Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Трима от четирима предприемачи решили да инвестират онлайн
30% ръст може да достигне българската икономика до 2025 година, стига да се дигитализира. Това каза отговорният директор в Google за България, Гърция, Кипър и Малта Григорис Зарисрополус по време на дискусия в София, като цитира резултати от проучване на консултантите от McKinsey&Company.
За дигитализираните икономики този ръст би означавал 200 млрд. евро нагоре за БВП, а за България около 8 млрд. евро
Обаче има какво още да се желае. Част от проблемите са дигиталните умения, както и липсата на достъп до интернет за част от децата у нас.
„Още през 2016 г. видяхме, че на голяма част от българското население му липсват такива умения, особено в малките и средни предприятия", коментира Зарифополус. Затова от Google са започнали програмата Grow with Google , Дигитален растеж" за повишаване на уменията за използване на цифровите технологии. Ог 2016 г. насам над 44 000 са били българските граждани, обучени по платформата, като 25% от търсещите работа са регистрирали развитие в своя кариерен път. 70% от малките и средните бизнеси също са се разраснали благодарение на обученията.
През 2017 г. програмата предложи семинари из цялата страна, а през 2018 г., с помощта на министерството на икономиката, Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и SoftUni, бяха проведени допълнителни лекции с 12 дигитални консултанти, които са посетили общо 35 града у нас. В резултат над 80% от бизнес шефовете започнали да виждат интернет пространството като възможност за растеж, а 75% решили да инвестират онлайн. „Една трета от работодателите решиха, че ще наемат повече хора, а това е добре", допълни Зарисрополус.
Google вече е започнал програма за предотвратяване на късен старт на дигитализация за децата. С тази цел са обучили над 1000 учители, които да представят учебния материал по по-интересен и иновативен начин. „В България имате таланта и ресурсите за по-добро бъдеще", смята директорът от Google и добави, че у нас в програмата вече са обхванати 30 000 деца. Зафиропулос допълни, че когато едно дете научи нещо, то става по-уверено в живота.
***
Вицепремиерът Дончев: Сегашният икономически модел е изчерпан
„Сегашният икономически модел на страната ни се е изчерпал", каза зам.-премиерът Томислав Дончев. По думите му всички участници на пазара, от сладкарниците до големите фабрики, трябва да се постараят да увеличат конкурентоспособността си. Това ще стане чрез дигитализация, с която производството ще е по-добре организирано, а складовата наличност по-добре контролирана. Развитие в дигиталните умения също е необходимо.
„Има големи предизвикателства, за които не са готови нито гражданите, нито политиците", смята Дончев. Според него страната ни има големи шансове, стига частният и публичният сектор да се синхронизират.