Назад

Състоянието на бизнес климата обсъдиха ръководителите на АОБР с Президента на РБ


  • Fakti.bg: Радев: Бизнесът да си направи изводи за заплащането на труда


    Не може да има успешна политика без силна икономика, каза президентът

    Невъзможна е успешна политика без силна икономика, а тя зависи от адекватната борба на държавата с корупцията и политика по отношение на качеството на образованието.

    Това каза вчера президентът Румен Радев по време на среща с представители на ръководствата на работодателските организации в страната.

    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.

    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.

    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).


    Линк

  • Pariteni.bg: Корупцията е основен проблем за работодателите


    За засилено търсене на нови пазари, извън ЕС, стимули за инвеститорите и мерки за осигуряване на работна ръка, се обявиха от орагнизациите

    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот.

    Това е общата позиция на участниците в срещата между президента Румен Радев и с ръководителите на национално представителните работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.

    Работодателите откроиха корупцията, забавеното въвеждане на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.

    „Обща е загрижеността българският бизнес да надскочи оградата на ЕС и да възстанови позициите си на традиционни пазари като тези в арабския свят, Централна Азия, Куба и др. Бизнес климатът не води към сериозен растеж, основан на инвестиции с висока добавена стойност. Залага се на ограничения, вместо на стимули. Закъснява въвеждането на електронното управление. Корупцията изкривява пазарните отношения и демотивира бизнеса“, каза Румен Радев.

    Според него, трябва да се работи активно за позитивния образ на България, защото се намираме в силно конкурентната среда на околните държави, които прилагат сериозни стимули за привличане на качествени инвестиции.

    Според председателя на БСК Радосвет Радев налице е агресивно бюджетиране срещу бизнеса в посока непрекъснато нарастване на данъчно-осигурителната тежест, поради което не остава достатъчно свободен капитал за инвестиции в производства с висока добавена стойност. „Бизнес климатът се влошава, предприемаческият дух се губи. В началото на 90-те години всеки се стремеше да развие собствен бизнес”, коментира той.

    За засилено търсене на нови пазари, извън ЕС, стимули за инвеститорите и мерки за осигуряване на работна ръка, включително чрез облекчаване на процедурите за внос на работници от трети страни, призова и председателят на БТПП Цветан Симеонов.

    От БТПП бе поставен акцент на важността относно подобряване работата на контролните органи и ограничаване на тенденцията на прехвърляне на тежести върху бизнеса – като регистрации, уведомления и др., вместо подобряване работата на контролните органи, за което те имат ясни ангажименти в нормативните актове.

    БТПП посочи неефективността от наливане на средства в нереформирани сектори като образование, здравеопазване, държавна администрация и изтъкна нуждата от свързването на повече средства с постигане на конкретни подобрения в дейността на съответните сектори.

    Изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов каза, че бизнесът не е престъпник и че политиците са му длъжници в това отношение, тъй като с действията и говоренето си често създават среда за обществена нетърпимост към инициативните хора.

    Пример в това отношение е протестът на строителите, предизвикан от непрекъснато негативно говорене на политици, което може да се пренесе върху цялата икономика. Евгений Иванов изрази несъгласие, че има изтичане на капитали. Според него, по-скоро има диверсификация на инвестициите и разпределяне на риска.

    „В случай че негативизмът от страна на политиците продължи, тези хора ще има къде да продължат своята икономическа дейност“, каза изпълнителният директор на КРИБ.

    Участниците в срещата се договориха за регулярност на срещите, както и за организиране на съвместни събития, насочени към търсене на механизми за ускоряване на икономическия растеж.

     


    Линк

  • Investor.bg: Цв. Симеонов: Намирането на работна ръка е предпоставка за икономическия растеж


    Има дисбаланси в снабдяването с електроенергия, които трябва спешно да се адресират, за да могат да се решат, посочи председателят на управителния съвет на БТПП

    Решаването на проблема с работниците е първата крачка към икономическия ръст на страната.

    Това каза Цветан Симеонов, председател на управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

    Той коментира срещата на ръководителите на национално представените работодателски организации с президента Румен Радев.

