голямата задача за опростяване
на изискванията и уеднаквяване на процедурите. Според него сложните правила на ЕС и представянето на българските институции при тяхното изпълнение продължават да създават затруднения за фирмите, какъвто е Законът за защита на личните данни. "На това предизвикателство БТПП реагира навреме, като изготви необходимия пакет от услуги", допълни Симеонов. Продължават усилията на камарата да информира фирмите за замислените промени в уредбите както на национално, така и на международно равнище, отбеляза той. "Търговският регистър вече е обновен", увери Симеонов. През следващата година БТПП поема ротационното председателство на Асоциацията на организациите на българските работодатели. Министърът на външните работи Екатерина Захариева също направи добра равносметка за българския бизнес през 2018 г. и изтъкна очакванията българската държава подпомогне осигуряването на квалифицирана работна ръка. Това е и основен приоритет на правителството - образованието, увери Захариева. В качеството си на външен министър Захариева заяви, че ще работи по въпросите, свързани с трудовата миграция и привличане в България на традиционните български диаспори.
На годишните награди на БТПП бронзова статуетка
"Хермес" от скулптора Ставри Калинов и грамота получиха фирми в категориите Топ 100 фирми, класирани по изменението на нетните приходи от продажби за изминалата година, за максимална величина на печалбата на 100 лв. В тази категория наградата получи „Билдингс ООД", чиито износ е в рамките на 18 млрд. евро. В тазгодишното издание участват над 6000 компании, които произвеждат 83% от БВП за 2017 година. Специална награда бе връчена на Асоциацията на интериорните дизайнери в България. Бургаската търговско-промишлена палата беше отличена с награда за най-висок принос в категорията за регионална търговско-промишлена палата. На официалната церемония по връчването на наградите присъстваха министри, посланици, кметове, представители на дипломатически мисии и държавни институции.
Вицепремиерът Екатерина Захариева награди с бронзова статуетка “Хермес” и грамота фирмата Черногор Агро” ООД за нетни приходи от продажби 2017/2016.
За първо място в класацията за максимална величина на печалбата на 100 лв. собствен капитал, наградата получи “Билдникс” ЕООД.
В категорията на 100 лв. приходи от продажби през 2017 г. с първо място бе отличена фирмата “Интерком” ЕООД, класирана
В съревнованието за фирми, реализирали максимални приходи в националните райони за планиране през 2017 г. бяха наградени “Олива” АД, “Афер България” ЕООД, “Амилум България” ЕАД, АД, “Папас Олио” АД и “КЦМ” АД. Наградата на “Аурубис България” в същата категория беше връчена от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.
Наградата за “Отлично малко и средно предприятие 2018 г.” получиха “Дак-22” ЕООД.
Асоциацията на интериорните дизайнери в България бе отличена на първо място за браншова организация, а за регионална търговско-промишлена палата бе наградена Бургаската търговско-промишлена палата.
За заслуги към развитието на дипломатическите отношения между Китай и България бе награден Н. Пр. г-н Джан Хайджоу, а за приноса си към активиране на икономическото сътрудничество между България и Австрия бе наградена г-жа Улрике Щрака, която в момента работи за Посолството на Република Австрия в Република България.
По повод годишните награди БТПП получи поздравителен адрес от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че тази година е била добра за българския бизнес, по оценки на деловите среди и на кабинета, но би могла да бъде и по-добра при решаване на основния проблем на бизнеса - осигуряването на квалифицирани кадри. Захариева каза това снощи по време на церемония по връчването на годишните награди на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) на победителите в класацията й "Топ 100 фирми, водещи в икономиката на страната" - издание 2018.
Неслучайно наш основен приоритет е образованието, заяви вицепремиерът и изтъкна, че като външен министър, заедно със социалния министър и работодателите, работят за развитие на програми за сътрудничество за трудовата миграция, насочени за привличането в страната на хора от традиционните български малцинства в чужбина. Полагат се усилия и за привличането българи, работещи в чужбина. Министър Захариева посочи още, че изисква от българските дипломати да са в услуга на българските граждани и бизнеса.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, който също участва в церемонията, изтъкна ролята на Палата за подкрепата на българския износ. Благодарение на усилията ни през изминалата година постигнахме ръст от 15 на сто, а само за първите осем месеца на 2018 г. сме изнесли стоки за близо 18 млрд.евро, допълни той.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че и тази година палатата е работила за подобряване на икономическата среда и подпомагане на ежедневната дейност на фирмите и допълни, че ще продължи да насърчава фирмите за усвояване на международните стандарти в търговията и индустрия. Сложните правила на ЕС и престараването на българските институции при изпълнението им продължават да затрудняват фирмите, каза председателят на Палата и даде пример с регламента на защита на личните данни. Той посочи, че за да отговори на това предизвикателство, БТПП навреме е подготвила пакети от услуги, за да стане изпълнението на тези задължения по-лесно разбираемо и достъпно. Пред нас остава голяма задача за опростяване на изисквания и процедури както у нас, така и в ЕС, допълни той
В церемонията по награждаването участваха още социалният министър Бисер Петков, заместник-министри.
За 25-ти път Българска-търговско промишлена палата (БТПП) връчи годишните си награди за постижения в икономиката на тържествена церемония в София. Призове получиха фирми и браншови организации, както и посланик и търговски представител.
Сред официалните гости на събитието бяха вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на труда Бисер Петков и зам.-министърът на икономиката Александър Манолев.
„През тази година разширихме присъствието на БТПП в социалните мрежи. Продължават усилията да информираме компаниите възможно най-скоро за планираните промени в икономическата среда", коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов. „Резултатите показват, че българските фирми са конкурентоспособни и иновативни", коментира зам.-министърът на икономиката Александър Манолев. Доказателство за думите му е ръстът на износа, който за 2018 г. в размер от 15%.