Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
България падна с осем места и вече заема 25-та позиция в годишната класация за най-атрактивни аутсорсинг дестинации на консултантската фирма "Ей Ти Кърни" (A.T. Kearney). Така се влошава един от малкото измерители, по които страната беше видима за инвеститорите, съобщи Българската търговско-промишлена палата на интернет страницата си.
През 2021 година страната заемаше 17-то място в глобалната класация.
Причината за по-задното място според консултантската компания са влошени показатели – финансова атрактивност, трудови умения, бизнес среда, дигитална инфраструктура.
Привлекателността на дадена държава като офшорно място за бизнес услуги зависи до голяма степен от способността й да преквалифицира и преразпределя работната сила в отговор на променящите се пазарни изисквания и технологични сътресения.
Глобалният индекс на Kearney (Global Services Location Index - GSLI) помага на компаниите и държавните институции да разберат и сравнят факторите, които правят държавите привлекателни като потенциални местоположения за офшоринг. Тази година GSLI класира 78 държави въз основа на 52 показателя, в сравнение с 60 държави и 47 показателя през 2021 г.
Основен фокус на тазгодишния GSLI е подчертаването на значението на възстановяването на таланти* за поддържане и подобряване на привлекателността на офшорните локации. Колко бързо дадена страна преквалифицира и преразпределя работната си сила в отговор на променящите се пазарни изисквания и технологични прекъсвания се влияе от фактори като нейната образователна система, условията на пазара на труда, имиграционни политики, правителствена подкрепа и цифрова инфраструктура. Държавите, които могат бързо да възстановят резерва си от таланти, имат конкурентно предимство пред тези, които са изправени пред недостиг на умения и несъответствия.
Държавите, водещи в 2023 GSLI - Индия, Китай и Малайзия, продължават да са лидери благодарение на огромното си предимство в цените, изобилен набор от таланти и силни умения. За отбелязване е, че Индия и Китай също показват признаци на сила в способностите за регенериране на таланти, което ги прави глобални лидери в наличността на работна сила, базирана на технологии.
Докато първите 10 държави поддържат подобен състав като този в класацията на GSLI за 2021 г., като страните от Азиатско-Тихоокеанския регион са на преден план, изкачването на Обединеното кралство до пета позиция от осма е забележителен крайъгълен камък – отбелязвайки първия случай на западна икономика, влизаща в челната петица. За разлика от това, Бангладеш, Шри Ланка и Русия претърпяха значителни спадове в класирането поради местна политическа и икономическа несигурност - съответно от 33, 23 и 21 до 47, 44 и 36.
"Геополитическите, икономическите и технологичните сили предизвикаха значителни промени на световния пазар на труда. Следователно, способността на една страна да преквалифицира и пренасочва работната си сила в отговор на променящите се пазарни изисквания и технологични сътресения е от ключово значение за подобряване на нейната привлекателност като офшорна локация за бизнес услуги", казва Арджун Сети, глобален заместник-председател на Kearney за цифрова трансформация, ръководител на Kearney's APAC и съавтор на доклада на GSLI за 2023 г.
* Възстановяването на таланти се отнася до способността на дадена държава бързо да преквалифицира и преразпредели своята работна сила в отговор на пазарни промени и технологични смущения. Образователните системи, условията на пазара на труда, имиграционните политики, правителствената подкрепа и дигиталната инфраструктура са сред факторите, влияещи върху регенерирането на таланти.