Назад

Резултати от анкетно проучване на БТПП за коледните бонуси, плановете на бизнеса за 2019 г. и работния режим около празниците


  • Economynews.bg: Фирмените бонуси от 500 до 1000 лв.


    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Това показват резултатите от традиционна анкета на БТПП сред членовете на камарата. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.

    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. Коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.

    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).

    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.

    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.

    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката. По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.


    Линк

  • Blitz.bg: Шокиращо голяма сума губим на ден по празниците


    Губим около 400 милиона лева на ден от почивните дни, показва опитът на бизнеса. Данните са на Асоциацията на индустриалния капитал на база Брутния вътрешен продукт и отразяват пропуснатите ползи на икономиката от почивните дни, съобщава Нова тв.   Тази година работим 249 дни или имаме близо 2000 работни часа. Това обаче са официалните данни. Иначе, всяка втора фирма у нас ще слее почивните дните между Коледа и Нова година. Данните са на Българската Търговско-промишлена палата. 24% от фирмите ще работят, а 17 на сто казват, че ще работят именно заради сериозните загуби. И стигаме до най-важото - колко пари, да чакаме в края на месеца, АКО сме дежурни на празника. В най-лошия случай -  2 надници, в най-добрия - 4.   Около 1600 са нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официалните празници.   Надежда Попсавова е сред хората, които ще прекарат един от празниците на работа. Дежурна в реанимация. „Става изключително натоварено по празниците. Професията ми е такава,че просто съм длъжна. Всички хора тук и те са живи и ние, трябва да се грижим за тях”, казва Надежда, която работи в реанимацията на "УМБАЛ - Бургас" В подобна ситуация са много от работещите. От инспекцията по труда припомнят, че заплатата на празника, трябва да е по-висока. „Възнаграждението във всички случаи, трябва да бъде минимум 2 надници. Сега официални празници са 24,25,26, както и 1 януари. 31- ви е обикновен ден”, обясни Дина Христова от Главна инспекция по труда. Най-общо казано, такова е заплащането, когато работим по график. Ако се налага да дойдем извънредно обаче, надниците скачат още. До момента са засечени около 1600 нарушения.  „Хората не се оплакват, че ще работят, оплакват се, когато си получат фиша и видят, че не им е платено”, обясниха от ГИТ. По данни на Българската търговско-промишлена палата общо около 40 % от фирмите няма да сливат  почивните дни и ще разчитат само на официалните празници. Това на практика намалява загубите за бизнеса. „Този път е оставено на бизнеса да преценява дали да слива дните. Това е правилният подход. В предишни години, когато се определяше централно имаше по-серизони загуби”,обясни председателят на палатата Цветан Симеонов. За Надежда обаче нито загубите, нито  приходите имат значение. Навръх Рождество, медицинската сестра си пожелава само здраве. За всички.


    Линк

  • Nova.bg: Всеки трети работодател ще наема нови кадри през 2019 г.


    Специално за NOVA бизнесът разкрива плановете си за следващите 12 месеца

    Специално за NOVA бизнесът разкрива плановете си за следващите 12 месеца. Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    „Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании”, обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.

     


    Линк

  • Pariteni.bg: Всеки трети работодател ще наема нови кадри през 2019 г.


    Бизнесът разкрива плановете си за следващите 12месецa

    Бизнесът разкрива плановете си за следващите 12 месеца. Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата заяви пред NOVA, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите, но ще има и фирми, които няма да могат да си го позволят – в една четвърт от случаите. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите -  само 1 % от фирмите.

    „Това е резултат от общите тенденции в държавата – знаете беше обявено 10 % увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10 % ръст ще има при две трети от фирмите, 20 %, по-високо – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите, над 20 % ръст – при много малко компании”, обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в тази русенска фабрика, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има. Работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители.

    „През 2019 г. планираме да наемем 40 човека още, но дали ще успеем – силно се съмнявам. Шивачки, гладачки, технолози, моделиери, склададжии дори няма. Чистачка дори търсихме 9 месеца”, обясни тя.

    Заплатите тук започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 – при технолозите и моделиерите и ги минават – при ръководителите на производства.

    Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро при липсата на подготвени служители.

    „Ръстът на заплатите е изключително висок. Продължава да става въпрос наистина за липса на квалифицирани кадри и липса на интерес  у много хора към дадени сектори”, каза Мария Стоева , мениджър в компания за подбор на персонал.

    Опитите да обучават млади хора също ударили на камък, тъй като за няколко месеца се явили едва трима кандидати.

    „Нискоквалифицираните работници – една много голяма част от тях са в чужбина , а хората-висшисти не искат да работят такива позиции”, обясни Стоева.

