Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Дългогодишен член е на Дисциплинарната комисия на Българския футболен съюз. Опитът му включва съдебни спорове, изготвяне на проекти на наредби. Фокусира се в областта на енергетиката и природните ресурси. Представлявал е големи компании по придобиване на концесионни права по Закона за подземните богатства и във връзка с оценки на въздействието върху околната среда по Закона за опазване на околната среда, включително ключови клиенти от сектора на енергетиката и природните ресурси. Успешно защитава интересите на Камарата на частните съдебни изпълнители срещу Министерския съвет на Република България. Осъществява процесуално представителство на Висшия адвокатски съвет в значимо за гилдията административно дело. Николай Лазаров е препоръчан в три последователни години в сектор „Енергетика и природни ресурси“ от международната правна директория Legal 500 в България. Владее свободно английски и руски език.
Правото днес, обективното ни право изостава от развитието на обществените отношения. Независимо от непрекъснатите изменения в нормативната уредба, законодателят в България не съумява да догони развитието на модерното общество и да намери баланс с принципите за последователност и предвидимост.
Моето право – защита на правата и законните интереси на клиентите, които ни доверяват бъдещето на бизнеса си.
Професия Адвокат е най-важната след лекарската. Не просто бизнес, а огромна отговорност. Извън стереотипите на обичайното ежедневие.
Добрият адвокат съумява да разчупи рамките, в които клиентът се самопоставя.
Споровете са най-типичното българско качество, смислени, безсмислени, манталитетът ни е да спорим и трудно да приемаме чуждите тези, независимо колко добре са обосновани. Затова част от адвокатската работа е и да спомагаме за редуцирането им.
Алтернативното разрешаване на спорове е доказателство, че винаги има начин за споразумение или за разглеждане на спора при облекчен ред. Спестява се време, нерви и пари. Отлична школа за това, че компромисите са възможни. Стига да си заслужават и да не ни карат да отстъпваме отвъд границите, от които не бихме излезли с достойнство.
Концесиите: Навсякъде по света, когато държавата не може да се прояви като най-ефективния стопанин, частната инициатива задоволява тази необходимост. Така е и в България.
Енергетиката през призмата на моя професионален опит е динамично развиващ се сектор, от особена важност, директно свързан с националната сигурност.
Системният проблем в областта на ВЕИ: Не виждам системен проблем, дори намирам инициативността до такава степен голяма, че не може да бъде обслужена своевременно от компетентните органи и организации.
Когато интересът на бизнеса и интересите на обществото са поставени на везните на Темида, аз търся необходимия баланс. Тези интереси не следва да са в конфликт и да се противопоставят.
Конституционна реформа е добре да се предприеме, когато е обективно, а не субективно необходима. Тя не трябва да е самоцелна. Действащата Конституция намирам за демократична, гарантираща основните права и свободи на гражданите и даваща лесен достъп до съдебна защита, както поради пряката си приложимост, но най-вече заради общата клауза за обжалване. Нека си дадем сметка за обществените потребности от такава реформа, а не за конюнктурни и моментни интереси. Например в САЩ, след като първоначално Уставът на конфедерацията се оказва неуспешен, се свиква Конвента от Филаделфия през 1787 г., който изработва Конституция. Тя функционира успешно и до днес с едва 27 поправки. А традиционна демокрация като Англия съществува без писана конституция, само с няколко неинкорпорирани в едно нормативни актове с конституционен характер.
От позицията на моята практика в областта на конкуренцията ще обърна внимание, че е нужно Комисията за защита на конкуренцията да положи повече усилия в областта на картелните споразумения. Не са необходими особени юридически познания, за да се прозрат очевидните недобросъвестни търговски практики. Наболял пример са цените на хранителните стоки.
Един закон, който Народното събрание трябва да приеме с приоритет: Законът за държавния бюджет. Недопустимо е финансите на държава, която очаква да се присъедини към еврозоната, да се регулират от временни решения или от бюджета за предходна година.
Да си управляващ партньор в адвокатско дружество, което носи имената на адвокати с авторитет е чест и отговорност. Никога не съм се стремил към ръководни функции, не ми носят особено удовлетворение. Приемам го като отговорност към кантората.
Професионалната приемственост в семейството е не по-малка отговорност и предизвикателство за мен. Баща ми, проф. Кино Лазаров, е един от тези юристи и учени, които поставиха много високо летвата на административното правораздаване у нас. За мен е чест да виждам как в университетите се преподава по неговите учебници, а действащите юристи ги ползват в практиката си.
Моята сила е в добрите комуникационни умения. За всеки адвокат е особено важно да умее бързо да скъсява дистанцията, но да усеща и моментите, в които това не е подходящо.
Най-невярното твърдение за адвокатската професия, което съм чувал: 2000 адвокати на дъното на океана е добро начало. Лято е, може да се окаже и много добро начало!
Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.“ е основано през 1991 г. и днес е една от най-големите правни кантори в България. Тук работят адвокати, които предоставят отлични юридически услуги на своите клиенти. Успешната дългогодишна и ефективна практика е например в областта на процесуалното представителство в страната. Ключови за адвокатското дружество са също корпоративното и търговското право, като има акцент върху чуждестранните инвестиции във финансовия сектор, енергетиката, недвижимите имоти и телекомуникациите. Натрупан е значителен международен опит. Адвокатската кантора е призната във всички международни юридически справочници като една от най-добрите в България в множество сектори.