    "Срещата беше предизвикана от различните трудности, които имат работодателите в станата, и всички са от значение за икономическата среда. Имаше някакви очаквания за сензация, която да произлезе от тази среща, но не се получи. Темите бяха икономиката и ускорения растеж на България", посочи Симеонов и поясни, че организациите, участвали в срещата, са имали възможност да изложат пред президента и неговия екип своето виждане за развитието на икономиката и как това трябва да се случи.

     

    Сред въпросите, поставени от бизнеса, са били въпросите за недостига на работна ръка, за прекалената административна тежест, за свързаната с нея корупция.

    “Не по-маловажна е темата, с чисто прагматично приложение, за цените на тока и на другите енергоносители, които са проблем за бизнеса”, посочи председателят на БТПП и поясни, че тя е най-отдалечена от президентската институция и на нея е било отделено по-малко внимание.

    Симеонов каза, че на срещата работодателските организации са изложили своята позиция, че високите цени на тока не ги удовлетворяват, че са имали големи очаквания към независимата борса.

    “Очевидно в България има дисбаланси в снабдяването с електроенергия, които трябва спешно да се адресират, за да могат да се решат”, смята той, защото "не е редно да има недостиг на енергия".

    Според Симеонов може да се помисли “по-малко енергия да се ползва от гражданите, за да може тя да остава за бизнеса и да не се налага повишение на цената ѝ“.

    “Цените на газа също започват да се повишават, претендирайки да станем газов хъб на Балканите. Не отчитаме, че през страната ще минава голямо количество газ, а потреблението му у нас е смешно за страна от ЕС. Газифицираните домакинства в България са 1,5% а средното ниво за ЕС е 55%”, заяви още председателят на БТПП.

    Що се отнася до конкретните мерки за ускоряване на икономическия растеж, Симеонов е категоричен, че те са предшествани от намирането на работна ръка, но напомни, че България е изпреварена от Полша в отношенията си с Украйна.

    “Двете страни бързо сключиха споразумение и бързо реализираха целите си за внос на голям брой работници. Украйна пък е решила да запази за себе си добрите си работници, за да не се налага да внася и тя след време”, разкри Цветан Симеонов.

    Повече от разговора вижте във видео материала.

     


    Линк

  • Bloombergtv.bg: Решаването на проблема с работниците е първата крачка към икономическия ръст на страната


    Решаването на проблема с работниците е първата крачка към икономическия ръст на страната. Това е един от изводите, направени от ръководителите на национално представените работодателски организации на срещата с президента Румен Радев. "Срещата е предизвикана от различни трудности, които имат работодателите в станата, те всички са от значение за икономическата среда. Имаше някакви очаквания за сензация, която да произлезе от тази среща, но не се получи. Темите бяха икономиката и ускорения растеж на България". Това каза Цветан Симеонов, председател на УС на БТПП, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

    Организациите, участвали в срещата, са имали възможност да изложат пред президента и неговия екип своето виждане за развитието на икономиката и как това трябва да се случи. Поставен е и въпросът за нуждата от работна ръка. Остава темата за прекалената административна тежест пред бизнеса, за свързаната с нея корупция. Не по-маловажната тема, с чисто прагматично приложение е тази за цените на тока и на другите енергоносители, които са проблем за бизнеса.

    Като тема, най-отдалечена от президентската институция, на нея е било отделено по-малко внимание, посочи Симеонов, но допълни, че е изложена позицията на работодателските организации, че такива високи цени на тока не ги удовлетворяват, големите очаквания към тази независима борса са предполагали друго, но се е получила една обективна цена. Очевидно в България има дисбаланси в снабдяването с електроенергия, които трябва спешно да се адресират, за да могат да се решат, каза още Симеонов. Не е редно да има недостиг на енергия, има много начини за преодоляването му, много страни се справят, като внасят от България електроенергия, защо да не го правим и ние, каза още Симеонов. Той допълни, че може да се помисли по-малко енергия да се ползва от гражданите, за да може тя да остава за бизнеса и да не се налага обективно повишаване на цената й.