    Тук дори са готови да инвестират в нови машини, за да запълнят глада за кадри. В битката за всеки работник в русенско влизат 300 фабрики за производство на облекла и кожа. А начините да ги привличат – започват от безплатен транспорт.

    И от Русе в София. В тази печатница сами са намерили начин да се справят с недостига на кадри.

    „Политиката ни е да създаваме собствени кадри  т.е. ние обучаваме хора за определени позиции. Служителите и ръководителите на отделите са кадри, които сме обучавали ние”, споделя Младен Маринов, собственик на печатница.

    През последните три години служителите в печатницата са се увеличили три пъти. Сега са над 60. А амбициите са – през следващата година да бъдат наети и нови. И все пак срещат трудности при намиране на точните кадри.

    „Хората си поставят по-висока цена на труда, отколкото реално бизнесът може да плаща. Има доста нереални очаквания за възнаграждения спрямо възможностите”, каза Маринов.

    За да решат проблема с недостига на кадри някои компании са готови да инвестират и във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в ИТ сектора. Ръстът през последните 5 години там е над 100 %, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 хиляди. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25 %.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора,  които живеят и работят в над 70 държави.

    Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години.

    „Най-сериозен оптимизъм виждаме в секторите „Финанси”, „Застраховане” и „Недвижими имоти”, както и при бизнес услугите. Средноголемите предприятия смятат да назначат най-много хора – между 50 и 250 души персонал.Най-бавно нещата се развиват в публичен и социален сектор и в минно дело – 2 % ръст”, обясни Мария Стоева.

    Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следвани от София и Варна.


    Линк

  • Insmarket.bg: 63% от работодателите планират да дадат Коледни бонуси на служителите си


    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител

    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Това показват резултати от анкета на БТПП. Те са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.
    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. Коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.
    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).
    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.
    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.
    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката. По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.


    Линк

  • Topsport.bg:Половината работодатели планират да увеличат заплатите на служителите си през 2019-а


    Половината работодатели планират да увеличат заплатите на служителите си през идната година. Най-голяма част от тях или 2/3 смятат възнагражденията да бъдат вдигнати с до 10%. Това показва анкета на Българската търговско промишлена палата (БТПП), проведено сред членовете на палатата.

    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката.

    "Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%", се посочва в резултатите.

    По-голямата част от компаниите посочват, че ще увеличат възнагражденията с цел мотивиране и задържане на служителите. Само 1% от анкетираните планират да намалят заплатите заради финансови причини.

    "Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%)", твърдят от БТПП.

    Също така повече от 2/5 от работодателите са готови да разширят екипа си. От БТПП отчитат, че 30 на сто ще отворят нови работни места, а 63 на сто от компаниите ще запазят броя на наетите лица непроменен. Намаляване на служителите очакват почти 7 на сто от анкетираните.

    Също така според анкетата около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно.

    "Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си - така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа", обясняват от БТПП.

    По-голямата част от компаниите, които ще дават бонуси, или 69% от тях ще отделят по 500 лева на служител. 26 на сто пък планират сумата да бъде между 500 и 1000 лева, а при 5 на сто от тях бонусите ще са повече от 1000 лева.

    "Спрямо проучването от предходната година расте броят на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси - тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.", се казва още в анкетата.


    Линк

  • News.bg: Половината работодатели планират да увеличат заплатите на служителите си през 2019-а


    Половината работодатели планират да увеличат заплатите на служителите си през идната година. Най-голяма част от тях или 2/3 смятат възнагражденията да бъдат вдигнати с до 10%. Това показва анкета на Българската търговско промишлена палата (БТПП), проведено сред членовете на палатата.

    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката.

    "Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%", се посочва в резултатите.

    По-голямата част от компаниите посочват, че ще увеличат възнагражденията с цел мотивиране и задържане на служителите. Само 1% от анкетираните планират да намалят заплатите заради финансови причини.

    "Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%)", твърдят от БТПП.

    Също така повече от 2/5 от работодателите са готови да разширят екипа си. От БТПП отчитат, че 30 на сто ще отворят нови работни места, а 63 на сто от компаниите ще запазят броя на наетите лица непроменен. Намаляване на служителите очакват почти 7 на сто от анкетираните.

    Също така според анкетата около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно.

    "Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си - така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа", обясняват от БТПП.

    По-голямата част от компаниите, които ще дават бонуси, или 69% от тях ще отделят по 500 лева на служител. 26 на сто пък планират сумата да бъде между 500 и 1000 лева, а при 5 на сто от тях бонусите ще са повече от 1000 лева.

    "Спрямо проучването от предходната година расте броят на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси - тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.", се казва още в анкетата.


