Назад

Предприемач: Много българи вършат работа в чужбина, която никога не биха вършили у нас


  • Предприемач: Много българи вършат работа в чужбина, която никога не биха вършили у нас


    Защо се налага да внасяме работници? За заплащането и търсенето на работна ръка - позицията на работодателите и синдикатите. Атанас Кацарчев, главен икономист в КТ "Подкрепа“ и Красимир Дачев, зам.-председател на БТПП,

    Те коментираха в сутрешния блок на БНТ защо се налага да внасяме работници у нас, а българите да бягат. Според тях у нас има голяма липса на обучени кадри. Те са категорични, че ако бизнесът влезе в училищата нещата ще се променят.

    "От Индия очакваме квалифицирани кадри. Те идват поради същата причина, поради която много българи решават да отидат да работят в чужбина. В България има работни места за още толкова, колкото работят. Хора завършват педагогика, психология, право, на пазарът не търси подобни кадри, защото не са свързани с нуждите на икономиката. При индийците вторият им език е английски. Ако имат някаква базова квалификация, по-лесно е да ги вкараме в работния процес", на мнение е Дачев.

    "Трябва да има нормална политика, която да задържа българите в странта. А не някой работодател да се чуди как да заобиколи бюрокарацията. Това дава отицателен ефект - демографията е налице, населението намалява. Българи напускат държавата и нямат намерение да се връщат. Отиват в чужбина и започват от нулата", каза Кацарчев.

    "Много от тези хора, които заминават в чужбина вършат работа, която в България никога не биха вършили - общи работници, чистачи, мизерни работи. А става дума за висшисти, хора с добро образование. Сякаш е някакъв престиж да работиш в Англия", контрира го Дачel

    ЛИНК 


Назад