    Цените на газа също започват да се повишават, претендирайки да станем газов хъб на Балканите не отчитаме, че през страната ще минава голямо количество газ, а потреблението му у нас е смешно за страна от ЕС. Газифицираните домакинства в България са 1,5% а средното ниво за ЕС е 55%, съобщи още Симеонов.

    Конкретните мерки за ускоряване на икономическия растеж са предшествани от намирането на работна ръка. По този въпрос Симеонов посочи, че България е била изпреварена от Полша в отношенията си с Украйна. Двете страни бързо сключиха споразумение и бързо реализираха целите си за внос на голям брой работници. Украйна пък е решила да запази за себе си добрите си работници, за да не се налага да внася и тя след време.

    Гледайте целия разговор във видео материала.


    Линк

  • Trud.bg: Президентът инициира кръгла маса за ускорен икономически растеж на България (СНИМКИ)

    Организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).

    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации – Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), съобщават от прессекретариата на държавния глава.

    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата. Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.

    Държавният глава Румен Радев подчерта, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И добави, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.

    „Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години“, заяви президентът. Той бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.

    „Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на „точния човек“ в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни икономически позиции в международен план“, заяви още Румен Радев.

    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар. Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.


    Линк

  • Investor.bg: Кръгла маса за ускорен икономически растеж ще се проведе под егидата на президента


    България продължава да изостава от другите страни от ЦИЕ по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар, заяви Румен Радев
    рганизирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в  страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха днес държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации  - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), информират от Президентството.
    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата. 
    Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.
    Държавният глава Румен Радев подчерта, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И добави, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    “Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години”, заяви президентът.  Той  бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват  връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    „Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на «точния човек» в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни  икономически позиции в международен план“, заяви още Румен Радев.
    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар.
    Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.

    Линк

  • Bta.bg: Не може да има успешна политика без силна икономика и обратното, смята Румен Радев


    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията", е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели /АОБР/. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение. 
    "Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни икономически позиции в международен план", е заявил още Румен Радев. 
    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара /БСК/, Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, Българската търговско промишлена палата /БТПП/ и Камарата на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. 
    Те са обсъдили с държавния глава организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия. 
    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, е била общата позиция на участниците в срещата. Работодателите са откроили борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите. 
    По време на срещата те са благодарили на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Работодателите са подчертали и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар. Румен Радев е припомнил, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и е призовал бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.


    Линк

  • Banker.bg: Румен Радев: Бизнесът да си направи изводи за отлива на квалифицирани кадри


    България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. Сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение. Това заяви президентът Румен Радев  по време на кръгла маса с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).

     

     

    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации  - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).  

    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата.  Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.

    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", заяви президентът.  Той  бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват  връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.

    "Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни  икономически позиции в международен план“, заяви още Румен Радев.

    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар. Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.


    Линк

  • Epicenter.bg: Президентът Радев организира кръгла маса за ускорен икономически растеж на България"Корупцията изкривява пазара, като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в


    "Корупцията изкривява пазара, като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност", подчерта Румен Радев
    Организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха днес държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Това съощиха от прессекретариата на президента. 
    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). 
    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата. Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите. 
    Държавният глава Румен Радев подчерта, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И добави, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение. 
    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", заяви президентът. Той бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони. 
    "Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни икономически позиции в международен план", заяви още Румен Радев. 
    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар.
    Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.

    Линк

  • Economic.bg: Корупцията е основен проблем за работодателите


    За засилено търсене на нови пазари, извън ЕС, стимули за инвеститорите и мерки за осигуряване на работна ръка, се обявиха от орагнизациите

    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот. Това е общата позиция на участниците в срещата между президента Румен Радев и с ръководителите на национално представителните работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.

    Работодателите откроиха корупцията, забавеното въвеждане на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.

    „Обща е загрижеността българският бизнес да надскочи оградата на ЕС и да възстанови позициите си на традиционни пазари като тези в арабския свят, Централна Азия, Куба и др. Бизнес климатът не води към сериозен растеж, основан на инвестиции с висока добавена стойност. Залага се на ограничения, вместо на стимули. Закъснява въвеждането на електронното управление. Корупцията изкривява пазарните отношения и демотивира бизнеса“, каза Румен Радев. Според него, трябва да се работи активно за позитивния образ на България, защото се намираме в силно конкурентната среда на околните държави, които прилагат сериозни стимули за привличане на качествени инвестиции.