    Линк

  • Money.bg: Πoлoвинaтa paбoтoдaтeли плaниpaт дa yвeличaт зaплaтитe нa cлyжитeлитe cи пpeз 2019-a


    Πoлoвинaтa paбoтoдaтeли плaниpaт дa yвeличaт зaплaтитe нa cлyжитeлитe cи пpeз иднaтa гoдинa. Haй-гoлямa чacт oт тяx или 2/3 cмятaт възнaгpaждeниятa дa бъдaт вдигнaти c дo 10%. Toвa пoĸaзвa aнĸeтa нa Бългapcĸaтa тъpгoвcĸo пpoмишлeнa пaлaтa (БTΠΠ), пpoвeдeнo cpeд члeнoвeтe нa пaлaтaтa.
    B пpoyчвaнeтo yчacтвaт фиpми oт вcичĸи ceĸтopи нa иĸoнoмиĸaтa, ĸaтo пpeoблaдaвaщитe ca тeзи oт cфepaтa нa ycлyгитe, тъpгoвиятa, пpoизвoдcтвoтo нa xpaни, тeĸcтилнaтa индycтpия и eлeĸтpoниĸaтa.
    "Meждy 10 и 20 нa cтo пo-виcoĸи зaплaти щe пoлyчaт paбoтeщитe пpи oĸoлo 1/3 oт фиpмитe, ĸoитo плaниpaт yвeличeниe. Caмo 2% пocoчвaт pъcт нa зaплaтитe нa cлyжитeлитe нaд 20%", ce пocoчвa в peзyлтaтитe.
    Πo-гoлямaтa чacт oт ĸoмпaниитe пocoчвaт, чe щe yвeличaт възнaгpaждeниятa c цeл мoтивиpaнe и зaдъpжaнe нa cлyжитeлитe. Caмo 1% oт aнĸeтиpaнитe плaниpaт дa нaмaлят зaплaтитe зapaди финaнcoви пpичини.
    "Πoчти пopaвнo ca фиpмитe, ĸoитo щe зaмpaзят зaплaтитe нa cлyжитeлитe cи (25%) и тeзи, ĸoитo oщe нa ca peшили ĸaĸ дa дeйcтвaт (24%)", твъpдят oт БTΠΠ.
    Cъщo тaĸa пoвeчe oт 2/5 oт paбoтoдaтeлитe ca гoтoви дa paзшиpят eĸипa cи. Oт БTΠΠ oтчитaт, чe 30 нa cтo щe oтвopят нoви paбoтни мecтa, a 63 нa cтo oт ĸoмпaниитe щe зaпaзят бpoя нa нaeтитe лицa нeпpoмeнeн. Haмaлявaнe нa cлyжитeлитe oчaĸвaт пoчти 7 нa cтo oт aнĸeтиpaнитe.
    Cъщo тaĸa cпopeд aнĸeтaтa oĸoлo 63% oт paбoтoдaтeлитe плaниpaт дa дaдaт ĸoлeдни бoнycи нa cлyжитeлитe cи, 27% нямa дa пpeдocтaвят, a 10% вce oщe нe ca peшили oĸoнчaтeлнo.
    "Πpaзницитe ca ocнoвнaтa пpичинa, ĸoятo мoтивиpa paбoтoдaтeлитe дa cтимyлиpaт финaнcoвo cлyжитeлитe cи - тaĸa ca пocoчили 48% oт тяx. Oĸoлo 15% oт фиpмитe ca oтбeлязaли, чe дaвaт бoнycи в ĸpaя нa гoдинaтa, зaщoтo имaт дoбpи ĸopпopaтивни peзyлтaти. Heдoбpoтo финaнcoвo cъcтoяниe e пpичинa зa 14% oт paбoтoдaтeлитe дa нe мoгaт дa зapaдвaт cлyжитeлитe cи зa Koлeдa", oбяcнявaт oт БTΠΠ.
    Πo-гoлямaтa чacт oт ĸoмпaниитe, ĸoитo щe дaвaт бoнycи, или 69% oт тяx щe oтдeлят пo 500 лeвa нa cлyжитeл. 26 нa cтo пъĸ плaниpaт cyмaтa дa бъдe мeждy 500 и 1000 лeвa, a пpи 5 нa cтo oт тяx бoнycитe щe ca пoвeчe oт 1000 лeвa.
    "Cпpямo пpoyчвaнeтo oт пpeдxoднaтa гoдинa pacтe бpoят нa фиpмитe, ĸoитo oтдeлят пo-виcoĸи cyми зa бoнycи - тoгaвa caмo 8% ca плaниpaли ĸoлeдни пpeмии мeждy 500 и 1000 лв.", ce ĸaзвa oщe в aнĸeтaтa.

