Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
България отбелязва лек спад в Световната класация за дигитална конкурентоспособност за 2024 г., съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Според Палатата това е ясен знак за необходимостта от активна държавна и частна ангажираност за развитие на цифровите технологии и степента, до която тяхното прилагане влияе върху бизнес практиките и административното управление.
България показва динамично позициониране в световната класация за дигиталната конкурентоспособност на Института за развитие на мениджмънта (IMD) - Швейцария за 2024 г., където позициите са обусловени от различни фактори, включващи знания, технологии и готовност за бъдещето. За трета поредна година Българската търговско-промишлена палата е официален партньор на проучването.
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България. По отношение на "Знанията" страната отбелязва спад от 4 пункта и е на 59-о място за 2024 г., което според БТПП показва, че има място за подобрение в стратегиите за повишаване на експертизата и уменията.
В категория "Технологии" България отчита ръст от 7 пункта и вече сме на 49-о място в сравнение с 56-о през 2023 г., което според Палатата показва, че стимулирането в инвестициите в технологични иновации и инфраструктура е добра посока. Спад се наблюдава в "Бъдеща готовност", където позицията на страната пада само с 3 пункта, изразяващи потребността от по-активни действия за адаптиране към бъдещи технологични тенденции.
В подкатегорията "Знания" се наблюдава понижение с 3 пункта в "Талантът", а "Обучението и образованието" са намалели с 8 пункта, което предполага необходимостта от реформи в образователната система. По отношение на "Научната концентрация" има спад от 3 пункта, което е предупредителен знак за необходимостта от по-силна научноизследователска инфраструктура и по-добро финансиране на научните изследвания.
В Категорията "Технологии" - "Регулаторната рамка" пада с 1 пункт, но "Технологичната рамка" и "Капитал" се вдигат в класацията напред съответно с 1 и 17 места, сигнализирайки за важността от подобрения в законодателната и инфраструктурна среда за иновации и необходимостта от предвидима бизнес среда и подобряване на конкурентоспособността на икономиката, изтъкват от БТПП.
В "Бъдеща готовност" страната отчита спад с 3 пункта, като "Адаптивните нагласи" падат с 11 пункта отново. "Бизнес гъвкавостта" обаче се подобрява с 5 пункта и "IT интеграцията" пада с 3 пункта. Тези числа според Палатата отразяват предизвикателствата, пред които е изправена България в адаптацията към бързо променящите се технологични реалности и глобалния дигитален пазар.
Според БТПП анализът подчертава значимостта на по-нататъшните усилия за подобряване на дигиталната конкурентоспособност на България. Световната дигитална конкурентоспособност се променя динамично и изисква постоянна адаптация и иновации, което прави необходимостта от активна държавна и частна ангажираност по-важна отвсякога за укрепване на позициите на страната в следващите издания на класацията.
Основните предизвикателства пред България, посочени от Център за изследване на демокрацията, в хода на проучването за България са: постоянна политическа нестабилност, слабо върховенство на закона и ендемична корупция, забавено влизане в еврозоната и риск от загуба на средства от ЕС, влошаващ се бизнес климат: ниска конкурентоспособност и производителност, значителна неформална икономика и в сивия списък на Специалната група за финансови действия FATF, продължаващ спад на населението, стегнат пазар на труда и недостатъци в инфраструктурата, задълбочаване на социално-икономическите неравенства.
Сингапур, Швейцария и Дания са най-конкурентните в цифрово отношение сред 67 глобални икономики, докато САЩ показват спад.