    Според председателя на БСК Радосвет Радев налице е агресивно бюджетиране срещу бизнеса в посока непрекъснато нарастване на данъчно-осигурителната тежест, поради което не остава достатъчно свободен капитал за инвестиции в производства с висока добавена стойност. „Бизнес климатът се влошава, предприемаческият дух се губи. В началото на 90-те години всеки се стремеше да развие собствен бизнес”, коментира той.

    За засилено търсене на нови пазари, извън ЕС, стимули за инвеститорите и мерки за осигуряване на работна ръка, включително чрез облекчаване на процедурите за внос на работници от трети страни, призова и председателят на БТПП Цветан Симеонов. От БТПП бе поставен акцент на важността относно подобряване работата на контролните органи и ограничаване на тенденцията на прехвърляне на тежести върху бизнеса – като регистрации, уведомления и др., вместо подобряване работата на контролните органи, за което те имат ясни ангажименти в нормативните актове. БТПП посочи неефективността от наливане на средства в нереформирани сектори като образование, здравеопазване, държавна администрация и изтъкна нуждата от свързването на повече средства с постигане на конкретни подобрения в дейността на съответните сектори.

    Изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов каза, че бизнесът не е престъпник и че политиците са му длъжници в това отношение, тъй като с действията и говоренето си често създават среда за обществена нетърпимост към инициативните хора. Пример в това отношение е протестът на строителите, предизвикан от непрекъснато негативно говорене на политици, което може да се пренесе върху цялата икономика. Евгений Иванов изрази несъгласие, че има изтичане на капитали. Според него, по-скоро има диверсификация на инвестициите и разпределяне на риска. „В случай че негативизмът от страна на политиците продължи, тези хора ще има къде да продължат своята икономическа дейност“, каза изпълнителният директор на КРИБ.

    Участниците в срещата се договориха за регулярност на срещите, както и за организиране на съвместни събития, насочени към търсене на механизми за ускоряване на икономическия растеж.

     


    Линк

  • Dariknews.bg: Румен Радев: Не може да има успешна политика без силна икономика


    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
     

    Линк

  • Bnews.bg: Бизнесът се срещна с президента Румен Радев за достигане до икономически растеж


    Организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в  страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха днес държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).

    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации  - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).  
    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата.  Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.
    Държавният глава Румен Радев подчерта, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И добави, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", заяви президентът.  Той  бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват  връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    „Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на «точния човек» в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни  икономически позиции в международен план“, заяви още Румен Радев.
    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар. Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.

    Линк

  • Skandal.bg: Румен Радев: Не може да има успешна политика без силна икономика


    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
     "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
     В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).


    Линк

  • Frognews.bg: Румен Радев: Невъзможна е силна икономика без адекватна борба с корупцията


    Невъзможна е успешна политика без силна икономика, а тя зависи от адекватната борба на държавата с корупцията и политика по отношение на качеството на образованието.
    Това каза днес президентът Румен Радев по време на се срещна с представители на ръководствата на работодателските организации в страната. 
    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

    Линк

  • Blitz.bg: Румен Радев: Не може да има успешна политика без силна икономика


    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.   "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони. Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.   В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

    Линк

  • News.bg: Румен Радев: Корупцията изкривява пазарните отношения и демотивира бизнеса


    Президентът Румен Радев се срещна с ръководителите на национално представителните работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Срещата бе по покана на държавния глава, уточниха администрацията на президента и от АИКБ.

    "Развитието на нашето общество зависи от развитието на икономиката. Не може да има обществена промяна без силна икономика", заяви Румен Радев пред представителите на бизнеса.

    Обща е загрижеността българският бизнес да надскочи оградата на ЕС и да възстанови позициите си на традиционни пазари като тези в арабския свят, Централна Азия, Куба и др. Страни, каза президентът.