    Линк

  • Репортаж: Ще има ли скок на заплатите догодина?/резюме/, Нова Телевизия


    Нова телевизия, „Здравей, България"
    Резюме: В половината фирми се очаква повишение на заплатите догодина, заяви Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата. Намаляване се очаква в 1% от тях. 
    Увеличенията ще бъдат до 10% в 69% от фирмите, а в 29% от тях – над 20%. Само 2% от фирмите предвиждат над 20% увеличение.
    Коледни бонуси ще има в 63% от фирмите, а 27% не могат да си го позволят. Средния размер е до 500 лв. в 69% от случаят и в 26% - 500-1000 лв., а в 5% от фирмите ще бъде повече от 1000 лв.
    Симеонов каза, че това засяга висококвалифицираните инженери, банкови служители и такива в застрахователни компании.
    В 30% от фирмите се очаква наемане на нови служители, обясни той. Най-сериозен недостиг има в ИТ сектора и инженерни кадри, като липсват шивачи и кадри в автомобилната промишленост.
    Симеонов каза, че и догодина висококвалифицираните специалисти, особено ИТ, ще се радват на по-висок обществен статус у нас в сравнение със Западните си колеги. 
    Експерти по подбор на персонал казват, че проблемът е липсата на подготвени служители.
    В Русенско 300 фабрики за облекла и кожа търсят кадри като ги привличат с безплатен транспорт и търсят работници по селата, но няма желаещи въпреки очакваното увеличение на заплатите догодина.
    Младен Маринов, собственик на печатница, каза че тяхната политика е сами да създават нужните кадри като обучението трае 1-1,5 година. 
    Работещите в софтуерни фирми ще достигнат 30 000 догодина. Половината от компаниите в сектора ще увеличат персонала си с поне 25% догодина. Те търсят българи от чужбина като според анкета на Българската асоциация на софтуерните компании само 15% казват, че не биха се върнали в България. Средната заплата е 4000 лв., а разработчиците у нас имат по-висок стандарт от тези в Англия като покупателна способност.

    Линк

  • Нова ТВ: Всеки трети работодател ще наема нови кадри през 2019 г.


    Специално за NOVA бизнесът разкрива плановете си за следващите 12 месеца. Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?
    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.
    „Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании”, обясни той.
    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.
    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.
    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    Линк

  • Cross.bg: 50% от българските фирми планират увеличение на заплатите догодина


    /КРОСС/ В 50 % от фирмите ще има повишение на заплатите, заяви пред Нова телевизия Цветан Симеонов - председател на Българската търговско-промишлена палата. Той допълни, че ще има и фирми, които няма да могат да си го позволят - в една четвърт от случаите. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1 % от фирмите. Това е резултат от общите тенденции в държавата - знаете беше обявено 10 % увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10 % ръст ще има при две трети от фирмите, 20 %, по-високо - в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите, над 20 % ръст - при много малко компании, обясни Симеонов. По думите му продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент - шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.
     
    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в тази русенска фабрика, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има. Работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. През 2019 г. планираме да наемем 40 човека още, но дали ще успеем - силно се съмнявам. Шивачки, гладачки, технолози, моделиери, склададжии дори няма. Чистачка дори търсихме 9 месеца, обясни тя.
     
    Заплатите тук започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 - при технолозите и моделиерите и ги минават - при ръководителите на производства.
     
    Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро при липсата на подготвени служители.
     
    Ръстът на заплатите е изключително висок. Продължава да става въпрос наистина за липса на квалифицирани кадри и липса на интерес у много хора към дадени сектори, каза Мария Стоева , мениджър в компания за подбор на персонал.
     
    Опитите да обучават млади хора също ударили на камък, тъй като за няколко месеца се явили едва трима кандидати.
     
    Нискоквалифицираните работници - една много голяма част от тях са в чужбина , а хората-висшисти не искат да работят такива позиции, обясни Стоева. Тук дори са готови да инвестират в нови машини, за да запълнят глада за кадри. В битката за всеки работник в русенско влизат 300 фабрики за производство на облекла и кожа. А начините да ги привличат - започват от безплатен транспорт.
     
    За да решат проблема с недостига на кадри някои компании са готови да инвестират и във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в ИТ сектора. Ръстът през последните 5 години там е над 100 %, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 хиляди. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25 %. От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави.
     
    Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас. Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години.
     
    Най-сериозен оптимизъм виждаме в секторите „Финанси", „Застраховане" и „Недвижими имоти", както и при бизнес услугите. Средноголемите предприятия смятат да назначат най-много хора - между 50 и 250 души персонал.Най-бавно нещата се развиват в публичен и социален сектор и в минно дело - 2 % ръст, обясни Мария Стоева. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следвани от София и Варна.

