Назад

Българската търговско-промишлена палата подкрепя необходимостта от промяна на районите за планиране


  • Българската търговско-промишлена палата подкрепя необходимостта от промяна на районите за планиране


    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) подкрепя становището на неправителствените организации и местната власт от Югозападния планов регион за промяна на регионите, включени в картата на регионалните помощи на България, съобщиха от Палатата на интернет страницата си.

    От организацията изразяват подкрепата си в максимално бързи срокове да се започне диалог с институциите за промяна на картата на районите за планиране, отчитайки последните актуални данни за икономическото развитие и демографията на районите, стъпвайки на формалните критерии и принципа за равен достъп; картата на районите за планиране в България да бъде окрупнена, тоест броят на районите за планиране да се намали, което да гарантира дългосрочното спазване на критерия за население и да даде възможност за по-ефективно управление на регионалната политика.

    Подкрепа се изразява и за това новата карта на районите за планиране да гарантира, че районите Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област) не са ощетени, тоест имат равен достъп до финансиране, както и всички други области в страната, които изостават от средноевропейските нива на развитие.

    Според БТПП картата на районите за планиране в България трябва да отговаря на няколко условия, сред които да гарантира равен достъп за финансиране на всички области в страната, които изостават от средноевропейското ниво на развитие по показателя БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност, което според Палатата включва областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област). Тя трябва да отговаря на формалните критерии в рамките на ЕС за определяне на райони на ниво NUTS2 в дългосрочен план, което означава определените райони да имат устойчиво население между 800 000 и 3 млн. души, без да се налага преформатиране на картата преди всеки нов програмен период. Третото условие е картата на районите да отчита икономическите взаимовръзки между областите в България и да спомага за по-ефектива регионална политика.

    БТПП призовава всички отговорни държавни институции, в т.ч. Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Националния статистически институт, в отворен и активен диалог с всички заинтересовани страни, в т.ч. местната власт и неправителствения сектор, да изберат най-добрия вариант, който да бъде предложен за одобрение по съответния институционален ред от България на Европейската комисия.

    Към момента два от общо шестте района за планиране (Северозападен и Северен централен район) не отговарят на формалните критерии за район на ниво NUTS2 в рамките на Европейския съюз (ЕС), тъй като според проведеното преброяване вече имат население под 800 000 души, посочват от БТПП. В същото време от Палатата изтъкват, че текущата рамка ощетява областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област), които поради пакетирането си със столицата София не се разглеждат като "по-слабо развити райони", макар техните показатели да ги слагат точно в тази група.

    Критерият за влизането в групата на по-слабо развитите райони е брутният вътрешен продукт на човек от населението по паритет на покупателна способност да е до 75 на сто от средното за ЕС, напомнят от БТПП. Последните актуални данни показват, че областите Кюстендил, Перник и Благоевград са в интервала 30-35 на сто по показателя БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност като процент от средното за ЕС, а София (област) е на 54 на сто. Пакетирането на тези области със столицата София, която е на 127 процента по този показател, извежда Югозападен район над границата от 75 на сто и това пречи на ефективната кохезионна политика и спира равния достъп до европейски ресурс във въпросните области, смятат от БТПП.

    Вече няма как София да бъде окрупнена с други райони за планиране, така че и тя да остане с достъп до кохезионно финансиране, каза пред журналисти старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов. Може би е и честно, защото София е на почти 130 процента от европейското ниво на икономическо развитие, допълни той при представянето на изследването на ИПИ "Регионални профили: показатели за развитие" в средата на този месец.

    В началото на октомври Асоциацията на индустриалния капитал в България посочи, че е необходима спешна промяна на районирането на България на ниво NUTS 2 и предложи пет варианта, като един от тях предвижда обособяване на област София град в отделен район.


    Линк

Назад