Назад

Само 10.4% от чужденците са дошли в България по бизнес дела


  • Само 10.4% от чужденците са дошли в България по бизнес дела




    Само 10.4% от чужденците, които са дошли в България през юли, са пътували дотук със служебна цел, разбираме от данните, представени от Националния статистически институт (НСИ). Това прави  73 382 човека. Явно мерките в отделните страни срещу разпространението на коронавируса  са оказали своето влияние.

    Но има и  нещо по-обезпокоително. От  седем европейски страни - Дания, Ирландия, Кипър, Малта, Португалия, Словения и Швеция, в България не е дошъл нито един човек, за да прави бизнес у нас. Вярно е, че те не са сред най-големите ни търговски партньори, но все пак...

    Най-много посещения сред страните от тази група е имало от Швеция и Дания - съответно по 2679 и 2542 човека. От 26 август

    Швеция

    е оттеглила препоръката към своите граждани да не пътуват,( освен по неотложни причини)  до Нидерландия, България и Румъния, съобщава Ройтерс. Това   е добрата  новина.

    През последните години стокообменът между България и Швеция леко расте, но едва през 2016, 2017, 2018 и 2019-а успяхме да постигнем положително търговско салдо в търговията с тази скандинавска страна.

    През първите пет месеца на тази година обаче има спад и при износа, и във вноса от Швеция, но въпреки това експортът ни е бил по-висок. Стокообменът е за 359.8 млн. евро.

    Шведските инвестиции у нас не са големи като стойност, но пък тук присъстват някои от най-големите им компании. Не може да не споменем SKF JCS - за производство на лагери в Сопот, Swedish Match - за производство на кибрит (със завод в Костенец), шведско-швейцарската ABB - с четири завода за електротехника. Тук е и IKEA - световноизвестната шведска марка за мебели и домашно обзавеждане, както и Hennes & Mauritz AB (H&M) - веригата за търговия с дрехи (втората по обем на продажбите модна групировка в света след испанската Inditex). 

    Посланикът на Кралство Швеция у нас Луиз Бергхолм приключва мандата си скоро. Редица успешни съвместни събития и инициативи белязаха мандата й, сред които представянето на проучване за възможностите и предизвикателствата пред бизнеса в България, извършено от Business Sweden в сътрудничество с Посолството на Швеция през 2017 и 2018-а. Създаването на Шведско-българската търговска камара също бе подпомогнато от посланик Бергхолм. 

    Съгласно информацията от Търговския регистър на БТПП в страната работят активно 22 компании с шведско участие, както и 37 търговски представителства на шведски фирми.

    От 29 август българските граждани, пристигащи в

    Дания,

    няма да бъдат подлагани на 14-дневна карантина. Министерството на външните работи на страната е променило  цветовия индекс за пътуване от и до България от "оранжев" на "жълт" след преоценка на ситуацията с Covid-19 в чужбина.

    Безспорно бизнесът и туризмът ще имат полза от тази мярка.

    През последните години търговията между България и Дания се активизира, макар без да достига някакви главоломни висини. Български фирми са изнесли през първите пет месеца стоки за 138.7 млн. евро за Дания, което е спад от 9.5 процента. Вносът обаче расте с 2.7% и е на стойност 120.8 млн. евро. Стокообменът е бил за 259.5 млн. евро, а търговското салдо е положително за България. 

    Около 70 датски компании са основали дъщерни фирми в България. От тях около десетина са производители, докато останалите са търговски представителства или консултантски и инженерингови фирми.

    Инвестициите от Дания не са големи, но е добре,че тук е компанията "Карлсберг брюърис", която произвежда бира в българските си дружества "Пиринско пиво" и "Шуменско пиво". Не можем да пропуснем датската верига за мебели Jysk, която вложи през 2019-а пари в изграждането на нов логистичен център в индустриалния парк в Божурище и в откриването на нови магазини. Инвестицията е на стойност 108 млн. евро.

    Общо 705 600 чужденци са посетили България,

    през юли тази година, показват данните  от НСИ. Те  сочат още, че с 66.1% по-малко са били гостите в сравнение с юли 2019-а. Срив е регистриран при пътуванията по всички наблюдавани направления: "почивка и екскурзия" - с 85.6%, "служебно" - със 54.6%, и "други" (вкл. гостувания и транзитни преминавания) - с 39.1 процента.


    Линк

Назад