    Линк

  • Vesti.bg: Заплати, бонуси, работни места - какво да очакваме през 2019


    Част от бизнеса у нас разкри плановете си за следващите 12 месеца
     
    Бизнес климатът у нас се е влошил през изминаващата година. Това каза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Радосвет Радев, позовавайки се на резултати от проведено сред 740 фирми проучване.
    Допитването "2018 г. през погледа на бизнеса” е направено в периода от 1 ноември до 1 декември.
    От анализа става ясно, че 49% от анкетираните фирми отчитат застой в развитието си, а 26% влошаване през тази година в сравнение с 2017. Едва 24% от анкетираните определят 2018 г. като успешна за развитието на бизнеса им.
    Това бе съобщено по време на представянето на резултатите от годишното проучване сред членовете на работодателската организация за бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2019 г. за икономическата среда, инвестициите и работните места.
    Преди това бизнесът разкри пред NOVA плановете си за следващите 12 месеца. 
    Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата заяви, че в 50 % от фирмите ще има повишение на заплатите, но ще има и фирми, които няма да могат да си го позволят – в една четвърт от случаите. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите -  само 1% от фирмите.
    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20%, по-високо – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение, над 20% ръст – при много малко компании”, обясни той.
    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, една трета не могат да си позволят.
    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.
    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в тази русенска фабрика, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има. Работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители.
    "През 2019 г. планираме да наемем 40 души още, но дали ще успеем – силно се съмнявам. Шивачки, гладачки, технолози, моделиери, склададжии дори няма. Чистачка дори търсихме 9 месеца”, обясни тя.
    Заплатите тук започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 – при технолозите и моделиерите и ги минават – при ръководителите на производства.
    Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро при липсата на подготвени служители.
    "Ръстът на заплатите е изключително висок. Продължава да става въпрос наистина за липса на квалифицирани кадри и липса на интерес  у много хора към дадени сектори”, каза Мария Стоева, мениджър в компания за подбор на персонал.
    Опитите да обучават млади хора също "ударили на камък", тъй като за няколко месеца се явили едва трима кандидати.
    "Нискоквалифицираните работници – една много голяма част от тях са в чужбина, а хората-висшисти не искат да работят такива позиции”, обясни Стоева.
    Тук дори са готови да инвестират в нови машини, за да запълнят глада за кадри. В битката за всеки работник в русенско влизат 300 фабрики за производство на облекла и кожа. А начините да ги привличат – започват от безплатен транспорт.
    И от Русе в София. В тази печатница сами са намерили начин да се справят с недостига на кадри.
    "Политиката ни е да създаваме собствени кадри, т.е. ние обучаваме хора за определени позиции. Служителите и ръководителите на отделите са кадри, които сме обучавали ние”, споделя Младен Маринов, собственик на печатница.
    През последните три години служителите в печатницата са се увеличили три пъти. Сега са над 60. А амбициите са – през следващата година да бъдат наети и нови. И все пак срещат трудности при намиране на точните кадри.
    "Хората си поставят по-висока цена на труда, отколкото реално бизнесът може да плаща. Има доста нереални очаквания за възнаграждения спрямо възможностите”, каза Маринов.
    За да решат проблема с недостига на кадри някои компании са готови да инвестират и във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в ИТ сектора. Ръстът през последните 5 години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.
    От бранша минават на план "Б" и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора,  които живеят и работят в над 70 държави.
    Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.
    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години.
    "Най-сериозен оптимизъм виждаме в секторите "Финанси”, "Застраховане” и "Недвижими имоти”, както и при бизнес услугите. Средноголемите предприятия смятат да назначат най-много хора – между 50 и 250 души персонал. Най-бавно нещата се развиват в публичен и социален сектор и в минно дело – 2% ръст”, обясни Мария Стоева.
    Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следвани от София и Варна.

    Линк

  • Banker.bg: 50% от фирмите ще вдигнат заплатите през 2019 г.


