Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОРБ) предлага промени в правилника към Закона за мерките срещу изпирането на пари. Целта й е да се облекчат фирмите, които са длъжни до края на май да декларират пред Търговския регистър действителните си собственици.
Правилникът за прилагане на закона е приет през декември и в него се посочва как ще става декларирането. В текстовете е записано, че това трябва да става чрез нотариално заверена декларация.
Организацията е изпратила писмо до премиера Бойко Борисов с предложение за промяна в текстовете на правилника към закона, се вижда от съобщение до медиите. Предлага се да отпадне изискването за нотариална заверка на подписа.
Нотариална заверка на подписа при подаване на декларация за действителния собственик няма да доведе до повече сигурност в търговския оборот или до по-голяма правна тежест на документа, предвид което същото може да бъде заменено с обикновена писмена форма, посочват работодателите.
Неподалите тези декларации в срок може да бъдат глобени със суми между хиляда и 10 хил. лв., като те се налагат от ДАНС. По оценки на Агенцията по вписванията задължението засяга около 85 хил. фирми.
В АОРБ членуват Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Бизнесът против нотариална заверка на декларацията
Около 85 хил. фирми и юридически лица с нестопанска цел до 31 май 2019 г. трябва да подадат декларации за действителните си собственици, съобщиха от Агенцията по вписванията. Това е изискване на Закона за мерките срещу изпиране на пари. Досега в Агенцията са подадени 64 декларации за действителни собственици. Но от подалите декларации фирми само 14 са били реално задължени да го направят и съответно толкова са направените вписвания за действителни собственици.
Фирмите, които не трябва да подават такива декларации са: еднолични търговци; еднолични акционерни дружества и еднолични дружества с ограничена отговорност със собственици физически лица; дружества с ограничена отговорност със съдружници физически лица, които притежават поне 25% от капитала; събирателни дружества със съдружници физически лица. Тези търговци трябва да подават декларация, само ако действителните собственици са различни от вече вписаните.
Заявяването за действителните собственици има декларативен характер и като част от базата данни на търговския регистър е публична и всеки има право на свободен и безплатен достъп.
От Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОРБ), в която членуват АИКБ, КРИБ, БСК и
БТПП, се обявиха против задължителната нотариална заверка на подписа в декларацията. В писмо до премиера Бойко Борисов те посочват, че изискването е нова административна и финансова тежест за бизнеса. Според тях нотариалното заверяване на подписа на декларацията по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП няма да даде повече сигурност в търговския оборот, а само ще утежни, забави и оскъпи процедурата по обявяване на действителните собственици в Търговския регистър.