Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Българският институт за стандартизация (БИС), съвместно с GS1 България и "Софтгруп" (SoftGroup), организира втора информационна сесия на тема "Цифров паспорт на продукт", която ще се състои хибридно на 28 октомври от 15:00 часа в сградата на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), съобщиха от Палатата на интернет страницата си.
Участниците ще бъдат запознати с основни принципи на Регламента за екопроектиране на устойчиви продукти (ESPR), въвеждащ изискването за цифрови паспорти на продуктите, какви категории продукти касае, какви са времевите рамки и срокове за изпълнение, каква е ролята на стандартите при формирането на тези паспорти, както и с технологичните предизвикателства и как засегнатите страни да се подготвят.
Ще бъде представена демоверсия на цифров паспорт с цел да се онагледи очакваната визуализация на данните.
Целта на цифровия паспорт на продукта е да предоставя в дигитална форма информация за характеристиките и екологичната устойчивост на продуктите. Тя трябва да помогне на потребителите и бизнеса да направят информиран избор при закупуването на стоки, да улесни ремонтите и рециклирането и да подобри прозрачността за въздействието на жизнения цикъл на продуктите върху околната среда. Предизвикателството е за всички участници - доставчици на суровини и компоненти, производители, фирми за ремонт и рециклиране на продукти, посочват от БТПП.
Над 30 категории стоки, които се предлагат на пазара на ЕС, попадат в обхвата на изискването за цифровия паспорт на продукта. Тези категории включват, но не се ограничават до батерии, текстил и облекло, мебели, електроника, строителни материали, детски играчки, метали и алуминий, химикали и други.