    В 50% от фирмите ще има повишение на заплатите, но ще има и фирми, които няма да могат да си го позволят - в една четвърт от случаите. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите -  само 1 % от фирмите. Това заяви Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата.
    "Това е резултат от общите тенденции в държавата - знаете беше обявено 10 % увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10 % ръст ще има при две трети от фирмите, 20 %, по-високо - в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите, над 20 % ръст - при много малко компании”, обясни Симеонов пред NOVA телевизия.
    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, една трета не могат да си позволят.
    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент - шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Линк

  • Inews.bg: Вдигат заплатите в половината фирми


    В 2/3 от тях увеличението е с 10%
     
    В 50% от фирмите през 2019 г. заплатите ще бъдат повишени. Това сочат данните от проучване сред работодатели, представено в сутрешния блок на Нова телевизия.
    Увеличението ще бъде с 10% в 2/3 от фирмите, в които ще има вдигане на заплатите и 20% в 1/3 от секторите.
    В 25% от фирмите заплатите остават без промяна, 24% все още не са преценили. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите -  само 1% от фирмите.
    Това е резултат от общите тенденции в държавата – знаете беше обявено 10 % увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава, затова 10 % ръст ще има при две трети от фирмите, 20 %, по-високо – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите, над 20 % ръст – при много малко компании, каза Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата.
    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, една трета не могат да си позволят.
    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в ИТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Линк

  • Economy.bg: Всяка втора компания планира ръст на заплатите през 2019


    В кои от секторите ще растат доходите и колко от работодателите ще дадат коледни бонуси - вижте какво установи анкета на БТПП
     
     
     
     

    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри.

    Това установи анкета на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) по поръчка на Нова телевизия. В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката.

    Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).

    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.

    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.

     63% от компаниите планират да дадат бонуси

    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Резултатите от анкетата са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.

    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.

     По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.

     


    Линк

  • Desant.net: Над половината от работодателите се канят да дадат коледни бонуси


    В някои фирми парите ще достигнат 1000 лева
     
     


    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Това сочат резултатите от допитване,  извършено от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в периода 10-13 декември сред фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката.

    Резултатите от анкетата са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа.

    Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.

    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. Коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.

    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).

    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.

    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.


    Линк

  • Mypr.bg: Коледните бонуси, плановете на бизнеса за 2019 г. и работния режим около празниците


    Очакват ли се по-високи заплати, в кои от секторите ще растат доходите ни и колко от работодателите ще дадат коледни бонуси

    БТПП проведе анкета сред членовете си относно предоставянето на бонуси на служителите за коледните празници. Допитването бе извършено в периода 10-13 декември 2018 година с участие на представители на бизнес средите, по поръчка на Нова телевизия.

    С резултатите може да се запознаете ТУК.

    Акценти от проучването:

    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Резултатите от анкетата са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.

    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. Коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.

    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).

    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.

    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.

    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката. По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.


    Линк

  • Monitor.bg: Една трета от фирмите без коледни бонуси


    Близо една трета от работодателите не предвиждат тази година да раздедят финансови възнаграждения във връзка с предстоящите коледни празници. Още 10 на сто не се двоумят дали имат възможности да отделят допълнителни средства за бонуси.
    Данните са от анкета на БТПП сред членовете на работодателската организация. Допитването бе извършено в периода 10-13 декември 2018 година с участие на представители на бизнес средите, по поръчка на Нова телевизия.
    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Резултатите от анкетата са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.
    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.
    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).
    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.
    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.
    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката. По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.

    Линк

  • Монитор, 18.12.2018, стр. 7: Една трета от фирмите без коледни бонуси


    Близо една трета от работодателите не предвиждат тази година да раздадат финансови възнаграждения във връзка с предстоящите коледни празници. Още 10 наето не се двоумят дали имат възможности да отделят допълнителни средства за бонуси.
    Данните са от анкета на БТПП сред членовете на работодателската организация. Допитването бе извършено в периода 10-13 декември 2018 г. с участие на представители на бизнеесредите по поръчка на Нова телевизия.
    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над една четвърт (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.
    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри.


    Линк

  • Труд, 18.12.2018, стр. 15: Дават коледен бонус до 500 лв.


    Две трети от фирмите, които планират да дават коледни бонуси, заделят до 500 лв. на служител, показва проучване на БТПП. Малко над 26% ще изплатят сума от 500 до 1000 лв. на всеки от персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има бонуси за работниците от над 1000 лв. Спрямо проучването от миналата година, расте броят на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси - тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв. Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да го правят, а 10% още не са решили окончателно. 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати.

     

     


    Линк

  • New.sliven.net: Една трета от фирмите без коледни бонуси


    Близо една трета от работодателите не предвиждат тази година да раздедят финансови възнаграждения във връзка с предстоящите коледни празници. Още 10 на сто не се двоумят дали имат възможности да отделят допълнителни средства за бонуси.

    Данните са от анкета на БТПП сред членовете на работодателската организация. Допитването бе извършено в периода 10-13 декември 2018 година с участие на представители на бизнес средите, по поръчка на Нова телевизия.