    "Бизнес климатът не води към сериозен растеж, основан на инвестиции с висока добавена стойност. Залага се на ограничения, вместо на стимули. Закъснява въвеждането на електронното управление. Корупцията изкривява пазарните отношения и демотивира бизнеса", каза още Румен Радев.

    В срещата, освен членове на президентската администрация, участваха: Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и изпълнителен директор на "Стара планина холдинг", Радосвет Радев - председател на УС на Българската стопанска камара (БСК) и изпълнителен директор на "Дарик холдинг", Цветан Симеонов - председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Заедно с тях бе и Евгений Иванов - главен изпълнителен директор и член на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Кънчо Стойчев - зам.-председател на УС на АИКБ и председател на Съюз "Произведено в България", Добри Митрев - главен секретар на БСК, и Мирослава Маркова - гл. експерт "Международно сътрудничество и международни организации" в БТПП.

    По време на срещата президентът припомни, че отказа да наложи вето върху законите за трудовата миграция и за енергетиката.

    Държавният глава отбеляза отличното сътрудничество с работодателските организации при организирането на бизнес форуми с потенциални партньори от Румъния, Полша, Израел, Армения, Македония, Малта, Индия и др.

    Според него, трябва да се работи активно за позитивния образ на България, защото се намираме в силно конкурентната среда на околните държави, които прилагат сериозни стимули за привличане на качествени инвестиции.

    От страна на бизнеса Радосвет Радев, който е председател на БСК и ротационен председател на Асоциацията на организациите на работодателите в България за 2018 г.

    По думите на Радев има агресивно бюджетиране срещу бизнеса в посока непрекъснато нарастване на данъчно-осигурителната тежест. Това не остава достатъчно свободен капитал за инвестиции в производства с висока добавена стойност.

    "Бизнес климатът се влошава, предприемаческият дух се губи. В началото на 90-те години всеки се стремеше да развие собствен бизнес. Днешните младежи искат да работят в държавната администрация или в големи международни корпорации, но не и да рискуват като предприемачи. Нужна е реабилитация на предприемачеството, ако искаме да вървим напред", каза Радосвет Радев.

    По думите му Европа прави планове за 2030-2050 г., Китай - за 2100 г., а у нас хоризонтът е около един управленски мандат.

    Според председателя на АИКБ Васил Велев, българският предприемач е незаслужено охулван. Като ключов проблем на икономиката той посочи липсата на квалифицирана работна ръка - и като количество, и като качество.

    "Първата причина за липсата на инвестиции е липсата на човешки ресурси. Германия приема законодателство за агресивно привличане на хора не само от трети за ЕС държави, но и от страни като нашата. Това ще ни постави в още по-затруднено положение и трябва спешно да търсим решения в тази посока", подчерта Васил Велев.

    По думите на председателя на Съюз "Произведено в България" Кънчо Стойчев има три базови въпроса - "Доходите и властта", "Доходите и производителността" и "Работодателите и затвора".

    Според него, недопустимо е към работодателите да се подхожда с непремерена агресия, както е недопустимо да се мисли, че властта създава доход. "Имаме левичарско управление", заключи Кънчо Стойчев и призова за по-малко популизъм и повече прагматизъм в управлението.

    Председателят на БТПП Цветан Симеонов изтъкна, че е важно да се търсят нови пазари извън ЕС. За това са нужни стимули за инвеститорите и мерки за осигуряване на работна ръка, дори чрез облекчаване на процедурите за внос на работници от трети страни

    Той изтъкна колко е важно да работят контролните органи и да не се прехвърлят тежести върху бизнеса - като регистрации, уведомления и др. Симеонов каза, че е неефективно да се дават пари в нереформирани сектори като образование, здравеопазване, държавна администрация и изтъкна нуждата от свързването на повече средства с постигане на конкретни подобрения в дейността на съответните сектори.

    "Говоренето на политиците е също важно за бизнеса. Капиталът е плашлив по дефиниция и е много важно в каква среда ще бъде поставен", каза изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.

    Той подчерта, че бизнесът не е престъпник и че политиците са му длъжници в това отношение и даде пример с протеста на строителите, предизвикан от непрекъснато негативно говорене на политици, което може да се пренесе върху цялата икономика.

