Назад

Спад на износа у нас - причините са високите цени и военните конфликти


  • Спад на износа у нас - причините са високите цени и военните конфликти


    Спад на износа у нас за втора поредна година отчита статистиката. Сред причините са военните конфликти и покачващите се цени.

    За миналата година българските производители отчитат значително по-малко приходи от продажби на храни, машини и растителни мазнини извън страната.

    През 2024 стойността на износа намалява с 3,3%, след като през 2023 беше отчетен още по-сериозен спад от 6,5 на сто.

    Стойността на изнесените от България стоки през миналата година надхвърля 84 млрд. лв. и е с близо 3 млрд. лв. по-малко в сравнение с предходната година. Това показват данни на статистиката.

    Основен пазар за българските стоки са страните от Европейския съюз. Затова застоят на водещите европейски икономики засегна чувствително износа на нашите производители, които са част от веригите на доставки на западни компании.

    Износът за страните от Евросъюза миналата година е паднал с 2,2% спрямо 2023. Още по-рязък е спадът на износа за трети страни - с над 5%. Причина за намалелите продажби извън страната са и продължаващите, близки до нас, военни конфликти.

    "Нарушените логистични връзки, които и сега продължават да са несигурни. Дори и при уреждане на конфликтите ще се наложи пренареждане на трасетата за доставки и отново ще има състезание между фирмите, които са конкуренти. Има и вътрешни причини за намаляване на износа. Това е несигурността с цените на електричеството, на парче се определяха компенсациите, неяснотите с бюджета, дали ще има увеличение на данъците. Изоставаме значително и с използването на европейските фондове", заяви Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата.

    Най-значителен е спадът в износа на храни, машини, пшеница и зърнени култури, електрически апарати и компоненти, растителните мазнини.

    Особено драстичен е спадът при износа на нерафинирано слънчогледово олио и слънчогледов шрот - с над 70% за последната година.

    "Основната причина са ниските добиви на слънчоглед. Високите цени, на които се предлага слънчогледът, намаленият внос, тъй като в Украйна се въведе лицензионен режим. Загубихме пазарите, затворихме заводите и това стана за две години, след като се предприеха неразумни мерки срещу свободния пазар", допълни Яни Янев, Асоциация на преработвателите на слънчоглед.

    "Притеснително е намалението във вноса на машини, съоръжения и оборудване, което означава, че не се поемат нови инициативи за нови производства и това е фактор, който действа в обратна посока на увеличаване на износа", каза още Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата.

    Все пак има и групи стоки, макар и малко, чиито износ се увеличава през последните години.

    Сред тях са различни видове метали и най-вече мед.

    През последните години най-големите ни търговски партньори са Германия, Румъния, Италия, Турция и Гърция.

    Чуйте последните новини, където и да сте!
    Последвайте ни във Facebook и Instagram
    Следете и канала на БНТ в YouTube
    Вече може да ни гледате и в TikTok
    Намерете ни в Google News


    Линк

Назад