    Около 63% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 27% няма да предоставят, а 10% все още не са решили окончателно. Резултатите от анкетата са сходни до тези в миналогодишното проучване, когато 64% от членовете на БТПП са посочили, че ще дават бонуси за Коледа. Празниците са основната причина, която мотивира работодателите да стимулират финансово служителите си – така са посочили 48% от тях. Около 15% от фирмите са отбелязали, че дават бонуси в края на годината, защото имат добри корпоративни резултати. Недоброто финансово състояние е причина за 14% от работодателите да не могат да зарадват служителите си за Коледа.

    69% от фирмите, които планират да дават бонуси, заделят до 500 лв. на служител. Малко над 1/4 (26%) ще изплатят сума в рамките от 500 до 1000 лв. на персонала. При 5% от анкетираните работодатели ще има над 1000 лв. коледен бонус. Спрямо проучването от предходната година расте броя на фирмите, които отделят по-високи суми за бонуси – тогава само 8% са планирали коледни премии между 500 и 1000 лв.

    Половината работодатели планират да вдигнат заплатите на служителите догодина. Основната причина за това е мотивацията и задържането на кадри. Само 1% от участващите в анкетата са отбелязали, че ще се наложи намаление на възнагражденията на служителите им по финансови причини. Почти поравно са фирмите, които ще замразят заплатите на служителите си (25%) и тези, които още на са решили как да действат (24%).

    Основната част от фирмите, които ще увеличават заплатите догодина, имат намерение за ръст с до 10% - при 2/3 от анкетираните. Между 10 и 20 на сто по-високи заплати ще получат работещите при около 1/3 от фирмите, които планират увеличение. Само 2% посочват ръст на заплатите на служителите над 20%.

    Основната част от бизнеса планира да запази броя на наетите лица – 63%. Спад в заетостта очакват почти 7%, а увеличение и нови работни места планират 30%.

    В проучването участват фирми от всички сектори на икономиката, като преобладаващите са тези от сферата на услугите, търговията, производството на храни, текстилната индустрия и електрониката. По отношение на работния режим около Коледа, 41% ще работят, защото няма как да си позволят прекъсване на дейността или защото ще имат големи загуби от нереализирани приходи. Около 47% съобщават, че повечето им партньори няма да работят и за това и те ще почиват в този период. 12 на сто още не са решили все още.


    Линк

  • Glasove.bg: Ще има ли скок на заплатите догодина?


    В половината фирми се очаква повишение на заплатите догодина, заяви Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата. Намаляване се очаква в 1% от тях.
    Увеличенията ще бъдат до 10% в 69% от фирмите, а в 29% от тях – над 20%. Само 2% от фирмите предвиждат над 20% увеличение.
    Коледни бонуси ще има в 63% от фирмите, а 27% не могат да си го позволят. Средния размер е до 500 лв. в 69% от случаят и в 26% – 500-1000 лв., а в 5% от фирмите ще бъде повече от 1000 лв.
    Симеонов каза, че това засяга висококвалифицираните инженери, банкови служители и такива в застрахователни компании.
    В 30% от фирмите се очаква наемане на нови служители, обясни той. Най-сериозен недостиг има в ИТ сектора и инженерни кадри, като липсват шивачи и кадри в автомобилната промишленост.
    Симеонов каза, че и догодина висококвалифицираните специалисти, особено ИТ, ще се радват на по-висок обществен статус у нас в сравнение със Западните си колеги.
    Експерти по подбор на персонал казват, че проблемът е липсата на подготвени служители.
    В Русенско 300 фабрики за облекла и кожа търсят кадри като ги привличат с безплатен транспорт и търсят работници по селата, но няма желаещи въпреки очакваното увеличение на заплатите догодина.
    Младен Маринов, собственик на печатница, каза че тяхната политика е сами да създават нужните кадри като обучението трае 1-1,5 година.
    Работещите в софтуерни фирми ще достигнат 30 000 догодина. Половината от компаниите в сектора ще увеличат персонала си с поне 25% догодина. Те търсят българи от чужбина като според анкета на Българската асоциация на софтуерните компании само 15% казват, че не биха се върнали в България. Средната заплата е 4000 лв., а разработчиците у нас имат по-висок стандарт от тези в Англия като покупателна способност.
     
    Нова телевизия, „Здравей, България“

    Линк

  • Grama.bg: Ще има ли скок на заплатите догодина?