    Според Евгений Иванов няма изтичане на капитали. Според него, по-скоро има диверсификация на инвестициите и разпределяне на риска. "В случай че негативизмът от страна на политиците продължи, тези хора ще има къде да продължат своята икономическа дейност", каза изпълнителният директор на КРИБ.

    В заключение, президентът Румен Радев призова представителите на бизнеса и тази година да се включат активно в инициативата "Българската Коледа". До момента са събрани 2,6 млн. лв., а 29 здравни заведения са получили модерна апаратура.

    От Администрацията на президента информираха, че представителите на бизнеса са подчертали и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия. Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.


    Линк

  • 24novini.bg: Румен Радев: Корупцията демотивира бизнеса


    Бизнес климатът не води към сериозен растеж, основан на инвестиции с висока добавена стойност. Залага се на ограничения, вместо на стимули. Закъснява въвеждането на електронното управление, заяви на среща с представители на браншовите организации президентът Румен Радев.
    Корупцията изкривява пазарните отношения и демотивира бизнеса, 
    категоричен е Румен Радев.
    Днес държавният глава проведе среща с Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Радосвет Радев - председател на УС на Българската стопанска камара (БСК), Цветан Симеонов - председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Евгений Иванов - главен изпълнителен директор и член на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
    Според Радев развитието на нашето общество зависи от развитието на икономиката. Не може да има обществена промяна без силна икономика, заяви Румен Радев пред представителите на бизнеса.
    Миналата седмица бизнеса отново заплаши с протести заради липсата на реформи в енергетиката и огромното увеличение на цената на тока на свободния пазар.
    От бизнеса се оплакват от липса на работна ръка и като качество, и като количество.
    Според председателя на АИКБ Васил Велев, българският предприемач е незаслужено охулван. Първата причина за липсата на инвестиции е липсата на човешки ресурси. Германия приема законодателство за агресивно привличане на хора не само от трети за ЕС държави, но и от страни като нашата. Това ще ни постави в още по-затруднено положение и трябва спешно да търсим решения в тази посока, подчерта той.
    Председателят на БСК Радосвет Радев подчерта, че има агресивно бюджетиране срещу бизнеса в посока непрекъснато нарастване на данъчно-осигурителната тежест. Това не остава достатъчно свободен капитал за инвестиции в производства с висока добавена стойност.
    Бизнес климатът се влошава, предприемаческият дух се губи. В Европа прави планове за 2030-2050 г., Китай - за 2100 г., а у нас хоризонтът е около един управленски мандат, добави той.
    Според председателя на БТПП Цветан Симеонов е от изключителна важност контролните органи да работят и да не се прехвърлят тежести върху бизнеса - като регистрации, уведомления и др.
    Симеонов каза, че е неефективно да се дават пари в нереформирани сектори като образование, здравеопазване, държавна администрация и изтъкна нуждата от свързването на повече средства с постигане на конкретни подобрения в дейността на съответните сектори.
    Говоренето на политиците също е важно за бизнеса. Капиталът е плашлив по дефиниция и е много важно в каква среда ще бъде поставен, категоричен е Евгений Иванов от КРИБ.
    Бизнесът призовава за по-малко популизъм и негативизъм в политическото говорене.

    Линк

  • Burgasinfo.com: Румен Радев: Невъзможна е силна икономика без адекватна борбата с корупцията burgasinfo.com


    Невъзможна е успешна политика без силна икономика, а тя зависи от адекватната борба на държавата с корупцията и политика по отношение на качеството на образованието.
    Това каза днес президентът Румен Радев по време на се срещна с представители на ръководствата на работодателските организации в страната. 
    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

    Линк

  • Iconomist.bg: Радев: Няма успешна политика без силна икономика


    „Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията“, е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели /АОБР/. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

    „Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години“, е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.

    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.

    „Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на „точния човек“ в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни икономически позиции в международен план“, е заявил още Румен Радев.

    В срещата, проведена на „Дондуков“2, са участвали най-големите работодателски организации – Българската стопанска камара /БСК/, Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, Българската търговско промишлена палата /БТПП/ и Камарата на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/.

    Те са обсъдили с държавния глава организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия.

    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, е била общата позиция на участниците в срещата.


