Назад

Цветан Симеонов: БТПП винаги е защитавала и ще продължи да защитава интелектуалната собственост


  • За първите осем месеца на 2024 г. стокообменът между България и Либия бележи ръст и достига над 337 млн. долара.


    Има потенциал за развитие на търговско-икономическото сътрудничество между България и Либия. Това заяви служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов, който откри българо-либийски икономически форум, организиран от Българската търговско-промишлена палата, Посолството на Либия и Съвета на либийските търговски палати. На откриването присъстваха още Абубакер Салих, посланик на Либия, Анвар Абу Сита, член на борда и президент на Търговската камара на Триполи, както и Цветан Симеонов председател на Палатата, съобщиха от Министерството.

    Участие във форума взеха над 40 български и либийски компании в областта на търговията с хранително-вкусова промишленост, фармацевтика, медицински изделия, селско стопанска техника и др.

    "Събитието днес е прекрасна възможност за представяне на предимствата и възможностите, които България и Либия могат да предложат една на друга – от качествени продукти и технологии до специфични ноу-хау в различни сектори", посочи Николов.

    Той добави, че ключови области за коопериране могат да бъдат земеделието, хранително-вкусовата промишленост, информационните и комуникационните технологии, туризмът, здравеопазването, машиностроенето и химическата индустрия.

    Министър Николов посочи, че се отчита все по-засилен интерес за взаимноизгодно сътрудничество, като провеждащият се двустранен бизнес форум е доказателство за това. "Нивото на стокообмена между България и Либия, през първите осем месеца на 2024 г. възлиза на над 337 млн. щ.д., като бележи значителен ръст спрямо същия период на 2023 г.", обяви Николов.

    Икономическият министър изтъкна, че в двустранен план съществуват възможности за разгръщане на съществуващия потенциал в редица области, които представляват интерес за българската икономика, като енергетиката, търговско-икономическото сътрудничество, доставките на хлебна пшеница, фуражи и друга селскостопанска продукция, както и възможности за участие на български компании във възстановяването на Либия.

    По думите му България е страна с устойчив икономически растеж и конкурентни условия за бизнес, която може да предложи привлекателни възможности за либийския капитал и ресурси.

    За 2023 г. двустранната търговия между България и Либия е достигнала 173,9 млн. щ. д., а българският износ е бил на стойност 171,8 млн. щ. д., сочи справка в сайта на икономическото министерство. Сред водещите стоки в износа на България за Либия за 2023 г. са били нефтените масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите, а във вноса - амоняк, безводен или във воден разтвор.


    Линк

  • Цветан Симеонов: БТПП винаги е защитавала и ще продължи да защитава интелектуалната собственост


    Председателят на Българската търговско-промишлена палата бе почетен гост на Кръгла маса по случай 100-годишнината от създаването на първия Патентен справочник от проф. Константин Кацаров през 1924 г. Събитието се организира от департамент „Право“ на Нов Български Университет. 
     
    Целта на кръглата маса освен да бъде почетена 100-годишнината от издаването на Том 1-ви на Патентен справочник и творчеството на проф. Константин Кацаров, също така бе да се очертаят бъдещите предизвикателства в защитата на интелектуалната собственост поради ускоряващата се електронизацията и дигитализацията, процедурите, които могат да гарантират защитата на интелектуалната собственост в тези нови условия.
     
    В приветствието си председателят на БТПП Цветан Симеонов подчерта, че през своята близо 130 годишна история Българската търговско-промишлена палата винаги е защитавала интелектуалната собственост и ще продължава да я защитава. Това се е случвало дори по времето на плановата икономика. „Това не е фикция, аз съм пряк свидетел. За да демонстрираме своята демократичност, много скоро след промените от 1989 г., по инициатива на самата Палата се отказахме от ексклузивните права по защита на интелектуална собственост у нас и преотстъпихме на специализирани патентни офиси, адвокати по защита на интелектуалните права да се занимават с тази дейност“, припомни председателят на Палатата.
     
    Симеонов посочи, че БТПП ще помага по всички възможни начини свързани с нейната настояща компетенция за защита на интелектуалната собственост. Палатата е готова да бъде домакин на събития свързани с интелектуалната собственост. „Интелектуалната собственост е средство за развитие и прогрес на човечеството, средство е за насърчаване на всяко идващо поколение. Днес в България всички искаме иновации но без защита на интелектуалната собственост на изобретатели и разработчици, подобни хора едва ли ще имат стимул да се занимават с такива ключови за прогреса дейности“, завърши той.
     
    Събитието уважиха представители на международни организации, сред които: Андреа Манола, управляващ директор на кантората по патенто право „KATZAROV“ S.A., Швейцария, д-р Камелия Шизу, главен секретар на Фондация „Константин и Зиновия Кацарови“, Ерик Евтимов, член на УС на фондацията, Анджей Чайковски, директор на Световната организация по интелектуална собственост (WIPO), Владимир Йосифов, WIPO. Патентни представители в лицето на Оля Димитрова, директор на Българско патентно ведомство, практикуващи юристи, представители на академичната общност и студенти. 
     

    Линк

Назад