    В половината фирми се очаква повишение на заплатите догодина, заяви Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата. Намаляване се очаква в 1% от тях.
    Увеличенията ще бъдат до 10% в 69% от фирмите, а в 29% от тях – над 20%. Само 2% от фирмите предвиждат над 20% увеличение.
    Коледни бонуси ще има в 63% от фирмите, а 27% не могат да си го позволят. Средния размер е до 500 лв. в 69% от случаят и в 26% – 500-1000 лв., а в 5% от фирмите ще бъде повече от 1000 лв.
    Симеонов каза, че това засяга висококвалифицираните инженери, банкови служители и такива в застрахователни компании.
    В 30% от фирмите се очаква наемане на нови служители, обясни той. Най-сериозен недостиг има в ИТ сектора и инженерни кадри, като липсват шивачи и кадри в автомобилната промишленост.
    Симеонов каза, че и догодина висококвалифицираните специалисти, особено ИТ, ще се радват на по-висок обществен статус у нас в сравнение със Западните си колеги.
    Експерти по подбор на персонал казват, че проблемът е липсата на подготвени служители.
    В Русенско 300 фабрики за облекла и кожа търсят кадри като ги привличат с безплатен транспорт и търсят работници по селата, но няма желаещи въпреки очакваното увеличение на заплатите догодина.
    Младен Маринов, собственик на печатница, каза че тяхната политика е сами да създават нужните кадри като обучението трае 1-1,5 година.
    Работещите в софтуерни фирми ще достигнат 30 000 догодина. Половината от компаниите в сектора ще увеличат персонала си с поне 25% догодина. Те търсят българи от чужбина като според анкета на Българската асоциация на софтуерните компании само 15% казват, че не биха се върнали в България. Средната заплата е 4000 лв., а разработчиците у нас имат по-висок стандарт от тези в Англия като покупателна способност.
     
    Нова телевизия, „Здравей, България“

    Линк

  • Plovdiv24.bg: Най-много нови служители през 2019 г. бизнесът ще наеме в Пловдив и Варна


    Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри? Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании", обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.


    Линк

  • Varna24.bg: До 500 лева щял да бъде средният размер на коледния бонус


    Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании", обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.


    Линк

  • Burgas24.bg: До 500 лева щял да бъде средният размер на коледния бонус


    Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании", обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.


    Линк

  • Blagoevgrad24.bg: До 500 лева щял да бъде средният размер на коледния бонус


    Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании", обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.


    Линк

  • Ruse24.bg: До 500 лева щял да бъде средният размер на коледния бонус


    Накъде ще тръгнат доходите ни, кои ще са най-търсените професии и готови ли са работодателите да предложат европейски заплати, за да привлекат липсващите кадри?

    Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че в 50% от фирмите ще има повишение на заплатите. Една четвърт от фирмите обаче няма да могат да си го позволят. Окуражителното е, че не е голям процентът на тези, които смятат да намаляват заплатите - само 1% от фирмите.

    "Това е резултат от общите тенденции в държавата – беше обявено 10% увеличение на доходите в публичния сектор. Бизнесът няма как да изостава и затова 10% ръст ще има при две трети от фирмите, 20% – в една трета от секторите, което е свързано с известно напрежение във фирмите. Над 20% ръст ще има при много малко компании", обясни той.

    До 500 лева ще бъде средният размер на коледния бонус тази година. 63% от фирмите са предвидили бонус, а една трета не могат да си позволят.

    По думите на Симеонов продължават да се търсят професиите в IТ сектора, при инженерните кадри, при най-нискоквалифицирания сегмент – шивачи, хранително-вкусова промишленост, асемблиране на части за автомобилната промишленост.

    Всяка седмица хиляди облекла, произведени в една от фабриките в Русе, се изнасят към Париж и другите големи модни столици. Пазар има, работа също, но не и кой да я върши, разказва собственикът Миглена Христова. Сега във фабриката й работят над 60 служители. Заплатите там започват средно от 700 лв. за шивачите и кроячите, достигат до 1200 лв. при технолозите и моделиерите и ги минават при ръководителите на производства. Според експертите по подбор на кадри обаче проблемът е по-скоро в липсата на подготвени служители.

    За да решат проблема с недостига на кадри, някои компании са готови да инвестират във връщането на работна ръка от чужбина отново в България. Такива са компаниите в IТ сектора. Ръстът през последните пет години там е над 100%, а до края на годината работещите в софтуерните фирми ще достигнат 30 000. Почти половината от компаниите в сектора планират да увеличат служителите си с поне с 25%.

    От бранша минават на план Б и питат българите зад граница дали биха се върнали отново. На анкетата им отговарят над 4300 млади хора, които живеят и работят в над 70 държави. Основен остава въпросът готов ли е бизнесът да предложи на тези българи и подходящата заплата, за да работят отново у нас.

    Във всички големи икономически райони в страната се очаква да се наемат нови кадри, макар и по-малко от предишни години. Най-много служители бизнесът ще наеме в Пловдив, следван от София и Варна.


    Линк

Назад