    Линк

  • Bgnow.eu: Румен Радев: Корупцията демотивира бизнеса

    Организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж в  страната и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха днес държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
    В срещата, проведена на „Дондуков“2, участваха най-големите работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).  
    Без модернизиране на националната икономика, значително подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите в сфери с висока добавена стойност, България не може да бъде конкурентоспособна на останалите страни от региона и да работи за постигането на по-висок стандарт на живот, бе общата позиция на участниците в срещата.  Работодателите откроиха борбата с корупцията, забавеното въвеждането на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас, като основни проблеми пред подобряването на облика на страната ни пред инвеститорите.
    Държавният глава Румен Радев подчерта, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И добави, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", заяви президентът.  Той  бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват  връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    „Корупцията изкривява пазара като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на «точния човек» в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност. Това може и да е достатъчно за адаптиране в местните условия, но е невъзможно да осигури силни  икономически позиции в международен план“, заяви още Румен Радев.
    По време на срещата работодателите благодариха на президента за отстояването на икономическите интереси на страната ни и конкурентоспособността на българската енергетика, по време на срещата за климатичните промени в Катовице. Те подчертаха и значението на балансираната позиция на българския държавен глава в отношенията на страната ни с Русия, която благоприятства съхраняването на възможностите на българския бизнес на този важен за страната ни пазар. Румен Радев припомни, че в момента България не се възползва от иновационните фондове на ЕС, които предвиждат средства за постепенното трансформиране на енергийния сектор към създаване на нисковъглеродна енергетика, и призова бизнеса да засили сътрудничеството си с българското правителство в тази насока.

    Линк

  • Faktor.bg: Радев се зае с икономическия растеж, започна да съветва бизнеса


    Президентът организира кръгла маса за насърчаване на индустрията

     


    Линк

  • Epicenter.bg: Румен Радев пред бизнеса: Невъзможна е силна икономика без борба с корупцията


    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът.
    Невъзможна е успешна политика без силна икономика, а тя зависи от адекватната борба на държавата с корупцията и политика по отношение на качеството на образованието.
    Това каза днес президентът Румен Радев по време на се срещна с представители на ръководствата на работодателските организации в страната. 
    Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията" - това е заявил президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
    "Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", е заявил президентът. Той е бил категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори, не само от ЕС, а и от Близкия изток и други перспективни региони.
    Държавният глава Румен Радев е подчертал, че България продължава да изостава от другите страни от Централна и Източна Европа по редица икономически показатели в рамките на общия европейски пазар. И е добавил, че сравнението само с ниската база от миналото не е достатъчно, за да се обясни разширяващата се разлика в това отношение.
    В срещата, проведена на "Дондуков"2, са участвали работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Камарата на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

    Линк

  • Дума 12.12.2018 г., с. 3: РУМЕН РАДЕВ: НЕ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ПОЛИТИКА БЕЗ СИЛНА ИКОНОМИКА


    Организирането на кръгла маса под егидата на президента Румен Радев, на която да бъдат обсъдени възможностите за ускоряване на икономическия растеж и за насърчаване иновациите в българската индустрия, обсъдиха държавният глава и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
    В срещата на "Дондуков" 2 участваха найголемите работодателски организации - БСК, АИКБ, БТПП и КРИБ.
    Работодателите откроиха като проблем борбата с корупцията, забавеното въвеждане на електронно управление и недостатъчната работна сила у нас.
    "Не може да има успешна политика без силна икономика, както и силни икономически резултати са невъзможни без адекватна политика на държавата към бизнеса по отношение на качеството на образованието, административната тежест, борбата с корупцията. Бизнесът също трябва да направи своите изводи за равнището на заплащане на труда и отлива на квалифицирани кадри през последните години", заяви президентът. Той бе категоричен, че ще продължи да подкрепя българските компании да разширяват връзките си с търговски партньори от ЕС и от Близкия изток и други перспективни региони. По думите му корупцията изкривява пазара, като създава условия, при които някои фирми инвестират в търсенето на "точния човек" в администрацията, вместо в повишаване на своята конкурентоспособност.


    Линк

Назад