Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Решението на служебния министър на околната среда и водите утежнява и забавя развитието на ВЕИ в България и поставя допълнителна административна тежест. Това не е в ничия полза. Това каза председателят на Сдружение "Соларна Академия България“ д-р инж. Веселин Тодоров в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.
В момента, за да се получи разрешително за строеж на фотоволтаична централа, независимо дали е за собствени нужди или продажба, документите трябва да бъдат входирани в РИОСВ, за да се прецени дали има нужда за ОВОС. Това се отнася и за поставянето на фотоволтаични панели върху покриви на вече изградени съоръжения и сгради, обясни инж. Тодоров. "Да, нека становището на РИОСВ остане за земеделски земи, там, където се поставят на земята, където може да има реално отпечатък върху природата, но там, където е урбанизирана среда, е абсолютно безсмислено. В момента около 20 пъти трябва да се посетят различните институции, за да може да вкарате в експлоатация фотоволтаична централа“, заяви той.
За този проблем Сдружение "Соларна Академия България“ сигнализира МОСВ, Комисията за околна среда и води в Народното събрание, Българската търговско-промишлена палата. "Надяваме се да получим в най-скоро време отговор от институциите. Ще търсим диалог с министъра и с неговите заместници, за да обясним защо тази практика не е добра и защо трябва да бъде отменено това решение. Тълкуванието на служебни министър трябва да отпадне за имотите в регулация. С оглед излизането на битовите потребители на свободния пазар на електроенергия е важно този процес да бъде ускорен максимално бързо“, добави инж. Тодоров.
Тази практика засяга и строителния бранш. "Ако искаме да направим една ограда на нашата сграда или предприятие, отново трябва да минем през ОВОС. Ако искаме да сложим преместваем фургон – по същия начин“, даде пример той.